Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - 461 HES İşletmeye Alındı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

461 HES İşletmeye Alındı

461 HES İşletmeye Alındı
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu,1446 HES projesinin 461’inin işletmeye alındığını bildirdi.
19.05.2014 / 11:38

Enerjimagazin-Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu 2014 yılı itibarıyla 461 HES projesinin tamamlanarak işletmeye alındığını açıkladı. Bakan Eroğlu İnşaatı devam eden 162 ve planlanan 823 proje ile toplam 1446 HES projesinin hayata geçirileceğini belirtti.

Cihan'nın haberine göre, CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu’nun soru önergesini cevaplayan Bakan Eroğlu, ayrıca DSİ Genel Müdürlüğü'nün HES’lerle ilgili 87 projede doğrudan davalı olduğunu açıkladı.

Şirketler ile imzalanan Su Kullanım Hakkı ve İşletme Anlaşmalarının (SKHA) çevrenin teminatı olduğunu ifade eden Bakan Eroğlu, Karaahmetoğlu’nun soru önergesine verdiği cevapta şu ifadeleri kullandı: “HES projelerinde suyun ve tabii hayatın korunması ile suyun yöredeki insan, bitki ve hayvanların ihtiyaçlarında kullanılması önceliklidir. Ekolojik dengenin korunması ve sürdürülebilmesi için gerekli olan tarım alanları için sulama suyu, tabii hayat suyu, içme ve kullanma suyu ile diğer kadim su haklarından artakalan su ile enerji üretilmesi hedeflenmektedir. Şirketler ile imzalanan Su Kullanım Hakkı ve İşletme Anlaşmalarında (SKHA) su havzasının çevrenin, yöre insanının ve ihtiyaçlarının korunması esasına dayalı olup aksi davranışın yaptırımları anlaşmada belirtilmiştir. Tabii hayat suyu, içme ve kullanma suyu ile diğer kadim su haklarından artakalan su ile enerji üretilmekte ve bu husus firmalar ile imzalanan su kullanım hakkı anlaşmaları ile teminat altına alınmaktadır.”

Dava Sayısı 87 Adettir

Veysel Eroğlu, 2014 yılı itibari ile 320 adet HES projesinin özel sektör, 141 HES projesinin de Bakanlıkça tamamlanarak işletmeye alındığına işaret ederek, “İnşaat çalışması devam eden 162, plan ve proje aşamasında olan 823, toplamda 1446 HES projesi bulunmaktadır.

Giresun ili genelinde kamu sektörü girişimcileri tarafından, işletme aşamasında 1 HES, özel sektör girişimcileri tarafından işletme aşamasında 20, inşaat aşamasında 11 ve plan proje aşamasında 44 HES olmak üzere toplam 76 adet HES bulunmaktadır. HES projeleri konusunda DSİ Genel Müdürlüğümüzün doğrudan davalı olarak yer aldığı dava sayısı Türkiye genelinde 87 adettir. Bunlardan bir kısmı sonuçlanmış, bir kısmı temyiz aşamasındadır. Vanazit regülâtörü ve HES projesinin inşaat çalışmaları ÇED sürecinin iptali sebebiyle durdurulmuştur. DSİ 22. Bölge üdürlüğünce yapılan denetimde proje sahasında herhangi bir çalışma olmadığı tespit edilmiştir.”
açıklamasını yaptı.

Bu haber toplam 2168 defa okundu


YAZARLAR