Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - PETROL ÇIKARSA “FİFTİ FİFTİ“
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

PETROL ÇIKARSA “FİFTİ FİFTİ“

PETROL ÇIKARSA “FİFTİ FİFTİ“
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile Shell, Karadeniz'de derin sularda petrol ve doğalgaz aramaları için katılım ve ortak işletme anlaşması imzalayacak.
12.02.2013 / 18:22


14 Şubat 2013 tarihinde Ankara'da imzalanacak anlaşma, TPAO'nun Batı Karadeniz'deki 3920 numaralı ruhsat sahası içinde derin sularda 3 boyutlu sismik program ve bir kuyu sondajını kapsıyor.YÜZDE 50 YÜZDE 50 PAYLAŞILACAKResmi anlaşmanın ardından çalışmalara bu yılın ikinci yarısından itibaren başlanması planlanıyor. Bu çerçevede, 1.500 kilometrekare alanda 3 boyutlu sismik programın tüm masraflarını Shell firması karşılayacak. Minimum olarak 300 milyon doları bulması beklenen sondaj kuyusunun masrafları ise TPAO ve Shell arasında yüzde 50, yüzde 50 olarak paylaşılacak.


ISTRANCA-1 KEŞİF YAPMIŞTITPAO geçen yıl söz konusu ruhsat alanının sığ sularında, 85 metre su derinliği alanında Istranca-1 deniz kuyusu sondajının ardından doğalgaz keşfi yapmıştı. Shell ile yapılan anlaşma söz konusu ruhsat alanının derin sularını (su derinliği 1.000 metreden fazla olan alan) kapsıyor. Shell sismiği veya kuyuyu kazmaktan imtina ederse TPAO'ya 40 milyon dolar ödeyecek.


UMUT VAR !Konuyla ilgili bilgi veren TPAO yetkilisi, ''Istranca-1 kuyusundaki doğalgaz keşfi bizi çok umutlandırdı ve Karadeniz'e ilgiyi yeniden başlattı. Halen başka uluslararası şirketlerle de Karadeniz ve Akdeniz için farm out çalışmalarımız devam ediyor'' diye konuştu.


ARAYAN ÇOKTUKaradeniz'de geçtiğimiz yıllarda Exxon Mobil, Chevron ve Petrobras gibi büyük uluslararası enerji şirketleri petrol ve doğalgaz aramaları yapmış, fakat ekonomik bir bulguya ulaşamamışlardı.


 


 


Bu haber toplam 2093 defa okundu


YAZARLAR