Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Elektrik Dağıtım Çalışanlarının İzinleri İptal Edildi
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Elektrik Dağıtım Çalışanlarının İzinleri İptal Edildi

Elektrik Dağıtım Çalışanlarının İzinleri İptal Edildi
Bakan Yıldız, Seçim günü elektrik dağıtım şirketlerinde çalışanların izinlerinin iptal edildiğini açıkladı.
26.03.2014 / 13:29

Enerjimagazin-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız NTV canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu.


Bakan Yıldız, Seçim günü 21 özel dağıtım şirketinin bütün mühendis ve teknik elemanlarının işin başında olmalarını, muhtemel arızaya karşı teyakkuzda olmalarını söylediklerini belirtti.

Bakan Yıldız’ın açıklamalarında öne çıkan satırbaşları şöyle:


17 Aralık’tan sonra gelişmeler ekseninde siz bu gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Seçimlere yansıması nasıl olacak? 


17 Aralık süreci yalnız Türk siyasi tarihine değil dünya siyaset tarihine de geçecek, incelenmesi gereken sosyolojik bir vakadır. Türkiye siyaset tarihinde çokça koalisyon kurulduğunu gördük. İktidarla koalisyon yapan çok oldu. Ama Muhalefette koalisyonun olduğunu pek görmemiştik. Şuanda böyle bir ittifak var. “Ak Parti’ye oy vermeyin de kime verirseniz verin” anlayışı var. Bu kadar kuralsız kutsalsızlık olmaz. Vatandaşımızın tercihi çok nettir.


Dinleme olayları ve kayıtlar için ne düşünüyorsunuz?


Bakanlığa geldiğimden bu yana yani 5 yıl önce dinlenebileceğimi düşündüm. Bunun sonucunda da her zaman şeffaf olmaya gayret ettim. 2,5 yıl önce Enerji Bakanını, Başbakanı, Cumhurbaşkanı’nı kayda alıyorsunuz. Niçin alıyorsunuz? Türkiye’nin enerji politikalarıyla alakalı envanter mi tutacaksınız? Yalnızca bu kadar masum olsa herhangi bir mahsuru yok. Ama siz hem mahreme giriyorsunuz ve daha uzaklara bunu kullanıyorsunuz. Biz zaman zaman görüşmelerimizde 1 Cent’in 400 milyon dolar fark ettiği projelerden bahsediyoruz. Geçtiğimiz yıl 27 ayrı ülkeye 40 sefer yaptık. Devlet hükümet başkanları ve bakan arkadaşlarımla görüşüyoruz. Bunları dinlemek casusluk ve daha ötesi bir konudur. Böcek taraması yaptırdığımızda herhangi bir bulguya rastlanmıyor. Ama buna rağmen dinlenmeye devam ettiğimizi biliyorum. Bu yalnızca böcekle olmuyor. Kullandığınız herhangi bir elektronik cihaz her biri kaynaktır. Dinlenmemek normal ortamlarda çok zordur. Asıl dinlenme ve dinleme tesislerini ortadan kaldırmamız lazım. Konu dinleme tesisleri ile alakalıdır.


Seçim ve sandık güvenliği konusunda bir risk görüyor musunuz?


Birçok senaryo ortaya konuyor. “Elektrik kesilecekmiş, oylar sayılırken artırma azaltılma olacakmış, CHP oyları yakılacakmış” bunlar saçma şeyler. Her parti sandıklarına sahip çıkacak. Ve gerçek oylarını koruyacak. Sandıktaki diğer görevliler de dikkat edecektir.


Seçim günü elektrik dağıtım şirketlerinde çalışanların izinleri iptal edildi.  


Spekülasyonları ortadan kaldırmak mı temel amaç?


Hem onu ortadan kaldırmak, hem de atmosfere açık olan işletmemizdeki herhangi bir kesintinin provakasyon aracı olarak kullanmanın önüne geçmek.  İşte Sayın Kılıçdaroğlu’dan dinliyorum: “Elektrikler kesilebilir sandıkların üzerine oturun” ne yapıyoruz Allah aşkına? O yüzden biz teknik olarak 21 özel dağıtım şirketinin bütün mühendis ve teknik elemanlarının işin başında olmalarını muhtemel arızaya karşı teyakkuzda olmalarını söyledik.


EPDK tavan fiyat uygulaması başlattı. Siz nasıl bakıyorsunuz?


Hem dağıtım hem bayilerin bu manada herhangi bir istismara gitmeyeceğini umuyorum. Avrupa’daki ve Türkiye’deki kar marjı arasında bir makas oluşuyor. Bu makası kaldırmamız lazım. EPDK mukayese sonucunda bayilere verilecek karı 37 kuruşla sınırlandırdı. Bu 51 kuruşa çıkıyordu zaman zaman. Tavan fiyat uygulaması gerekmeksizin dağıtım şirketlerinin bu manada bu tür konuya daha fazla itina göstermeleri gerektiğine inanıyorum. Bundan sonra da böyle bir sıkıntı kendileri için oluşmayacaktır. Temennim odur.


Barzani Türkiye’deydi. Kuzey Irak’la nasıl bir tablo var?


Teknik açıdan arkadaşlarımız haftada en az 2-3 görüşme yapıyorlar. Hem Bağdat hem Erbil’le. Önceki gün Ceyhan’daydım. Bizzat Kuzey Irak petrollerinin depolandığı tanklarla, Merkezi hükümetin gönderdiği petrolün depolandığı tankları ayrı tutup tutmadığımıza bir kez daha baktım. Bu konuda bizim Bağdat’la net konuştuğumuz bir konu var. Kuzey Irak petrolünün tankı ayrı, Bağdat’ın ayrı. Gelin siz de bunu ölçümleyin başında durun. Bizim için hiçbir mahsuru yok dedik. Tam tersi daha iyi olur. Çünkü bu Irak’ın petrolü.


Bağdat ve Erbil’in oluşturduğu komitenin raporu bizim için önemlidir. Bölgenin normalleşmesi üretileni iletmekle olur. Erbil’le Bağdat yokluğu değil varlığı paylaşsınlar. Tanklarımıza petrol dolduktan sonra o taşar. Biz taşan miktardan başlayarak onun dünya piyasalarına sunulmasını isteriz. Bu petrolü biz satmıyoruz. Bu petrolü Iraklılar yaptıkları ihalelerle satacak. İster Türkiye’de TÜPRAŞ, isterlerse başka ülkelerdeki aracılarla bunlar rahatlıkla yapılır. 30 Nisan Irak seçimleri öncesinde veya sonrasında hangi zaman denk geliyorsa bu petrol dünya piyasalarına sunulur.


 Ukrayna’daki gelişmeler Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacı konusunda sıkıntı yaratır mı?


Krizin tırmanması halinde enerji sektörü açısından doğalgaz kaynaklarında batı hattı dediğimiz hattın etkilenmesi halinde Türkiye de etkilenir. Ben şahsen şuanda bunu öngörmüyorum. Ancak bunun Demokles’in kılıcı gibi bir tehdit unsuru oluşturduğunu söylemem lazım. Türkiye’nin elektrik üretiminde doğalgazın payı yarımdır. Onun da yarısını yani yüzde 25’ini Rusya’dan alıyoruz. Onun da yarısı yüzde 12,5’luk kısım batı hattından geliyor. Bu bizim için büyük bir rakamdır. Böyle bir durumda B planı uygulamaya sokulur. Ama ben bu noktalara taşınacağını öngörmüyorum.


Bu haber toplam 3233 defa okundu


YAZARLAR