Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Komisyon'da Yolsuzluk Tartışması
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Komisyon'da Yolsuzluk Tartışması

Komisyon'da Yolsuzluk Tartışması
TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'nda, elektrik piyasasını yeniden düzenleyen, 'Elektrik Piyasası Kanunu Tasarısı' üzerindeki görüşmelere devam edildi.
08.02.2013 / 16:26


Komisyonda, tasarının, Elektrik Piyasası Faaliyetleri ve Lisanslar bölümünün, ''Dağıtım Faaliyeti'' başlıklı 9., ''Toptan Perakende Satış Faaliyetleri'' başlıklı 10., ''Piyasa İşletim Faaliyeti'' başlıklı 11., ''İthalat ve İhracat Faaliyetleri'' başlıklı 12., ''Organize Sanayi Bölgelerince Yürütülebilecek Faaliyetler'' başlıklı 13. ve ''Lisanssız Yürütülebilecek Faaliyetler'' başlıklı 14. maddesi görüşüldü, kabul edildi.Komisyon üyesi olmayan CHP Adana Milletvekili Turgay Develi yaptığı konuşmada, TEDAŞ Teftiş Kurulu ve Sayıştay müfettişlerinin tespitlerine göre, 2010 yılından itibaren yapılan elektrik özelleştirmelerinde yolsuzluk bulunduğunu savunarak, ''Özelleştirilen her şirketin kasasında TEDAŞ'ın, Sayıştayın uyarılarına rağmen 10-30 milyon lira arasında para unutulmuş'' dedi.Bu konuları bilmeden ve bu tecrübelerden yararlanmadan yapılacak kanunun eksik kalacağını ve yanlış olacağını ifade eden Develi, şunları kaydetti:''Çünkü geçmişte yapılan uygulamalarda kanundan, idarecilerden kaynaklanan çok açık mahkemelere, teftişe konu olmuş yolsuzluklar var. Şimdi bu ortaya çıkan yolsuzluklar üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) ile teftiş kurulu ve Sayıştayı baypas ederek, yeni bir soruşturma raporu hazırlanmasına çalışıyor. Bunun için ÖİB dosyayı bakanlığa gönderdi. ÖİB'nin böyle bir yetkisi yok. Çünkü direkt Maliye Bakanlığına bağlı. Bu komisyondan ricamız bu yasanın bu hukuksuzlukları, yolsuzlukları önleyecek şekilde yapılması.''AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk, Develi'nin bürokrasiye çok ağır ithamlarda bulunduğunu belirterek, ''Ben bunu kabul etmiyorum. Yönetici arkadaşlarımızın bunu bilerek gerçekleştirdiği gibi bir algı oluştu. Bunun düzeltilmesi lazım. İstisnalar vardır ama hiçbir bürokrat bilerek devleti zarara uğratmak veya özelleştirmeye bir olanak tanımak için bunu yapmaz'' dedi.Öztürk, özelleştirmenin AK Parti'nin temel felsefesi olduğunu ifade etti.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci de ''müfettişin veya herhangi bir denetim elemanının, herhangi bir şekilde tespit ettiği bir yolsuzluğun, usulsüzlüğün herhangi bir denetim raporuyla ya da idari bir tasarrufla üzerinin kapatılması'' diye bir şeyin söz konusu olmadığını vurguladı.

Bu konulara ilişkin savcılıklara direkt suç duyurusunun yapıldığını ve savcılıklar tarafından da gerekli işlemlerin tesis edildiğini söyledi.YALAN TARTIŞMASICHP Adana Milletvekili Develi, Kilci'yi kastederek, ''yalan söylüyor'' demesi üzerine Komisyon Başkanı Mahmut Mücahit Fındıklı, komisyonda böyle bir konuşmaya müsaade etmeyeceğini vurgulayarak, ''Açıkça 'yalan söylüyor' ne kelime ya. Burayı provoke etmenize asla müsaade etmem. Bir milletvekiliyle bu şekilde konuşamazsınız. Böyle bir üslubu kabul edemem, lütfen özür dileyin'' dedi.Komisyon yarın saat 14.15'te görüşmelere devam edecek.


Bu haber toplam 2299 defa okundu


YAZARLAR