Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Akkuyu'ya Yeni Genel Müdür
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Akkuyu'ya Yeni Genel Müdür

Akkuyu'ya Yeni Genel Müdür
Akkuyu NGS Genel Müdürlüğüne Fuad Akhundov atandı
13.03.2014 / 19:03

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş Genel Müdürü Alexander Superfin, Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom’un yurtdışı yatırımlarını yöneten Rosatom Overseas A.Ş’nin Kuzey Amerika’dan Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Rosatom, Superfin’den boşalan “Genel Müdürlük” koltuğuna ise Fuad Akhundov’u atadı.

Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom’un Genel Müdürü Sergey Kirienko,bugün Ankara’da Enerji Bakanı Taner Yıldız ile bir araya geldi. Bu görüşmede, Türkiye’nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi’nin gerçekleştirilmesi ile ilgili konular ele alındı.

Rosatom Genel Müdürü Kirienko ayrıca Taner Yıldız’la görüşmesi sırasında, Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş’nin yeni yöneticisinin ismini de açıkladı. Akkuyu NGS A.Ş’nin Genel Müdürü olarak atanacak Fuad Akhundov, 1 Nisan 2014 tarihinden itibaren görevine başlayacak.

Fuad Akhundov, 1966 yılında Bakü’de doğdu. Azerbaycan devlet Petrol Akademisi’nden mezun oldu. Daha sonra ABD’deki Teksas Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdi. Kariyerine 1986 yılında SSCB (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) Savunma Bakanlığı’nda başlayan Fuad Akhundov, 1991’den itibaren Azerbaycan Cumhuriyeti kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmaya devam etti. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Ekonomi ve Planlama Devlet Komitesi’nde farklı pozisyonlarda görev aldı. 1993 yılında Azerbaycan Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevine atanan Akhundov, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası ile yapılan görüşmelerde iş grubu yöneticiliği yaptı.

1995-2001 yılları arasında Uluslararası Azerbaycan Bankası Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev alan Akhundov, daha sonra Uralsib Bankası’nın Başkan ve CEO’su pozisyonlarında Rusya finansal sektöründe çalıştı. Son olarak Znak A.Ş. Genel Müdürü, “URALSIB Asset Management” şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı ve Uralsib Finans Grubu’nun Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürüten FuadAkhundov, çok iyi derecede Türkçe, Rusça ve İngilizce bilmektedir.

Rosatom Genel Müdürü SergeyKirienko, Akkuyu NGS A.Ş’nin Eski Genel Müdürü Alexander Superfin’in yeni görevini de açıkladı. Kirienko, Superfin’in Rosatom bünyesinde daha üst düzey bir göreve getirildiğini belirterek, Rosatom Overseas A.Ş’nin Kuzey Amerika Piyasasında İş geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcılığına atandığını duyurdu.

Bu haber toplam 2099 defa okundu


YAZARLAR