Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Sabancı'dan milyar dolarlık yatırım
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Sabancı'dan milyar dolarlık yatırım

Sabancı'dan milyar dolarlık yatırım
Sabancı Holding Başkanı Güler Sabancı, şirketin elektrik enerjisi alanındaki yatırımlarına vurgu yaparak, “2 milyar dolarlık ek harcama yapacağız” diye aktardı.
06.02.2013 / 21:11


Sabancı Holding Başkanı Güler Sabancı, enerji birimindeki gelir payını 2015'e kadar yüzde 9'dan yüzde 15'e çıkaracaklarını belirtti. Şirketin enerji alanındaki yatırım seviyesi Enerjisa'nın ortağı Alman EON'la birlikte toplam 4 milyar dolara ulaşacağını aktaran Sabancı; Enerjinin, gelecekte Türkiye’nin büyüme oranını en çok etkileyecek sektörlerden biri olacağını belirterek, “Şirket olarak çok önemli fırsatlar doğacağına inanıyoruz” diye konuştu.“Yolumuz uzun”

Türkiye’nin gelecek 6 yıl içinde tüm iş birimlerindeki kazanç toplamın ikiye katlamayı planlayan Sabancı Holding, enerji birimindeki kazancını söz konusu yatırımlar ile birlikte arttırmayı planlıyor. Türkiye’nin enerjiye yeterince yatırım yapmadığını düşünen Güler Sabancı “Hedeflerimize ulaşabilmek için bu konuda daha çok çabalamalıyız” diye konuştu.“Türkiye’de ortam iyi”

Enerjinin Türkiye'nin büyümesinin anahtarlarından biri olduğunu ve kendilerinin bu alanda birçok fırsat gördüklerini ifade eden Sabancı, Türkiye'de büyümeyi destekleyecek iyi bir ortam olduğunu ve 2013 yılı için yüzde 4 büyüme beklediğini kaydetti. Türkiye'de yeterli enerji altyapısının oluşturulmasının ekonomik hedefler için önemli olduğunu vurgulayan Sabancı, “Eğer ekonomik hedeflerimizi tutturmak istiyorsak ülke olarak daha fazla enerji yatırımı yapmalıyız. Türkiye'deki enerji tüketimi tüm ekonomik talebe kıyasla yüzde 50 daha fazla arttı” dedi.Kapasiteyi arttırdı

E.ON ile birlikte 2020 yılı itibarıyla 5 bin 300 megavat olan hedefini 8 bin 300 megavata çıkardıklarını aktaran Sabancı, “4 milyar dolarlık ek yatırım, ortağımız ile birlikte geçmişte yaptığımız 8,2 milyar dolarlık enerji yatırımlarının üstüne ekleniyor. Yatırımın büyük bölümü doğalgaz, kömür veya hidroelektrik santrallerine harcanacak” diye aktardı. Türkiye'nin toplam enerji üretimi kapasitesi içindeki payını yüzde 3'ten gelecek 10 yılda yüzde 10'a yükseltmeyi istediklerini aktaran Sabancı, “2012 yılında, enerji ortaklığımız 1.800 megavat kapasiteye sahipti. Gelecek 2 yılda 11 yeni santral devreye alınacak” diye konuştu.


Bu haber toplam 2331 defa okundu


YAZARLAR