Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Doğalgazda Gizli Zam mı Var?
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Doğalgazda Gizli Zam mı Var?

Doğalgazda Gizli Zam mı Var?
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bir süredir gündemde olan “doğalgazda gizli zam mı var?” sorusuna yanıt verdi.
28.02.2014 / 12:12

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bir süredir gündemde olan “doğalgazda gizli zam mı var?” sorusuna yanıt verdi.


Yıldız, CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, kanun ile dolar bazında oluşturulan bedellerin, her ay kurdaki değişimler çerçevesinde yeniden belirlendiğini söyledi.


Bakan Yıldız, “Birden fazla ayı ilgilendiren faturaların birim fiyatlarında görülen farklılık, sadece dağıtım bedellerinin dolar kuru ve enflasyon endeksindeki değişim ile aylık bazda güncellenmesinden kaynaklanmaktadır” dedi. 

Kur belirleyici

Oran, Yıldız’a, doğalgaza 1 Ocak 2014 tarihinden geçerli olmak üzere gizli zam yapılıp yapılmadığını sormuştu. Oran, verdiği soru önergesinde “Ankara ’da Başkentgaz’ın 6 Ocak 2014 tarihinde sayaçları okuyarak kestiği faturalarda 19 gün için 0,08580771 TL/kWh birim fiyatı belirlemesine rağmen son 5 günlük dönem için 0,08590376 TL/kWh’lık birim fiyatı belirlemesinin gerekçesi nedir?” sorusunu yöneltti.

Yıldız verdiği yanıtta, Başkentgaz’ın özelleştirilmesine ilişkin ilk adımın 2007’de yürürlüğe giren 5669 sayılı yasa ile 4646 sayılı yasada yapılan değişiklik olduğunu belirterek, bu düzenlemelerle ileriye yönelik belirsizlikleri ortadan kaldırmak amacıyla şirketin tarifelerine ilişkin düzenlemenin yapıldığını belirtti.

Kanunun geçici 3. maddesinde gerçekleştirilen değişiklik ile şirketin uygulayacağı sistem kullanım bedellerinin lisans alma tarihi olan 31 Ağustos 2007’den itibaren 10 yıl boyunca sabit olarak belirlendiğini anlatan Yıldız, “Buna göre aboneler için sistem kullanım bedeli (Birim Hizmet Amortisman Bedeli) 0,05555 ABD dolar/metreküp karşılığı TL ve serbest tüketiciler için sistem kullanım bedeli (Taşıma Bedeli) 0,0077 ABD Dolar/metreküp karşılığı TL olarak uygulanmaktadır” dedi.

Yapılan yasal değişikliklerle Başkentgaz’ın sistem kullanım bedellerinin sabit kalma süresinin değiştirildiğini kaydeden Yıldız, daha önce lisans alma tarihinden itibaren 10 yıl olarak belirlenen sürenin özelleştirme tarihinden itibaren 8 yıl boyunca uygulanmaya devam edecek şekilde düzenlendiğini ifade etti. 

Aylık güncelleme

Yıldız şöyle devam etti: “Sistem kullanım bedellerinin her ayın başında ay boyunca geçerli olmak üzere açıklanması ve tüm eşit tüketicilere sabit uygulanması nedeniyle, kanun ile ABD doları bazında belirlenen bedeller her ay kurdaki değişimler çerçevesinde yeniden belirlenmektedir. Doğalgaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinin tüketimlerin tespit edilmesi, tahakkuk ve faturalandırılması hususuna yönelik 48’nci maddesinde yer alan (Tüketim faturalarında okuma periyotlarına göre hesaplanacak gün bazında ağırlıklı ortalama perakende satış fiyatı kullanılarak tahakkuk yapılır) hükmü çerçevesinde işlem yapılmaktadır. Birden fazla ayı ilgilendiren faturaların birim fiyatlarında görülen farklılık sadece dağıtım bedellerinin dolar kuru veya enflasyon endeksindeki değişim ile aylık bazda güncellenmesinden kaynaklanmaktadır.”

Bu haber toplam 2093 defa okundu


YAZARLAR