Yaşanan Kuraklığa Rağmen Su Sıkıntısı Yaşanmıyor
Haber
21 Şubat 2014 - Cuma 15:47 Bu haber 13 kez okundu
 
Yaşanan Kuraklığa Rağmen Su Sıkıntısı Yaşanmıyor
- Haberi
Yaşanan Kuraklığa Rağmen Su Sıkıntısı Yaşanmıyor

Enerjimagazin-Orman ve Su işleri Bakanlığı, yaşanan kuraklığa rağmen alınan tedbirler neticesinde ülkemizde herhangi bir su sıkıntısı yaşanmadığını bildirdi.
Bakanlıktan konu ile ilgili yapılan açıklamaya göre, 1 Ocak 2013 – 31 Aralık 2013 tarihleri arasında ülke genelinde ortalama yağış miktarı 564 mm olarak gerçekleşmişken, bu yağış miktarı uzun yılları kapsayan ortalamasından ve geçen yıl yağışından az olarak gerçekleşti.
Yağışlarda, normale göre % 13, 2012 yılına göre ise %24 azalma gözlendi.
Açıklamada aşağıdaki bilgilere yer verildi:
"Yıllık toplam kullanılabilir su miktarı 112 milyar m3 olan Türkiye bunun 44 milyar m3’ünü tüketiyor. Tüketilen bu suyun yüzde 73’ü yani 32 milyar m3’ü sulamada, yüzde 16’sı yani 7 milyar m3’ü içme-kullanma suyunda, yüzde 11’i yani 5 milyar m3’ü ise sanayi ihtiyacı olarak kullanılıyor.
Türkiye’de bulunan 79 adet içmesuyu maksatlı barajın 20 Şubat 2014 tarihi itibari ile ortalama doluluk oranı yüzde 54 seviyesinde olup, bu barajlarda toplam 10,5 milyar m3 su bulunuyor.
işletmede olan 207 adet sulama maksatlı barajlarda ortalama doluluk oranı % 47 seviyesinde bulunuyor. Geçen yıl bu seviye %50 idi. Sulama maksatlı barajlarda şu anda toplam 24 milyar m3 su bulunuyor.
Sulama suyu ile alakalı da Nisan ayında değerlendirme yapılacak eğer gerekli ise o zaman kamuoyu ile paylaşılacaktır.
Bugün itibariyle işletmede olan 89 adet enerji maksatlı barajda doluluk oranı ise %44,5 seviyesinde ve toplam 28 milyar m3 su bulunmaktadır.
Orman ve Su işleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun başkanlığında müsteşar, müsteşar yardımcıları ve su ile alakalı genel müdürlerin iştirakı ile bir toplantı düzenlenerek 81 ilin içme ve kullanma suyu durumu gözden geçirilmiş, alınması gereken tedbirler tespit edilerek ülkemizin hiçbir ilinde su sıkıntısı yaşanmaması için gerekli çalışmalar kararlaştırılmıştır. 2014 yılında hiçbir ilimizde su sıkıntısı yaşanmaması için gerekli çalışmalar yapılmaktadır.
Ayrıca Kocaeli ve Sakarya illerimizde su sıkıntısı yaşanacağı yönünde basın ve yayın organlarında bu konuda yetkisi ve ihtisası olmayan kişi ve kurumlarca haber ve beyanatlara rastlanmaktadır.
Yapılan toplantıda Kocaeli ve Sakarya illerinin içme ve kullanma suyu ihtiyaçları, mevcut kaynakları, Sapanca Gölünün durumu konunun uzmanlarınca incelemeye alınarak bu illerde de 2014 yılı için, içme ve kullanma suyu açısından bir sıkıntının yaşanmayacağı ortaya çıkmıştır.
Son zamanlarda Sapanca Gölü ile alakalı basında gerçeği yansıtmayan haberler yer almaktadır.
Bakanlığımızca Sapanca Gölü Havza Koruma Eylem Planı 2013 yılında tamamlanmıştır. Uzmanlarca yapılan değerlendirmelerde, 2014 yılı sonuna kadar Sapanca Gölü’nde içme ve kullanma suyu maksadıyla çekilecek su miktarının, gölün ekolojik dengesini ve içindeki canlıları etkileyemeyeceği neticesine varılmıştır. Zaten Sapanca Gölü’ndeki su seviyesinin geçmişte bu seviyelere düştüğü yıllar olmuştur.
Sapanca Gölü ile ilgili resmi kaynakların dışında yapılan açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır. "
Kaynak: Editör:
Etiketler: Yaşanan, Kuraklığa, Rağmen, Su, Sıkıntısı, Yaşanmıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı