Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Emeklilikte Yaşa Takılanlar'dan Ak Parti'ye Kırmızı Kart
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Emeklilikte Yaşa Takılanlar'dan Ak Parti'ye Kırmızı Kart

Emeklilikte Yaşa Takılanlar'dan Ak Parti'ye Kırmızı Kart
Emeklilikte Yaşa Takılanlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne çıkarma yaptılar.
28.01.2014 / 18:46

Enerjimagazin-Emeklilikte Yaşa Takılanlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne çıkarma yaptılar.


1999 yılında çıkartılan 4447 sayılı yasa ile mağdur edilen Emeklilikte Yaşa Takılanlar, TBMM Dikmen kapısında toplanarak gasp edilen haklarının geri verilmesi için eylem düzenlediler.


Eyleme, CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, CHP Sivas Milletvekili Malik Ejder ve CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt de destek verdiler.


Grup adına açıklama yapan Mehti Bıkmaz: “Burada toplanmamızın erken emeklilikle hiçbir ilgisi yok. Mücadelemiz elimizden alınan emeklilik hakkımız içindir. Geçmiş zamanda, kazanılan hakların geri alınamayacağını düşünüyorduk. Süreç içerisinde kademeler getirilerek bizlerin emeklilik süreleri ötelenmiştir. Ötelenen süreler kişilerin yaşlarına göre düzenlenerek büyük bir hak mağduriyeti oluşturulmuştur. Aslında yaş haddi getirilerek sıra hakkımız gasp edilmiştir” dedi.


Bıkmaz’ın sözleri sık sık "Ölüm var kul hakkı var",Gün doldu yıl doldu, emeklilik yok oldu”, "Yasalar geriye işletilemez", "Sandığın başında biz olacağız"," Maç oynanırken kural değişmez", "Af değil hak istiyoruz", "Burası Dikmen almadan gitmem", "Eller havaya, yasa torbaya”, Edirne’den Kars’a çıksın artık bu yasa” sloganlarıyla kesildi.
Eylemde söz alan CHP İstanbul Milletvekili Çelebi: Kutulara attıkları kaynağın yüzde birini bu işe aktarsalar, bu iş çözülür. Plan Bütçe Komisyonun da bu konuşmalar yapıldı. Genel Kurulda yapıldı ama halen kulaklarını bize karşı kapatan emeklilikte yaşa kulaklarını tıkayan bir iktidarla Türkiye karşı karşıya. Asla bu işi istismar etmeden çok net söylüyorum burada ortaya koyduğunuz iradeye dayanışmak için varız. Burada çözüm konusunda bizim yaptığımız önerilerin dışında varsa alternatifiniz onlarla görüşmeye hazırız. Bakan dün ufak bir kımıldama yapmış. Umuyorum bunu yerine getirir. Sırf yaştan dolayı işsiz dolaşıyorlar. Hiçbir yerde çalışamıyorlar ayrıca sağlık hizmetlerinden yararlanamıyorlar. Biz bu yasa çıkıncaya kadar sizlerle birlikteyiz." şeklinde konuştu.


Ak Parti'ye Kırmızı KartEmeklilikte Yaşa Takılanlar, yapılan konuşmaların ardından ellerindeki kırmızı kartları temsili olarak getirdikleri ve üzerinde 5510 yazan seçim sandığına atarak gasp edilen haklarının iade edilmesi yönündeki düzenlemenin yapılmaması durumunda Ak Parti Hükümetine sandıkta kırmızı kart göstereceklerini belirttiler.
Polis EngellediTBMM önünde yapılan eylemin ardından eyleme destek veren CHP'li Milletvekilleri ile birlikte CHP grup toplantısına katılmak için Meclise girmek isteyen Emeklilikte Yaşa Takılanlar, polis tarafından engellendi. Bunun üzerine CHP'li Milletvekilleri ile emniyet güçleri arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı. CHP Sivas Milletvekili Malik Ejder araya girerek TBMM Grup amiri Salim Uslu ile telefonla görüştü. Ejder, Uslu'dan slogan atanları meclise almıyoruz yanıtını aldı. Bunun üzerine açıklama yaparak duruma tepki gösteren Ejder, "AKP'liler aday tanıtımlarını TBMM çatısı altında yapıyorlar. AKP grubunda, Meclisin içinde sloganlar atıyorlar. Onlara ses yok. Hakkını aramak için Meclise gelen bu insanların slogan atmalarının yasak olduğu bir ülkedeyiz. Böyle bir kepazelik yaşanıyor. Bir çifte standart var. Şimdi alacaklar arkadaşları içeriye" dedi. Emeklilikte Yaşa Takılanlar, uzun bir bekleyişin ardından meclise giriş yaparak CHP grup toplantısına katıldılar. Emeklilikte Yaşa Takılanlar, burada ”direne direne kazanacağız” sloganları attılar. Grup ayrıca MHP grup toplantısına da katıldı.

Bu haber toplam 7957 defa okundu
YORUMLAR
iksan kaya: 
"emeklilik yaşa takilanlar"
Sayın vekiller yaş mağduru arkadaslarim hepinize çok teşekkür ediyorum yanınızda değilim ama sandıkta sizin gibi onlara kırmızı kartı göstereceğim
29.01.2014 / 10:55


YAZARLAR