Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Elektrik Üretim İhalelerine Erteleme Kararı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Elektrik Üretim İhalelerine Erteleme Kararı

Elektrik Üretim İhalelerine Erteleme Kararı
Yeniköy, Yatağan, Kemerköy ve Çatalağzı Termik Santrallerinin özelleştirmeleri Nisan'a ertelendi.
29.01.2014 / 17:12

Enerjimagazin-Kemerköy ve Yeniköy Termik Santralleri ile Kemerköy Liman Sahasının, Çatalağzı Termik Santralinin ve Yatağan Termik Santralinin özelleştirilme ihaleleri Nisan ayına ertelendi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı konuya ilişkin açıklama yaparak Kemerköy ve Yeniköy Termik Santralleri ile Kemerköy Liman Sahasının, Çatalağzı Termik Santralinin ve Yatağan Termik Santralinin özelleştirilme ihaleleri Nisan ayına ertelendiğini duyurdu.


ÖİB’den konuya ilişkin yapılan açıklamada aşağıdaki bilgilere yer verildi:


“Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından Kemerköy ve Yeniköy Termik Santralleri ile Kemerköy Liman Sahasının, Çatalağzı Termik Santralinin ve Yatağan Termik Santralinin özelleştirilmeleri amacıyla ihale edilecekleri, 23/11/2013 tarihinden itibaren yayımlanan ilanlarla duyurulmuştur.


Bahse konu ilanlarda belirtilen ön yeterlilik ve son teklif verme tarihleri ve saatleri; Kemerköy ve Yeniköy Termik Santralleri ile Kemerköy Liman Sahası için 10/04/2014 tarihi saat 17:00’ye, Çatalağzı Termik Santrali için 21/04/2014 tarihi saat 17:00’ye veYatağan Termik Santrali için 30/04/2014 tarihi saat 17:00’ye kadar uzatılmıştır.”

Şartname alan bazı yatırımcılar, siyasi gündemin belirsizliği ve döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar nedeniyle ÖİB'den erteleme isteğinde bulunmuştu.

ÖİB, Kemerköy ve Yeniköy santrallerinin özelleştirilmesi ihalesi için son teklif verme tarihinin 24 Ocak, Çatalağzı Termik Santrali’nin 5 Şubat ve Yatağan Santrali’nin 10 Şubat 2014 olacağını açıklamıştı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın Elektrik Üretim A.Ş.’ye (EÜAŞ) ait Kemerköy-Yeniköy, Çatalağzı ve Yatağan termik santral ihaleleri için Sabancı Holding, Aksa Enerji, Fransiz GDF-Suez, IC İçtaş ve Limak şartname almıştı.

Türkiye'nin toplam üretiminin yaklaşık yüzde 3.5'ini sağlayan santrallerden Kemerköy 630 mw, Yeniköy 420 mw ve Yatağan'ın 630 mw kurulu gücü bulunurken, Zonguldak-Çatalağzı'nın kurulu gücü 300 mw.

Kemerköy, Yeniköy ve Yatağan termik santraller linyite dayalı üretim yaparken, Çatalağzı taşkömürüne dayalı elektik üretimi yapıyor.

Bu haberin tüm hakları www.enerjimagazin.com'a aittir.

Aktif Link verilerek veya açık kaynak gösterilerek kullanılabilir.

Bu haber toplam 5365 defa okundu


YAZARLAR