Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Torbaya Girdiler
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Torbaya Girdiler

Torbaya Girdiler
Emeklilikte Yaşa Takılanlar, Kadıköy’de, zincirli ve çuvallı eylem yaptı.
12.01.2014 / 21:10

Enerjimagazin-Emeklilikte Yaşa Takılanlar, Kadıköy’de, zincirli ve çuvallı eylem yaptı.


08.09.1999 Tarihinde çıkarılan 4447 sayılı yasanın yürürlüğe girdikten sonra geriye doğru işletilmesi nedeniyle mağdur olan ve gasp edilen haklarının bir an önce geri verilmesi için verdikleri mücadele kapsamında birbirinden ses getirici eylemlere imza atan Emeklilikte Yaşa Takılanlar, bu kez Kadıköy’de buluşarak zincirli ve torbalı eylem yaptılar.


Kadıköy Boğa Heykeli önünde toplanan grup, Kadıköy İskele Meydanı’na kadar yürüdü. CHP İstanbul Milletvekilleri Süleyman Çelebi ve Kadir Gökmen Öğüt de eyleme katılarak Emeklilikte Yaşa Takılanlara destek verdiler.

Kadıköy Boğa Meydanı’nda toplanarak boğazlarına zincir takan ve ellerinde “Beraber yürüdük biz bu meydanlarda, Beraber ezildik çıkan yasada, Şimdi dinlediğim tüm sloganlarda, Bize her şey sandığı hatırlatıyor”, “Yaşımızı başımızı aldık, maaşımızı alamadık”, “Emeklilik hakkımız öke söke alırız”, “Hem yaşa takıldık hem maaşa, gelde sen bu sistemde yaşa”, “Yetiş ya tayipullah, yetiş ya bekirullah, yetiş ya Azrail”, “Edirne’den Kars’a ne zaman çıkacak bu yasa?”, “Af değil hak istiyoruz”, “Herkese var, Hak edene yok”, “Gasp edilmiş emeklilik hakkımızı istiyoruz”, "Bitmezse bu çile, oy veremeyiz bile bile", "Mezarda emekliliğe hayır", "444 Yedi, bizim paraları kim yedi", "İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın", "Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır", "Maç devam ederken kural değişmez", "5 Milyon ailenin emeği çalındı", “Tam mevcut burada yok, sandıkta belli olacak” pankart ve dövizleri taşıyan Emeklilikte Yaşa Takılanlar, Kadıköy İskele Meydanı’na kadar yürüdü.


Emeklilikte Yaşa takılanlar yürüyüş boyunca sık sık ”Emeklilik hakkımız söke söke alırız”, “Eller havaya yasa torbaya”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Gün doldu yıl doldu emeklilik yok oldu”, “Sandığın başında biz olacağız”, “Vur vur inlesin Başbakan dinlesin”, “Yanlızca adalet istiyoruz”, “Yalnızca adalet istiyoruz”, “Sandığın başında biz olacağız”, “Ölüm var, kul hakkı var”, “Vur vur İnlesin Faruk Çelik dinlesin”,  sloganları attılar.


İskele Meydanı’na gelen gruptaki bazı eylemciler bezden yapılmış torba şeklindeki çuvalları giydiler.


Burada grup adına basın açıklaması yapan Emeklilikte Yaşa Takılanlar Türkiye Platformu Başkanı Mehti Bıkmaz: “Bizler EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARIZ sıkıntımızın ERKEN EMEKLİLİKLE ilgisi yok.  Altını özellikle çizerek ısrarla söylüyoruz.  Mücadelemiz erken emeklilik değil, tam aksine elimizden alınan emeklilik hakkımız için buradayız.


Mağduriyetimiz 08.09.1999’da başladı. O günlerde Marmara depreminin şoku tüm yurdumuzun üzerindeydi. O zamanlarda bu yasanın onaylamaya cağını hukukun buna izin vermeyeceğini düşünüyorduk.  “Kazanılmış haklar geri alınamaz” diyorduk.


Nitekim Anayasa Mahkemesi düzenlemeyi kabul etmemiş ve iptal etmiştir. Ardından büyük bir kelime oyunu ile kazanılmış hak değil beklenen hak denerek 1976 yılına kadar yasa geriye işletilerek emsali olmayan bir hukuk yanlışlığı yapılmış, haklarımız gasp edilmiştir.


Süreç içerisinde kademeler getirilerek bizler emeklilik süreleri ötelenmiştir. Ötelenmiş sıralar kişilerin yaşlarına göre düzenlenerek büyük bir mağduriyet oluşturulmuştur.


Aslında yaş haddi getirilerek sıra hakkını gasp edilmiştir.


Bizler iş hayatımıza başladığımız şartlara göre emekli olmamız gerekiyorken kendimizi bu anlaşmaya göre planlarken bir çoğumuz maçın ortasında veya sonra yaklaşmışken kural değiştirilmiş ve bu şekilde mağdur edilmiş EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARIZ.


Bizlere yapılan uygulama planlamalarımızı alt üst etti. Bizler üzerinde sosyal, ekonomik, psikolojik sıkıntılar yaratıyor. İleri yaşlarda merdiven dayamış kişileriz. Burada bulunan, kefen giyen, torbaya giren arkadaşlarımı diri diri toprağa gömdünüz.


Vicdanlarımız bu hukuk yanlışına razı mı?


Yaşatılan mağduriyet, aile bölünmelerine, cinnetlere neden oluyor.  Bizler için sosyal bir sorundur.  Mağdurlarımızın yaşları itibariyle 15 ila 20 li yaşlarda çocukları bulunmaktadır.


Şimdi soruyoruz sizlere Sayın Hükümet yetkilileri. Biz sizlere mağduriyetimizi anlatıyoruz. Siz bizlere duyarsız kaldıkça yaramızı dalıyorsunuz. EYT Mağdurlarının ahını almaya, bu yapılan hukuk yanlışına duyarsız kalıp yanlışlığa devam etmeye ve bu günaha ortak olmaya hazır mısınız? Mağdurların işsiz kalmaları nedeniyle kazanılmış haklarını olamıyor olması, çocukları üniversiteyi kazansa bile gönderemeyişleri büyük bir sosyal mağduriyettir.


2008 yılında çıkan 5510 nolu yasa ile asgari ücretin 3 katı brüt ücrete sahip değilseniz, emeklilikte alacağınız maaşınız azalıyor. Buda yetmiyor emekli maaş hesaplama oranlarında da değişikliğe gidiliyor ve mevcut oranlarımız üzerinde de oynayarak alacağımız emekli maaşlarımız düşürülüyor.  Bu şekilde yapılan düzenlemeler psikolojik, ekonomik ve sosyal bir hak mağduriyetidir. Bu mağduriyetler yetmedi birde 2012 de GSS primi getirildi. İşsiz kalmış prim fazlası olan vatandaşlarımıza en düşüğü 41 TL olmak üzere GSS primi ödemek zorunda bırakılıyor. Genel sağlık sigortası primi ödeyemezse vatandaşımız sağlıktan faydalanamıyorlar. Şimdi buradan sesleniyoruz sizlere 6 Bin, 8 Bin, 90 Bin, gün ve hatta 10 bin gün prim ödemiş bu vatandaşlarımıza yapılan nasıl bir adalettir.


Sosyal bir sorun olduğunu defalarca yaptımız basın açıklamalarıyla tüm yurdumuza meclisimize duyurmaya çalıştık, duymaya da devam ediyoruz. ve TORBA YASAYA girene kadar devam edeceğiz.


Uluslararası kanuna bile uygun olmayan bir uygulamayı bizlere uyguluyorsunuz.


Bizlere destek olmak için gelen, değerli Milletvekillerimize ve değerli basın mensuplarına çok teşekkür ederiz.


Mevcut yasaya karşı olmadığımızı sadece yasanın çıktığı tarihten geçerli olmasını talep ediyoruz.


Bir an önce mağduriyetimizin giderilmesini Başbakanımız ve Vekillerimizden bekliyoruz.” Şeklinde konuştu.


Eylemde konuşan CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, “Bu ülkede yaşa değil kafası takılanlar var. Kafası hala orada kalanlar var. Şimdi emeklilikte yaşa takılanlar mücadele ediyor öncülük yapıyor. Oysa yüz binlerce arkadaşımız bu sürece bir katkı verseler, damgasını vursalar. Kadıköy meydanını, Ankara’daki Tandoğan’ı, meclisin önünü, gerçekten inletseler, kendi ayaklarına sıkılan kurşuna karşı direnseler mücadele etseler inanıyorum ki bu yasa bir haftada bu meclisten geçecek. Alın teri veren insanların hakkı gasp edilmiştir. Anasının ak sütü gibi emeklilik hakkını hak eden arkadaşların hakkını gasp ettiniz, bunun hesabını verin Sayın Başbakan.” şeklinde konuştu.  Çelebi ayrıca,CHP tarafından hazırlanan 52 maddelik tamamen Emekçileri ilgilendiren torba yasa teklifinin önümüzdeki hafta meclisin gündemine getirileceğini söyledi. Teklifte, “Emeklilikte Yaşa Takılanlar, İntibak yasasının eksiklikleri, 4/C’liler, Atanamayan Öğretmenler” başta olma üzere tüm emekçilerin mağduriyetini giderecek düzenlemelerin yer aldığını açıkladı. 


 


 

Bu haber toplam 5162 defa okundu


YAZARLAR