Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Özelleştirmeye Karşı Tek Vücut
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Özelleştirmeye Karşı Tek Vücut

Özelleştirmeye Karşı Tek Vücut
Milas’ta düzenlenen “Özelleştirmeye Hayır Emek ve Bağımsızlık Mitingi” ne yaklaşık 25 bin kişi katıldı.
30.12.2013 / 19:59

Enerjimagazin-Muğla'daki Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santralleri ile kömür ocaklarının özelleştirme kararını protesto etmek için Milas’ta düzenlenen “Özelleştirmeye Hayır Emek ve Bağımsızlık Mitingi” ne yaklaşık 25 bin kişi katıldı. Üç saat süren mitingde işçiler ve ailelerine Milaslılarda büyük destek verdi. Milas'ta tek vücut olan enerji ve maden işçileri hükümete ciddi uyarılarda bulundular.


Dün Saat 11.00 ‘de Milas Şehir Stadı’nda toplanmaya başlayan işçilerin yürüyüş ve mitingine “DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, Maden İş Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçıl, Tes İş Genel Başkan Yardımcısı Hasan Tahsin Zengin, CHP Muğla Milletvekilleri Ömer Süha Aldan, Tolga Çandar, CHP Genel Başkan Yardımcısı  Yakup Akkaya, CHP İzmir Milletvekili  Musa Çam, İstanbul Milletvekili  Süleyman Çelebi, MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Milas Belediye Başkanı Mehmet Tokat ile 70 ‘e yakın parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ve üyeleri” katıldı.


Bazı işçilerin boyunlarına, ayaklarına ellerine zincir bağlayarak, davullu zurnalı, tabutlu, ayakkabı kutulu katıldığı eyleme Yatağan Madenler Orta Okulu 6. Sınıf öğrencisi 12 yaşındaki Emir Can ise bir eşeğin üzerinde Nasrettin Hoca kılığına girerek ve elinde “parayı veren bu sefer düdüğü çalamayacak” pankartı ile katıldı.


Ellerinde “Kölelik düzenine Hayır, Evlek Evlek Sattık Böyle Böyle Baktık, Yetti Artık Sattırmeyecez, Dik Dur Erim Seninle Beraberim, Temizlik Şart, Sonunuz Mübarek Olsun, Santraller Madenler Bizimdir, AKP’nin Kutusu Patladı” pankartları taşıyan işçiler sık sık “Şalter İnecek, Hükümet Gidecek, İş Ekmek Yoksa Barışta Yok, Dişe Diş Kana Kan Sattırmayacağız Erdoğan, Kitler Vatandır Vatan Satılamaz, Ankara Yolumuz Olursa Olsun Sonumuz” sloganları attı.


Miting alanında konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Elektrik santralleri ile kömür madenlerinin satışına direnen yiğit Yatağan işçileri. Sizin bu destansı direnişinizi Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu adına selamlıyorum. Siz özelleştirme adı verilen yağma ve talanın karşısında durarak sadece kendi haklarınıza değil tüm işçilerin, tüm emekçilerin haklarına sahip çıkıyorsunuz. Özelleştirme işsizliktir, özelleştirme güvencesizliktir, özelleştirme sendika düşmanlığıdır, ama aynı zamanda özelleştirme yağmadır, özelleştirme talandır, özelleştirme hırsızlıktır.


Daha önceden TEKEL’de, Şeker Fabrikalarında, Sümerbank’ta, SEKA’da gördük. Özelleştirme süreçlerinde yüz binlerce işçi kardeşimiz, işsiz, güvencesiz, sendikasız bırakıldı. Ama daha da önemlisi bu ülkede emeğin yarattığı tüm değerler leş kargalarına peşkeş çekildi. Bu peşkeşleri çekenlerin utanıp sıkılmadan “Üçe beşe bakmadan babalar gibi satıyoruz” diye övündüklerini unutmadık.


Ama artık bu yağma ve sömürü düzeninin sonuna geliyoruz. Bakın halk ayakta ve Haziran’dan beri bu yağma düzenini sallıyor. Sonbaharda işçi sınıfı il il, ilçe ilçe eylemler yaparak kıdem tazminatının gasp edilmesine izin vermedi. Bugün halkımız Türkiye’nin her yanında hırsızların yakasına yapışıyor.


Bugün işçiler, emekçiler, ayakkabı kutularından çıkan milyonların kendi emeklerinden, kendi alın terlerinden çalındığını biliyor ve hesap soruyor. Diren Yatağan işçisi diren! Çünkü direnirken yalnız değilsin. Çünkü halk ayaktadır! Çünkü bu yağma ve sömürü düzeninin sahipleri gidicidir. Yatağan işçisinin yarattığı değerleri, Yatağan işçisinin geleceğini satamayacaklar. Çünkü vakitleri kalmadı.


Eğer buraya el uzatmaya kalkarlarsa ben eminim ki sizler hiçbir kolluk gücünün cesaret edemediğini yapacaksınız: Halkın değerlerine uzanan o eli yakalayacak ve hırsızlara kelepçeyi takacaksınız.


Bunu ancak siz yaparsınız. Çünkü siz ekmeğinizi birilerinin önünde diz çökerek değil onuruyla kazanan işçi sınıfısınız. Diren Yatağan işçisi diren. Direndiğin her gün bu yağma düzene bir darbe de sen vurmuş olacaksın. Direndiğin her gün sadece sen değil bu ülkenin emekçi halkı da kazanacak. Ve artık çok geç değil, çok yakında zafer direnen emekçinin olacak” dedi.
Tes-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Hasan Tahsin Zengin “Ankara’da bir araya gelemeyen siyasiler ve STK ‘ları burada işçiler bir araya getirmeyi başardı, çünkü hedefleri aynıydı. Özelleştirmenin sakıncasını tüm partiler gördü bu hükümet göremedi. İşçilerin haklılığı bir kez daha ortaya çıktı. İşçilerin bu kararlı duruşu 24 ocak tarihinde  kadar sürecek ve bu özelleştirmeler yapılamayacak. Yatağan Milas halkı insanı başka yerlere benzemez, özelleştirmeye girecek şirketleri şimdiden uyarıyorum, bu işçi yürürse kıyamet kopar” dedi.


Tahsin’in ardından ikinci konuşmayı Maden İş Sendikası genel başkanı Nurettin Akçıl, “Muğla’daki santraller tam bir ballı kaymak. Milas’taki üç santral ve madenlerin yıllık karlarının 350 milyon TL. Biz bu ballı kaymağı bu işletmelerimizi satın alacakların boğazında durdurmayız. Bu işletmeler özelleştirilirse sadece bu işletmelerde çalışanlar iş ve ekmek kapısından olmayacaklar bölgeni can damarı kesilecek. Başbakan Muğla’ya geldiğinde yalan bilgilerle kandırdılar. Zarar ediyor dediler, yalan. Özelleştirmeler sonucunda yüz bin kişi işsiz kaldı buna yenilerin eklenmesini engelleyeceğiz” dedi.


Türk-İş Genel Eğitim SekreteriNazmi Irgat ise “20 yıldır özelleştirmelere karyşı mücadele veriyoruz. Ne yazık ki engel olamadık. Kamu kurumlarını yok pahasına satmayın, peşkeş çekmeyin, yağmalamayın, rant uğruna yok etmeyin dedik dinletemedik. Sattılar da ne oldu, işsizlik mi azaldı, üretim mi arttı. Aksine karşı çıktığımız için vatan haini, düşman ilan edildik. Bu toplumu özelleştirme adı altında bugüne kadar kandırdılar. Ellerindeki kamu mallarını aldılar ama bundan sonra başaramayacaklar. Süre doldu. 24 Ocakta Ankara’da olacağız. Başbakan 21 milyon dolarlık borcu ödemekle övünürken 51 milyar dolarlık kamu değerlerini satmayı unutuyor. Unutturmayacağız sattırmayacağız. 105 gündür süren direnişimiz devam edecek” dedi.


Konuşmacıların sözleri sık sık “Hükümet istifa”, “Hırsız Var”, “Sattıracak mıyız”, “Hayır” sloganları ile kesildi.


Yaklaşık üç sata süren mitingin ardından Pusula isimli müzik gurubu konser verdi. Miting olaysız bir şekilde son buldu.


Bu haber toplam 3899 defa okundu
YORUMLAR
Şakir ÜNLÜTÜRK: 
"ÖZELLEŞTİRME KARŞITI PROTESTO"
DİSK ENERJİ SEN OLARAK YATAĞAN İŞÇİSİNİN TALEBİ BİZİM TALEBİMİZDİR.YALNIZ DEĞİLSİNİZ.DİRENİŞİNİZİ SAYGIYLA SELAMLIYORUZ.
30.12.2013 / 21:07


YAZARLAR