Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Yaşa Takılmak Herkese Nasip Olmaz
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Yaşa Takılmak Herkese Nasip Olmaz

Yaşa Takılmak Herkese Nasip Olmaz
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, TBMM'de "Yaşa Takılmak Herkese Nasip Olmaz. Allah hepinize nasip etsin temennisinde bulunuyorum. Yanlış bir şey değil yaşa takılmak." dedi.
13.12.2013 / 16:48

Enerjimagain-TBMM'de devam eden2014 yılı bütçe görüşmeleri, CHP Milletvekilleri ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik arasında “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” tartışmasına sahne oldu. CHP Milletvekilleri CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce’nin “Cumhuriyet Halk Partisi Grubu olarak yaşa takılanlar adına ayağa kalkıyoruz” sözlerinin ardından Emeklilikte Yaşa Takılanlar için bir süreliğine ayağa kalkarak Emeklilikte Yaşa Takılanlara destek verdiler.


CHP Milletvekillerinin Emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetleri ile ilgili sordukları soruları yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sayın Başkan, çok değerli milletvekili arkadaşlarım… Yaşa takılmak herkese nasip olmaz. Allah hepinize nasip etsin temennisinde bulunuyorum. Yanlış bir şey değil yaşa takılmak.


“Bir diğer konu emeklilikte yaşa takılanlar. Burada ifade edildi. Arkadaşlar, emeklilikle ilgili yaşa takılan diye ifade edilen kesim…1999 yılında o günün üçlü koalisyonu tarafından çıkarılan yasa doğru bir yasadır. Bakın, bizim Hükümetimiz değil, doğur bir düzenlemedir ama o döneme denk gelen kardeşlerimiz bugün diyorlar ki "Emeklilik yaşı 50, gelin, bizi 45 yaşında emekli edin diyorlar.


“O düzenlemeyi yapan Hükümetin içerisinde Milliyetçi Hareket Partisi de vardır. Sürdürülemez bir sosyal güvenlik sisteminden -az önce Meclise rakamları verdim- sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sistemi noktasına geldik ve bu bahsettiğimiz arkadaşların tamamı bugün emekliliği hak ediyorlarsa 50 yaşında emekli olacaklar. 50 yaşında emeklilikse dünyanın hiçbir yerinde, ne çevremizde ne dünyanın gelişmiş ülkelerde, dünyanın hiçbir yerinde olmadığını belirtmek istiyorum.”


“Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili, Sayın Aslanoğlu'nun duygusal bir şekilde ortaya koyduğu tablo: "Duyuyor musunuz sesini?" Duyuyoruz. Bunu ifade etmek istiyorum. Benim kendileriyle de görüştüğümü bilmenizi istiyorum. Kendileriyle görüştüğüm emekliliği yaşa takılanların, bize, çok açık bir şekilde "Erken emekli olalım." diye bir talepleri yok. Ama şimdi, kamuoyuna verilen mesaj ve yaygın kanaat, erken emeklilik gibi yani şu anda 50 yaş emekliliği beklemek değil erken emekli olma gibi talepleri dillendiriliyor ki, buna hiçbir grubun müsaade etmeyeceği… Ama yaşadıkları sorunların çözümüyle ilgili her zaman görüşmeye hazırız.” İfadelerini kullandı.


Bakan Çelik’in vermiş olduğu bu yanıtlar sonrası söz alan CHP Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu Bakan Çelik’e siz hiç aç kaldınız mı? Hiç siz çoluk çocuğunuza ekmek götüremediğiniz zaman ne yapacağınızı düşündünüz mü? Diye sordu.


Aslanoğlu sözlerine şöyle devam etti:  Bu pazar günü emeklilikte yaşa takılanlar kefen giyecek, yoksa bir öbür sefer o kefenle canlı canlı mezara girecekler. Emeklilikte yaşa takılanların sesini artık duyun Sayın Bakan. Duyacak mısınız, duymayacak mısınız? Aşı, ekmeği olmayan insan intihar eder Sayın Bakan. Artık intihar aşamasına getirdiniz. Bundan sonra şununla anılacaksınız: "Bunları intihar ettiren Sayın Çalışma Bakanı Faruk Çelik" olacaksınız.


İşte Meclis Tutanaklarına Yansıyan O Diyaloglar:


Süleyman Çelebi, yaşa takılan emeklilerle ilgili. Biz burada asla bir kıyak emeklilik, başka bir şey istemiyoruz. Bu insanların sağlık hizmetleri dâhil birçok sorunları var, bu sorunun çözümü konusunda vereceğiniz katkıyı ve müjdeyi beklemektedirler.


Bir diğer konu emeklilikte yaşa takılanlar. Burada ifade edildi. Arkadaşlar, emeklilikle ilgili yaşa takılan diye ifade edilen kesim… 1999 yılında o günün üçlü koalisyonu tarafından çıkarılan yasa doğru bir yasadır. Bakın, bizim Hükûmetimiz değil, doğur bir düzenlemedir ama o döneme denk gelen kardeşlerimiz bugün diyorlar ki "Emeklilik yaşı 50, gelin, bizi 45 yaşında emekli edin." diyorlar.


Bir diğer konu emeklilikte yaşa takılanlar. Burada ifade edildi. Arkadaşlar, emeklilikle ilgili yaşa takılan diye ifade edilen kesim… 1999 yılında o günün üçlü koalisyonu tarafından çıkarılan yasa doğru bir yasadır. Bakın, bizim Hükümetimiz değil, doğur bir düzenlemedir ama o döneme denk gelen kardeşlerimiz bugün diyorlar ki "Emeklilik yaşı 50, gelin, bizi 45 yaşında emekli edin." diyorlar.


SÜLEYMAN ÇELEBİ (İstanbul) - Hayır, hayır, öyle demiyorlar.


ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI FARUK ÇELİK (Devamla) - Aynen öyle.


SÜLEYMAN ÇELEBİ (İstanbul) - Hayır Sayın Bakan, öyle değil.


ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI FARUK ÇELİK (Devamla) - Bakınız, kendileri bunu demiyor ama söylenen cümleden çıkan bu.


SÜLEYMAN ÇELEBİ (İstanbul) - Hayır. Sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor.


ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI FARUK ÇELİK (Devamla) - 50 yaşında emekli olacaksınız! Bugün dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir gelişmiş ülkesinde 50 yaşında emeklilik yok arkadaşlar, yok böyle bir şey.


HAYDAR AKAR (Kocaeli) - 50 yaşında işten attı işveren ne yapacak onlar?


ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI FARUK ÇELİK (Devamla) - Siz nasıl…


Bakınız, işte bu neyi gösteriyor Haydar Bey biliyor musunuz? İktidara hazırlıklı bir muhalefet bunları söylemez. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)


HAYDAR AKAR (Kocaeli) - Nasıl söylemez ya? Çocuğu üniversiteye gidiyor, evlendirecek 65 yaşına kadar ne yapacak bu adam?


ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI FARUK ÇELİK (Devamla) -Bu açık. İktidara talipseniz…


Bakınız, sizin Genel Başkanınız kesinlikle bu konuyu gündeme getirmez, konuyu bildiği için.


MAHMUT TANAL (İstanbul) - Sosyal devlet ilkesi gereğince Haydar Bey söylüyor.


ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI FARUK ÇELİK (Devamla) - Onun için o düzenlemeyi yapan Hükümetin içerisinde Milliyetçi Hareket Partisi de vardır. Sürdürülemez bir sosyal güvenlik sisteminden -az önce Meclise rakamları verdim- sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sistemi noktasına geldik ve bu bahsettiğimiz arkadaşların tamamı bugün emekliliği hak ediyorlarsa 50 yaşında emekli olacaklar. 50 yaşında emeklilikse dünyanın hiçbir yerinde, ne çevremizde ne dünyanın gelişmiş ülkelerde, dünyanın hiçbir yerinde olmadığını belirtmek istiyorum.


HAYDAR AKAR (Kocaeli) - Onu demiyorum Sayın Bakan, 50 yaşında işten atılan vatandaş ne yapacak?


ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI FARUK ÇELİK (Devamla) - Yani, bu düzenleme bizim Hükümetimiz tarafından yapılmamış.


Bir başka bir şey, sosyal güvenlik destek primi.


MAHMUT TANAL (İstanbul) - Allah'ın emri değil ya Hükümetiniz de değiştirsin bu yanlışı, olayı.


ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI FARUK ÇELİK (Devamla) - Nedir bu sosyal güvenlik destek primi? Emekli olmuş vatandaş. Ne zaman emekli olmuş?


MUHARREM İNCE (Yalova) - Sayın Bakan, biz de Cumhuriyet Halk Partisi Grubu olarak yaşa takılanlar adına ayağa kalkıyoruz.


FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (İstanbul) - Faruk Çelik'e takılanlar…


ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI FARUK ÇELİK (Şanlıurfa) - Sayın Başkan, çok değerli milletvekili arkadaşlarım…


FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (İstanbul) - Sayın Başkan, siz bilmiyorsunuz, Sayın Faruk Çelik'e takılanlar…


ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI FARUK ÇELİK (Devamla) -Yaşa takılmak herkese nasip olmaz.


HAYDAR AKAR (Kocaeli) - Hep sermayenin yanındasınız, hep paranın yanındasınız ya!


ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI FARUK ÇELİK (Devamla) - Allah hepinize nasip etsin temennisinde bulunuyorum. Yanlış bir şey değil yaşa takılmak.


SÜLEYMAN ÇELEBİ (İstanbul) - Yaşa mı takılsınlar?


ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI FARUK ÇELİK (Devamla) - Yaşa takılmak yanlış bir takılma değil diyorum yani.


FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (İstanbul) - Aç bırakmak, aç bırakmak Sayın Bakan, aç bırakmak? Allah kimseyi gördüğünden geri koymasın.


FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (İstanbul) - Sayın Çelik, tekrar söylüyorum, siz hiç aç kaldınız mı? Hiç siz çoluk çocuğunuza ekmek götüremediğiniz zaman ne yapacağınızı düşündünüz mü? Bu pazar günü emeklilikte yaşa takılanlar kefen giyecek, yoksa bir öbür sefer o kefenle canlı canlı mezara girecekler. Emeklilikte yaşa takılanların sesini artık duyun Sayın Bakan. Duyacak mısınız, duymayacak mısınız? Aşı, ekmeği olmayan insan intihar eder Sayın Bakan. Artık intihar aşamasına getirdiniz. Bundan sonra şununla anılacaksınız: "Bunları intihar ettiren Sayın Çalışma Bakanı Faruk Çelik" olacaksınız.


Bu haber toplam 8267 defa okundu
YORUMLAR
farukgüney: 
"yaş magduru"
sayın faruk çellik samimiyetimle yazıyorum bir işletmenin batmasıda veya kara geçmesi o işyerinin yönetimine aittir yönetimve idare oiş yerini talan ediyorsa çalıp suç yönetimin ve idarenin neden faturası biz çalışanlara çıkıyor haklarımızı isteyince ssk batar ülke batar ve arupadaki sistemlerden bahsediyorsunuz ben türkiyecumhuriyetinde yaşıyorum banada avrupadaki yaşam standartını ver bende maaşımla dünya turuna çıkım ozaman sizden hiç kimse yaşı gelinceye kadar emeklilik istemez.deniz burnumuzun dibinde yazın ailece gidemiyoruz sen neden bahsediyorsun makamlar gelip geçicidir sayılarımla
13.01.2014 / 08:49
hakan kaya: 
"hükümet defol git"
seçimlerde akp yi ahlaksızlıktan bekleteceğiz. akp sana oy yok.
19.12.2013 / 02:43
osman kara: 
"gidin artık başımızdan sizi istemiyoruz"
bizim hayati gördügümüz sorunumuzu adam ti ye almış bu nasıl bir adam yaa sen göreceksin bakan bey seçimler yakın neye güveniyorsun bilmiyorum ama belki suriyelilere güveniyorsun bence akp olarak 2 yılda onlarıda emekli edersiniz bu grup siz böyle konuşurken o kadar kör sizin gibi nankör degil sana bunun hesabını soracatır hiç şüpen plmasın seni ve sizi istemiyoruz anlayın artık
15.12.2013 / 18:11
Hakkı gasp edilen: 
"Çalışma Bakanım bu koltuk sanada kalmaz."
Tok açın halinden anlamaz.Bugün oturdukları o değerli koltuklar bir gün ellerinden alınacak.Yüce Rabbim yaptıklarının hesabını soracak.O zaman dalga geçme sırası bize gelecek. Hizmet ettiğiniz para babaları ile birlikte bu mazlumların ahını nasıl ödeyeceksiniz.Sizlere oy verdik.Sağolun karşılığını mecliste her baba yiğide yaşa takılmak nasip olmaz diyerek aldık.Biz açlıktan kıvranalım.Siz o koltukta oturun.O koltuklar şikayet makamı değil.Hizmet makamıdır.Seçim meydanlarında birbirinizi şikayet etmekten başka bir hizmetiniz yok.Bu zamana kadar CHP ye hiç oy vermedim ama bu dönem vereceğim.Bize destek çıkan tüm milletvekillerimize ve basına teşekkür ederim.
13.12.2013 / 23:02
erdogan feyizoglu: 
"ayip ettin"
biz seni oraya sorunları çöz diye oturttuk.devlet tarafından yaralanmış, bu insanları dalgaya almış konumuna düştün sayın bakan ak neresinde pak neresinde bu işin . ayıp ettin sayın bakan
13.12.2013 / 22:04
tuncer güven: 
"eyt"
tuzları kuru 27 çalış hakkını iş verenden alama hakkın olan emekliliğini alama birde karşında dalga geçer gibi o bakan ona o ona bütcemiz açık verir di yorlar kendiniz bizim aldığımızın 15 katınıalıp kıyaktan emekli oluyorlar atil düzenin talebeleri adil düzen diye diye insanları kandırıyorlar bende size adil olmayan secimde adil adilhepinizeoy kullanacağım hakkım haram olsun sayğısızca....
13.12.2013 / 18:08
maşallah baktagül: 
"yaş"
birde utanmadan dagla geciyor bakan.
13.12.2013 / 17:09
MERSİN EYT: 
"İZMİR GRUBUNUN İMZA KAMPANYASINA AŞAĞIDAKİ ADRESİ KULLANARAK DESTEK VEREBİLİRİZ."
İMZA KAMPANYASINDA İMZALAR 1700 Ü GEÇTİ. http://www.enerjimagazin.com/haber-1097-Emeklilikte-Yasa-Takilanlar-Imza-Kampanyasi-Baslatti.html
13.12.2013 / 16:21
MERSİN EYT: 
"MESELENİN ÖZÜNDEN SAPMALARA İZİN VERMEYELİM: ERKEN EMEKLİLİK DEĞİL, HAKKIMIZIN GASPI"
Bakan bir şeyi açıkça inkar ediyor: 25 yıl, 1999 yılı Eylül ayı öncesi göreve başlayan herkesin hakkı. bunu inkar ediyor. lafı döndürüyor. peki o zaman SGK nın yükünü biz karşılayacaksak uzun vadede bizim de bir tazminat alacağımız düzenlenseydi. bak vekiller iki yılda emekli olabiliyor. hani ya sonra belki seçilemezler de aç kalabilirler ya. neyse bunu geçelim, hedeften sapmamak gerek. KİMSENİN KIVIRMASINA İZİN VERMEYECEK KADAR AÇIK TEK BİR GERÇEK VAR: BİZ İŞE BAŞLADIĞIMIZDA HEMEN EMEKLİLİĞİ HAK ETMEDİK ELBETTE,AMA 25 YILLIN SONUNDA EMEKLİ OLABİLMEYİ HAK ETTİK.. laf oyunlarına izin vermeyiniz. bize destek olan vekillere de bu hak etmenin ve yapılan gaspın hangi noktada olduğu söylensin lütfen. HEM "YAŞA TAKILMAK HERKESE NASİP OLMAZ" DALGA GEÇMESİ, ZATEN ANCAK SAYIN FARUK ÇELİK VE HAKTAN ANLAMAZ ZİHNİYETLİ YÖNETİCİLERE YAKIŞIR.
13.12.2013 / 16:16
esref barlas: 
"duyma"
Yoruma gerek var mı ? ......... buna değmez ki ..!
13.12.2013 / 15:26
mersin eyt: 
"Bakan Bey hedef şaşırtıp zaman hükümete zaman kazandırıyor"
Bakan Bey, kelimeleri anlamsız şekilde yan yana getirerek hedef şaşırtıp zaman hükümete zaman kazandırıyor. bunu niye yapıyor? verecek cevabı yok. biz de demeliyiz ki, "o zaman kör topla anayasayı da değiştirmeye uğraşmayın; çünkü, kendinizden önceki milli güvenlk kurulu hükümeti yaptı; suçunuz yok. yırtınıp durmayın. dimi ya?
13.12.2013 / 14:58
mustafa yılmaz: 
"sorun kronik ama hala çözümsüz"
kısaca EYT dediğimiz 99 öncesi işe giren bir türlü yasal hakkı verilemeyen??? insanların sorunu çözülmeden hiç kimse bizden ne yerel seçimlerde nede genel seçimlerde zırnık bile ALAMAZ.
13.12.2013 / 13:50
Kadir BUĞRA: 
"ADALETSİZLİGE İSYAN"
AGLAYARAK İKTİDAR OLDULAR HALA AGLIYORLAR. İKTİDAR DİYORKİ BİZ YAPMADIK,SENİNDE KATKIN VAR MASUM DEGİLSİN ,IFM DEN DOLAYI MAGDUR EDİLDİK,ŞİMDİ IMF NİN BORCUNU ÖDEDİK İSTERSE IMF YE PARA VERİRİZ DİYEN YALANCI İKTİDAR.BECERİKSİZ HÜKÜMET AGLAMA İCRAAT YAP YOKSA DEFOL BAŞIMIZDAN .AKP YE EYT E OLARAK BU ZÜLME SON VERMEZ HAKKIMIZ VERMEZSE OY YOK.( AKP)ZALİMLER İÇİN YAŞASIN CEHENNEM
13.12.2013 / 13:25
arzu ersan: 
"Sizde emekli olmayın"
Sayın bakan ve AKP li millet vekillerimiz, Sizde 4 yılda emekli oluyorsunız.Siz hakediyorsunuzda bizlermi hak etmiyoruz. Partinizin adına göre hareket edin yada sizde emekli olmayın. Ahirette gittiğinizde kul haklarını nasıl ödüyeceksiniz. Yapmıyorsanız kimseye yapmayın yada adil davranın
13.12.2013 / 11:18
nadir türkmen: 
"50 yaşındada emekli olamıyoruz"
ben ssk hesaplattım ssk pirimim doldu 49 yaşındayım ssk bana 52 yaşını bekleyecen diyor nasıl oluyorda 50 yaşında emekli oluyormuşum bakan bunuda açıklasın
13.12.2013 / 10:58


YAZARLAR