Köylüler TEiAŞ Görevlilerini Dereye Attılar
Haber
17 Şubat 2017 - Cuma 16:24 Bu haber 13 kez okundu
 
Köylüler TEiAŞ Görevlilerini Dereye Attılar
- Haberi
Köylüler TEiAŞ Görevlilerini Dereye Attılar

Enerjimagazin-Çanakkale'nin Lapseki ilçesine bağlı Yenice Köyü'ndeki bahçelerin arasından geçmesi planlanan elektrik iletim hattı için tarlalara dikilmesi planlanan direklere yer tespitine gelen görevliler, durumdan haberdar olup nöbet tutan köylülerin tepkisiyle karşılaştı. Çıkan olaylar sırasında görevlilerin bölgeden geçen bir dereye atıldıkları ileri sürülürken, öfkeli köylüleri destek kuvvet isteyen jandarma ekipleri güçlükle durdurdu.
Türkiye Elektrik iletim Anonim Şirketi (TEiAŞ) tarafından projelendirilen ve Balıkesir'den başlayıp Çanakkale'nin Biga ve Lapseki ilçelerine ulaşan enerji iletim hattı, Yenice Köyü sakinlerini ayaklandırdı. Lapseki'ye bağlı Yeniceköy'de enerji nakil hattının meyve bahçelerinden geçmesi, tepki çekti. Daha önce de eylem yapan köylüler, TEiAŞ görevlilerin direk ölçümü için bölgeye geleceği haberini alınca nöbet tutmaya başladı. Jandarma eşliğinde gelen görevliler, ölçüm yapmak için boş tarlalarda çalışmaya başladı. Ekiplerin çalışmaya başladığı haberi köy merkezine ulaşınca yüzlerce kişi bölgeye geldi. il Jandarma Komutanlığı'na bağlı timlerin durduramadığı köylüler, ölçüme gelen memurların peşinden koşturdu. Kaçan görevlilerin köylüler tarafından dereye atıldığı iddia edilirken kalabalık, takviye kuvvet isteyen jandarma ekiplerince durdurulabildi. Jandarma ekipleri köylüler ile ekipler arasından etten duvar ördü. Köylülerin sert bir direnişi ile karşılaşan yetkililer, Lapseki Adliyesi'nde görev yapan hakimin talimatıyla olayların can ve mal kaybına dönüşmemesi için geri adım atmak zorunda kaldı.
TEiAŞ çalışanlarını engellemeye devam edeceklerini söyleyen köylüler, 'Köy halkı olarak meyve bahçelerimizin içinden geçecek olan yüksek gelirim hattı için halkımız ayaklandı. Bu proje başlarken köyümüzün üst tarafından geçiyordu. Daha sonra meyve bahçelerinin içine alındı. Biz buna kesinlikle izin vermeyeceğiz. Bugün güzergah tespiti için geleceklerini duyduk ve o yüzden engellemeye çalıştık. Bizler yapılacak hizmete karşı değiliz, yeni güzergahtan geçecek hatta karşıyız. Daha önceki projede köyümüzün güneyinden geçen ve kıraç topraklardan geçeceği için bize zarar vermeyecek olan hat şimdi köyün güneyinden geçirilerek meyve bahçelerimizin içine sokulmak isteniyor. Tarlalarımız zarar görecek, meyve bahçelerimizin içine direkler dikilecek. Bu direkler her dikildiği yerde 500 metrekare yer işgal ediyor. Küçük parçalara sahip meyve bahçelerinde ekecek yerimiz kalmayacak. Bizleri resmen tarlalarımızdan kovuyorlar. En riskli tarafı yüksek gerilimin yayacağı radyasyondur. Elektriksiz, enerjisiz bir ülke düşünemeyiz, getirilecek hizmete de karşı değiliz. Fakat bu hattı ilk projede yer alan güzergahtan geçirsinler. Birileri 3-5 kuruş kar elde edecek diye köy halkını hiçe saymalarına izin veremeyiz' dediler.
Kaynak: Editör:
Etiketler: Köylüler, TEiAŞ, Görevlilerini, Dereye, Attılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı