Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bakan Babacan'a Özelleştirme Soruları
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bakan Babacan'a Özelleştirme Soruları

Bakan Babacan'a Özelleştirme Soruları
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, özelleştirme sonrası yaşanan mağduriyetler hakkında soru önergesi verdi.
10.12.2013 / 13:17

Enerjimagazin-CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, özelleştirme kapsamında devri gerçekleştirilen kamu kurumlarında özelleştirme sonrası yaşanan çifte standart uygulamalar hakkında cevaplaması için Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Ali Babacan'a soru önergesi verdi.


Kart tarafından verilen soru önergesinde, "Yapılan özelleştirmeler sonrasında imtiyazlı gruplar yaratılmaya, güçlendirilmeye ve himaye etmeye devam edildiğine, özelleştirme mağdurları arasında ayırımcılık yapılmakta olduğuna ve yeni 4/C mağdurlarının yaratıldığına" vurgu yapıldı.


Kart soru önergesinde, "Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) de özelleştirme sonrasında iş akdi feshedilen işçilerin ihbar tazminatlarının neden ödenmediğini ve 4/C mağduriyetini giderecek, taşeron işçiliği önleyecek yasal düzenlemeleri yapmak için CHP’li Milletvekilleri tarafından verilen yasa tekliflerinin neden engellendiğini de" sordu.


İşte Kart tarafından Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Ali Babacan tarafından Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını talep ettiği soru önergesi:


“AKP,  11 yılı aşan iktidarı boyunca; başta işçiler olmak üzere emeğiyle geçinen yurttaşlarımızı sömürmeye ve onların emekleri üzerinden imtiyazlı gruplar yaratmaya-güçlendirmeye ve himaye etmeye devam ediyor.


Bu yöntemin ağırlıklı olarak uygulandığı alanların başında özelleştirmeler gelmektedir. Haksız, usulsüz ve yasaya aykırı özelleştirmeler (Seydişehir Eti, Tüpraş, Balıkesir SEKA, Kuşadası ve Çeşme Limanları gibi) Yargı tarafından iptal edilmesine rağmen, yargı kararlarını uygulamamak için gece yarıları özel yasalar çıkaran, bu yasalar Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesine rağmen gereğini yapmayan Siyasi İktidar; bir taraftan da özelleştirme mağdurları arasında ayırımcılık yapmaktadır. Yeni 4/C mağdurları yaratmaktadır.


'Bu kapsamda, (Cengiz-Kolin-Limak) Grubunun özelleştirme sonucunda aldığı Boğaziçi Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) bünyesindeki işçilerin ihbar tazminatları ödenmemiştir.  Kütahya’daki “Elektrik Üretim A.Ş.’nin” özelleştirmesi sonucunda ihbar tazminatlarının  ödendiği, Rize’de Çaykur’da kadrolu çalışan işçilerin haklarının korunduğu bilinmektedir. Görüldüğü gibi, özelleştirme yapılan kurumlar arasında bile keyfi ve ayırımcı uygulamalar yapılmaktadır. Hak, hukuk, emeğe saygı yerine nüfuz ve siyasi ilişkilerin ağır bastığı ve esas alındığı bir dönem yaşanmaktadır.


Buna göre;


1-BEDAŞ (Boğaziçi Dağıtım A.Ş.) bünyesindeki işçilerin ihbar tazminatları neden ödenmemiştir? Hükümet olarak, çalışanların hak ve  hukukuna neden sahip çıkmıyorsunuz?


2- Özelleştirme mağdurları arasında bile neden ayırımcı uygulamalara yol açılmaktadır? Hükümet,  4/C mağduriyetini giderecek, taşeron işçiliği önleyecek yasal düzenlemeleri neden getirmemekte; bu yönde CHP’li Milletvekilleri tarafından verilen yasa tekliflerini neden engellemektedir?”


Bu haber toplam 4015 defa okundu


YAZARLAR