Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bakan Yıldız'dan Önemli Açıklamalar
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bakan Yıldız'dan Önemli Açıklamalar

Bakan Yıldız'dan Önemli Açıklamalar
Bakan Taner Yıldız, Türkiye'nin enerji politikaları konusunda değerlendirmelerde bulundu ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
25.10.2013 / 11:45

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız dün Ankara'da başlayan 6. Uluslararası Enerji Kongresi'ne katıldı.


Bakan Taner Yıldız, burada  yaptığı konuşmada Türkiye'nin enerji politikaları konusunda değerlendirmelerde bulundu ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı.


Varsa Petrolü Bulacağız


Dünya'nın enerji konusunda zorlandığını ve sıkıntılı bir süreçten geçtiğini dile getiren Yıldız, dünyanın arz güvenliğiyle ilgili problemlerinin giderek büyüdüğünü söyledi. Türkiye'de enerji alanında kamu denetimiyle beraber özel sektörün daha fazla rol aldığı ama mutlaka denetimden geçmek zorunda olan bir piyasa oluşturduklarını anlatan Yıldız, bu modelin uluslararası alanda ilgi çektiğini belirtti.


İthal kaynakların yerli kaynaklara dönüşmesi konusundaki çalışmalara devam edileceğini vurgulayan Yıldız, şöyle konuştu: "Ülkemizde varsa petrolü bulacağız, yoksa bulamayacağız arkadaşlar. Türkiye bir petrol ülkesi olarak adlandırılmıyor. Kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek 700 bin varillik bir rezerv görünmüyor. Ama Türkiye'de bir miktar petrol görünüyor. Ben Akdeniz ve Karadeniz'de yaptığımız çalışmaların devam etmesi gerektiğini söyledim. Trakya, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin siyasi istikrarının daha da stabil hale gelmesiyle beraber buradaki arama çalışmalarının daha da artırılması gerek. Kaya gazıyla alakalı bir yapının, şu anda Diyarbakır'da başlattığımız çalışmanın artarak devam etmesi gerekiyor." "Türkiye'nin enerji politikaları ve stratejileri kendine yeter, kendini yönetebilir hatta birazda kabının dışına çıkabilir bir hal almıştır" diyen Yıldız, bazı genel müdürleri, mühendis ve teknikerleri geçici görevle çeşitli ülkelerin başbakanlarına danışman olarak atadıklarını söyledi.


Yıldız, Türkiye'nin özelleşen ve liberalleşen piyasasıyla, özel sektör varlıklarını kamu varlıklarıyla beraber dengeli bir şekilde yürütmeye çalışan bir politika izlediğine işaret ederek, "Elektrik Piyasası Kanunu'nu nasıl çıkardıysak işleyen piyasayı daha iyi gözlemlemek açısından da Doğalgaz Piyasası Kanunu Bakanlar Kurulu'nda imzaya sunuldu. İnşallah bütçeden sonra da TBMM'de görüşülmüş olacak" dedi.


Nehir Tipi HES Mağduriyetlerini Hiçe Sayamayız


Yıldız, Türkiye'nin elektrik ihtiyacının 4'te birinin hidroelektrik santraller yolu ile karşılandığını hatırlatırken bununla birlikte önümüzdeki dönemde kaynağını aşmış olan bazı nehir tipi HES'leri ayıklanacağı ifadelerinde bulundu. Enerji Bakanı bu santrallerin yapıldığı bölgelerdeki yöre halkının mağduriyetlerinin dikkate alınmasının zorunlu olduğunu, bu durumu hiçe sayamayacaklarını kaydetti.


Rüzgâr enerjisi alanındaki gelişmeler hakkında da açıklamalarda bulunan Yıldız, “Türkiye'nin bu alandaki yatırımları sayesinde yıllık 500 milyon dolarlık doğal gaz ithalatının önüne geçtiği bilgisini paylaştı. Bakan Yıldız ayrıca Türkiye'nin bu alanda 3.5 milyar dolarlık doğal gaz ithalatının önüne geçecek potansiyele sahip olduğunu” ifade etti.


Irak Petrol Bakanı ile Görüşme


Bir gazetecinin Güney Kore'de Irak Petrol Bakanı ile yaptığı görüşmeye ilişkin sorusu üzerine Yıldız, "Dünya Enerji Kongresi'nde birçok ikili görüşme yaptık. Bunlardan bir tanesi de sayın Şehristani, Merkezi Irak Hükümeti Başkan Yardımcısı idi. Birbirimizi özlemişiz, görüşemiyorduk. Birçok konuyu detaylıca ele aldık. İki kardeş ülkenin, iki dost ve komşu ülkenin yapacağı çok şey var. Şuanda biliyorsunuz bizim Bağdat'ın güneyinde birçok projelerimiz devam ediyor. 4 tane büyük projemiz var. 25 milyar dolarlık projenin yaklaşık 5, 5 milyar dolarlık kısmını Türkiye yürütüyor. Hem o proje seyriyle alakalı konuşma yaptık. İşin açığı birde Kuzey Irakla ilgili değerlendirmede bulunduk. Sürdürülebilir bir politika oluşmasını tabii ki her ikimizde istedi ve bunu ortaya koydu. Irakla yapacağımız kardeşhane bütün projelerin hem iki ülkeye hem de bölgeye katkıları olacaktır. Biz başından beri bunun söylüyoruz. Yaptığımız proje, Merkezi Irak Hükümetiyle yaptığımız anlaşmaların Kuzey Irak ile alakalı yapılan sözleşmelerin her birisinin Irak halkının tamamına ait olduğunu bir kez daha bu vesileyle vurguladık. Başından beri söylediğimiz buydu ve Türkiye bunu sistematize edecek tek ülkedir" dedi.


Irak Anayasasının kendilerine verdikleri haklarla bir görüş belirtmediklerini de vurgulayan Bakan Yıldız, "Sayın Şehristani ile bunları değerlendirdik. Eğer kendi aralarında yüzde 83'ü Irak halkının ama yüzde 17'si Kuzey Irak'ın demişlerse biz bununla ilgili yorum yapmayız. Bunu saygıyla karşılarız ve yaptığımız projelerde bunun dikkate alırız. Bunun nasıl yapılabileceğiyle alakalı sayın Şehristani ile detaylıca konuştuk. İnşallah önümüzdeki süreçte tekrar bir araya gelmeyi ve gelirsek buna şaşmamak lazım. Sürdürülebilir bir enerji politikasının nasıl gerçekleşeceğini bütün komşularımıza oluşturduğumuz enerji istikrar politikasını nasıl güçlendireceğimizi detaylıca konuştuk" değerlendirmesini yaptı.


Doğalgaz Piyasası Kanunu imzada


Yıldız, işleyen piyasayı daha iyi gözlemlemek ve kanuni altyapıyı oluşturmak adına Doğalgaz Piyasası Kanunu Taslağı’nın Bakanlar Kurulu’nda imzaya sunulduğunu bildirdi.


TBMM Sanayi Komisyonu Başkanı Nihat Zeybekci de Türkiye’nin kullandığı enerjinin içinde, kendi ürettiği yenilenebilir enerjinin payının yüzde 10 olduğunu belirterek, enerjide bağımlı olan bir ülkenin tam bağımsızlığından söz edilemeyeceğini vurguladı. TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya, çevre ve enerjinin iç içe olduğunu, enerjide atılacak adımların dengeli atılması gerektiğini söylerken, Kongre Başkanı Mithat Rende, Türkiye’nin önemli bir pazar olduğunu vurguladı.

Bu haber toplam 2609 defa okundu


YAZARLAR