Biyografi
Biyografi
Bu biyografi 2051 kez okundu
Alparslan Bayraktar
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı
 
 
 
 

Aslen Trabzon Çaykaralı olan Alparslan Bayraktar, 1975 yılında Hatay'ın Kırıkhan İlçesinde doğdu. Babası, Diyanet İşleri Başkanlığı Döner Sermaye İşletme Müdürü Mustafa Bayraktar'dır. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul'da tamamlayan Bayraktar, lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünde bitirdi. Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Ekonomi Hukuku alanında ve Fletcher School of Law and Diplomacy’den Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans derecelerine sahip olan Bayraktar, Doktorasını ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi Yer Sistem Bilimleri Bölümünde Enerji Ekonomisi ve Politikası alanında yaptı.

Uluslararası kuruluşlar bünyesinde enerji yönetimi ve düzenlemeleri alanında çalışmaları bulunan Bayraktar, Enerji Düzenleyicileri Konfederasyonu (ICER) ve Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği (ERRA) Başkanlığı yaptı. Bayraktar halen Dünya Enerji Konseyi Türkiye Başkanlığını yürütüyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) Bakan Yardımcısı olarak görev yapmakta olan Alparslan Bayraktar, 2016-2018 yılları arasında ETKB Müsteşar Yardımcılığı ve Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü; 2010-2016 yılları arasında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nda Kurul Üyeliği yaptı. Kamu görevlerinden önce ise yurt içinde ve yurt dışında özel sektörde çalıştı.

Kaynak:
 
 
 
Etiketler: alparslan bayraktar, enerji,
Haber Yazılımı