Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Hak Verilmez Alınır
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Hak Verilmez Alınır

Değerli okuyucularım, bu yazımda sizlere G.S.S.lıların ve E.Y.T.ın ortak sorunlarında bahsedeceğim.
20.10.2013 / 00:00

Değerli okuyucularım, bu yazımda sizlere G.S.S.lıların ve E.Y.T.ın ortak sorunlarında bahsedeceğim.


Öncelikle bu kısaltmaların açılımlarını yapmak istiyorum.


G.S.S. yani Genel Sağlık Sigortası. Hükümetin ücretsiz hale getirdiğinden bahsettiği sağlık hizmetlerinden faydalanmak için ödemek zorunda olduğunuz primlerdir. Bu primlerin belirlenme esası aslında çok mantıksızdır. Neden derseniz. Bir ailenin geçinmesi için başka bir yerden yardım alması söz konusu olsa bile hatta ve hatta o aile evinin kirasını elektrik su gibi zaruri ödemelerini ödeyemezse bile o aile evinin resmiyette kirasını ve faturalarını ödüyor gösterilmekte resmen yapması gereken bütün ödemelerini sanal olarak yapmış olarak gösterilerek aylık ödemesi gereken G.S.S. primi belirlenmektedir. Evet kısaca daha net bir biçimde anlatmak gerekirse ailenin evine hiç para girmese bile ödemelerin yapıldığı varsayılarak aile fertleri başına devletimiz sözde ücretsiz dediği sağlık hizmetleri için Sağlık Primi almaktadır.


E.Y.T. ise Emeklilikte Yaşa Takılanlar demektir. Bu konuda ise mevcut hükümetin her ne kadar suçu olmasa bile 11 yıllık iktidarları boyunca her soruna haksızlığa çözüm bulmalarına rağmen en büyük sorun olan fakat görmek istemedikleri bu soruna çözüm bulmadıklarından hatalı oldukları aşikârdır.


E.Y.T. sorunu 08.09.1999 tarihinde koalisyon hükümetinin İ.M.F.nin zorlaması sebebiyle, ilk defa DÜNYA HUKUK TARİHİNDE bir yasanın yürürlüğe girme tarihini çok eski bir tarihten başlatarak çıkardığı 4447 sayılı yasadır. Halkın o zaman için her hangi bir mağduriyet doğmayacağını zannetmesi için yasanın ismini de süsleyerek KADEMELİ EMEKLİLİK YASASI koymuşlardır. Bu yasa sonucu 5.000.000 (Beşmilyon) aile mağdur olmuştur.


Şimdi gelelim asıl mağduriyete, G.S.S’liler mağdur, E.Y.T’liler mağdur. Her ikisinden olanlar ise mağdurunda mağduru.


Nasıl mı?


Buyurun efendim okuyalım;


Özel sektörde çalışan bir kişi yaşı sebebiyle emekliliği gelmediği halde hantallaştığı için işten çıkarıldığında iş bulana kadar G.S.S. primi ödemek zorunda kalmaktadır.


Yüce devletimiz sağ olsun işsizlik maaşı getirmiş olmasına rağmen siz bu işsizlik parasını alırken bir yandan da G.S.S. primini ödemekle yükümlüsünüz. Ödemek istemediniz ya da ödemediniz, umursamadınız fark etmez efendim prim borcunuz birikiyor. İlk sağlık sorununda karşınıza çıkıyor. Ya da herhangi resmi mali işlemde karşınıza çıkıyor. Yada ailenizden gelecek bir havaleyi bankadan çekemediğinizde sebebi G.S.S. borcunuz olabilir.


Evet, ben bu durumda yani mağdurunda mağduru olan kişiler için mengeneye sıkıştırılmışlar diyorum. Özel sektör yaşlısınız der işten atar, devlet emekli etmez yıllarca priminiz var emekli olamazsınız, üstüne üstlük bir de G.S.S. primiyle boğuşmak zorunda kalırsınız. Yani haliniz yaman Özel sağlık sigortanız olmasını falan G.S.S. primi ödememenize sebep olarak gösteremezsiniz. Ödeyeceksiniz başka yolu yok.


Peki, ne yapmak gerekli diye sorduğunuzu duyar gibi oluyorum. Sosyal paylaşım sitelerinde çok aktif olarak faaliyetlerde bulunan bu mağduriyetle ilgili gruplara destek olmanız ve bu grupların değişik illerde ve zamanlarda düzenledikleri eylemlere katılmanızı tavsiye edebilirim.


Örnek mi?


Emeklilikte Yaşa Takılanlar 27 Ekim’de Adana’da geniş katılımlı Basın açıklaması ve eylem, yine aynı tarihte, İstanbul’da Bakırköy Özgürlük Meydanında bildiri dağıtımı yapacak.


Yapılacak eylemleri zaman zaman yazılarımda belirteceğim katılıp katılmamak hakkınızı almak isteyip istememenize bağlı.


Unutmayın hak verilmez alınır, kazanılmış bir hak keyfi olarak geri alınamaz, gasp edilemez.


Keyfi olarak gasp edilen hakkınızı geri almak için mücadele etmezseniz ve buna karşı çıkmazsanız kazanılmış hakkınıza veda edersiniz.

Hak peşinden koşulduğunda, fedalar verildiğinde ancak alınabilecek bir unsurdur. Peşinden koşmak dahi büyük bir onurdur.


Saygılarımla.
Bu yazi toplam 3289 defa okundu
YORUMLAR
Mehti Bıkmaz: 
"hak verilmez alınır"
Değerli Kardeşim Ali Bey detaylı anlatımların ile birlikte çare arayışlarınız taktire şayandır. Allah senden razı olsun E.Y.T. seninle guru duyuyor. Yılmadın devam ediyorsun, kalemine sağlık. Sevgi ve saygılarımla Emeklilikte Yaşa Takılanlar Platformu adına Mehti Bıkmaz
21.10.2013 / 10:54
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR