Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Kanayan Yara: 4/C Meselesi...!
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Kanayan Yara: 4/C Meselesi...!

Remzi CİĞERLİ
Özelleştirme kapsamında devri gerçekleşen kamu kurumlarında, 4/C ye geçmek isteyenler ihbar tazminatı sorunu yaşamaya devam ediyor.
23.09.2013 / 00:00

4/C meselesi, ülkenin kanayan yarası durumunda. Çalıştıkları kurumların özelleştirilmesi nedeniyle 4/C ye geçebilenler geçim derdinde, 4/C ye geçmek isteyenler ise ihbar tazminatından vazgeçmeleri için baskı görmekteler.


Özelleştirme kapsamında devri gerçekleşen kamu kurumlarında ihbar tazminatı sorunu yaşanıyor.


Özel şirkete devri gerçekleştirilen kamu kurumlarında ki çalışanlar, kanuni süresi içerisinde “Diğer kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı devlet memuru kanununun 4. Maddesinin C fıkrası kapsamında, 4/C'li geçici personel olarak il tercihleri de dikkate alınarak istihdam edilmeyi” talep ettiklerinde işveren tarafından ihbar tazminatlarından vazgeçmeleri isteniyor. İhbar tazminatlarından vazgeçenlere 4/C ye geçmeleri için izin verilirken ihbar tazminatını almak için diretenlere ise 4/C ye geçmelerine izin verilmiyor.


Devri gerçekleşen bazı kamu kurum çalışanları ise oldukça şanslılar. Çünkü; onların ihbar tazminatları da dahil olmak üzere tüm hakları ödenerek 4/C ye geçişlerine izin verildi. Daha önce devri gerçekleşen Seyitömer Termik Santrali ve Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. çalışanları da ihbar tazminatı sorunu ile karşı karşıya kalmış, sorun aşılmış ve 4/C ye geçmek isteyenlerin ihbar tazminatları da dahil olmak üzere tüm hakları ödenmişti.


Aynı talepte bulunan çalışanlara, bazı işverenlerin ihbar tazminatını ödemesi, bazı işverenlerin ise ihbar tazminatlarını ödememesi kafa karıştırıyor. İhbar tazminatı sorununun Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. de devam ettiği biliniyor.


Bu duruma bir diğer örnek ARAS Elektrik Dağıtım A.Ş. çalışanları. ARAS Elektrik çalışanları da ihbar tazminatı mağduriyeti yaşayanlardan. Konuştuğumuz ARAS Elektrik çalışanları seslerini duyuramamaktan şikayetçiler. Bağlı bulundukları sendika dahil kimsenin sorunları ile ilgilenmediği ve özelleştirme sürecinde yalnız bırakıldıklarını ifade ediyorlar.


ARAS Elektrik çalışanları ayrıca aşağıdaki açıklamalarda bulundular ve yaşadıkları süreci özetlediler.


“Çalışmakta olduğumuz Aras Elektrik Dağıtım A.Ş. özelleştirme kapsamında Kiler ve Çalık ortaklığına devredildi. Devirden iki ay sonra ve 4/C ye geçme talebi için dilekçe ile başvurduk fakat işveren kurumumuza yaptığımız direk başvuruyu kabul etmeyip, bizden 4/C ye geçme talebimizi noter aracılığı yapmamızı istediler. Bizde işverenin isteği doğrultusunda noter aracılığı ile 4/C ye geçebilmek için başvurduk. Noter aracılığı ile yaptığımız başvuruda tüm yasal haklarımızın verilmesini ve 4/C ye geçişlerimizin yapılmasını talep ettik.
İşveren 4/C ye geçmek isteyen tüm çalışanları şirkete çağırarak hazırlamış oldukları fesih sözleşmesini imzalatmak istediler. İhbar tazminatı ödenmeksizin 4/C ye geçişimize izin verileceği, imza atmayanların ise 4/C ye geçişine izin verilmeyeceği beyan edildi. Bazı arkadaşlarımız ihbar tazminatından vazgeçerek sözleşmeyi imzaladılar ve 4/C ye geçişlerine izin verildi. İmzalamayan arkadaşlarımızın ise 4/C ye geçişlerine izin verilmedi. İhbar tazminatından vazgeçerek 4/C ye geçen arkadaşlarımızın ise kıdem tazminatları da ödenmiş değil. Daha önce devri gerçekleşen Seyitömer Termik Santrali ve Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. de 4/C ye geçmek isteyen herkese ihbar tazminatları da dahil olmak üzere tüm hakları ödendi.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Taner Yıldız, Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Faruk Çelik’ten yaşadığımız mağduriyetin giderilmesi için yardımlarını bekliyoruz.”


Konuya hassasiyetini yakinen bildiğimiz Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ve tüm sorumluları 4/C ye geçebilmek için ihbar tazminatından vazgeçmeye zorlanan tüm emekçilerin seslerine kulak vermeye ve sorunun çözümü için destek vermeye davet ediyorum.


Remzi CİĞERLİ

Bu yazi toplam 4410 defa okundu
YORUMLAR
murat: 
"ihbar SORUNU"
ARAS EDAŞ TAN 4 C GEÇEN ARKADAŞLAR DAHA NEYİ BEKLİYORSUNUZ.BAKIN REMZİ BEY SESİMİZ OLDU.BİZLERDE TÜM SİYASETÇİLERE OLAYI BİLDİRELİM.HAKKIMIZIN YENDİĞİNİ SÖYLEYELİM..
23.09.2013 / 11:06
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR