Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - GSS Yapılandırması Süresinin Uzatılması
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

GSS Yapılandırması Süresinin Uzatılması

GSS yapılandırma süresinin uzatılması.
02.04.2015 / 11:26

Enerjimagazin-Merhabalar değerli okuyucularım, sizlere daha önce SGK’nın kendi bünyesine prim ödemeyenler için yani işçi, memur, ya da esnaf olmayanlar için uyguladı GSS sistemi hakkında bir bilgilendirme yapmıştım.


Yazımızın sonunda sizler için fırsat olacak uygulamanın önemini daha iyi anlayabilmeniz açısından Genel Sağlık Sigortası kısa adıyla GSS hakkında kısa bir bilgilendirme yaparak konuya girişimiz yapalım.


AŞAĞIDAKİ MADDELER DIŞINDA KALAN VE SİGORTALI SAYILMAYANLAR


1- Hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar,


2- Kamu idarelerinde çalışanlar,


3-Köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar,


4- İsteğe bağlı sigortalı olan kişiler,


5- Hizmet akdine tabi olanların veya kamu idarelerinde çalışanların veya köy ve mahalle muhtarları ile kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar.


Kısaca yukarıda yazılanlar sizin şartlarınıza uygun değilse sizde 


G.S.S. MAĞDURUSUNUZ.


Genel Sağlık Sigortası kapsamında borçlu vatandaşların borçlarını yapılandırması için verilen süre 6 ay uzatıldı. Daha önce yapılandırma için son gün 31 Mart 2015 olarak açıklanmıştı ve bu süre uzadı.


5.5 milyon kişiyi ilgilendiren GSS prim borcu affı için geri sayım başladı. Bu ayın sonuna kadar başvuru yapanların 2012’den bugüne kadar olan GSS borçları affedilecek.


Genel Sağlık Sigortası kapsamında borçlu vatandaşların borçlarını yapılandırması için verilen süre uzatıldı. 18 yaşını dolduran ve aktif olarak sigortalı olmayan her Türk vatandaşının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları(SYDV) aracılığı ile yaptırmaları gereken gelir testi için son gün 31 Mart Salı olarak belirlenmişti. Bu süre 6 ay uzatıldı. Yapılacak gelir testi sonucunda borçlar yapılandırılarak silinecek. Bu süre zarfında gelir testi yaptırmayanların borçları ise en yüksek prim borcu üzerinden hesaplanacaktır.


Bu gelişmenin üzerine, sizlere yeni haberler vereceğimiz bir sürecin içinde olduğumuz bilgisini de sizlerle paylaşmak isterim. SGK mağduriyetleri konusunda mecliste çalışmalar olduğu haberlerini almaktayım. İktidar partisinin bazı maddeleri meclisten geçirmek için muhalefet partileri ziyaret ettiği hatta konu ile ilgili Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanını Faruk ÇELİK’in görevlendirildiği duyumları aldığımı, ve muhalefet partilerinin de ziyaretlerde sayın bakana kendilerinin de SGK konusunda talepleri olduğunu karşılıklı olarak görüşmeler sonucunda her iki tarafında isteklerinin kabul edilmesi sonucu halkında daha memnun olacağı bir düzenleme yapılması gerektiği cevabı verildiğini sizlerin bilgisine sunarım. Umarım önümüzdeki haftalarda EYT, STAJ, TAŞERON konularında sizlere çok güzel haberler verdiğim yazılar hazırlarım. Hatta bu gelişmelerin durumuna göre sizlere yazı günümden öncede ulaşabilirim.


Evet değerli okuyucularımız sizlerinde öncelikle GSS kapsamında olmanız ihtimaline karşı bilgilendirme ve uyarı olarak algılamanız için bu haftaki yazımı GSS YAPILANDIRMASI üzerine hazırladım bu fırsatı değerlendirmeniz ve SGK mağduriyetleri konusunda dileklerimizin gerçekleşmesi umuduyla mutlu haftalar dilerim.


GSS BORÇ SORGULAMA LİNKİ : https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr/WebTahsilat/index.jsf

Bu yazi toplam 1446 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR