Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - SGK’da Askerlik Borçlanması
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SGK’da Askerlik Borçlanması

Bu hafta sizlere askerlik borçlanması hakkında kısa bilgilendirmeler yapacağım.
28.03.2015 / 00:00

Enerjimagazin-Merhabalar değerli okuyucularımız. Bu hafta sizlere erkek sigortalıları ilgilendiren askerlik borçlanması hakkında kısa bilgilendirmeler yapacağım.


Öncelikle ASKERLİK BORÇLANMASI ne demek ona bir bakalım. Askerlik borçlanması, sigortalı olarak tescil edilmiş bulunanların, er veya erbaş olarak silah altında veya Yedek Subay Okulu’nda geçen sürelerinin tamamı veya bir kısmı kendilerinin veya hak sahiplerinin Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılı talepte bulunmaları ile borçlandırılmasıdır. Er veya erbaş olarak silah altında veya yedek subay okulunda geçen sürelerin borçlandırılması mümkündür. Askerlik yapmayanlar, askerlikten muaf tutulanlar askerlik borçlanması yapamazlar. Askerlik borçlanması en fazla askerlik süresi kadar yapılabilir.


Askerlik borçlanması miktarları günlük olarak her altı ayda değişmektedir. Askerliğin tamamını borçlanılabildiği gibi kısmi olarak da borçlanılabilinir. Eğer kişinin işe başlamazdan önce herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmışlığı yoksa askerliği borçlanması durumunda sigortalı ilk işe girişi borçlandığı süre kadar geriye gider. Eğer askere gittiği tarihte daha önceden bir işte sigortalı çalışmışlığı varsa askerliği borçlanması sadece prim gününü yükseltmeye faydası vardır. Askerlik borçlanması her halûkarda kişiye bağlanacak olan emekli maaşının artmasına sebep olduğu için faydalı olmasından dolayı tavsiye edilmektedir.


Askerlik borçlanması yapacak olan sigortalı veya hak sahiplerinin  Sigorta İl Müdürlüklerinden alacağı matbu askerlik borçlanması talep dilekçesini doldurarak Askerlik şubelerine onaylatmaları ve bu belgeyi bağlı bulundukları Sigorta il Müdürlüklerine teslim etmeleri gerekmektedir.  Askerlik hizmetlerinin borçlanılmasında, sigortalıların veya hak sahiplerinin Sosyal Sigortalar Kanunu'nun 78. maddesi ile belirlenen pirime esas kazancın alt sınırının talep tarihindeki tutarı üzerinden % 20 oranındaki malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerini, tebliğ tarihinden itibaren altı ay içinde ödemeleri halinde hizmetten sayılacağı hükme bağlanmıştır. Altı ay içinde pirimi ödenmeyen borçlanma süreleri ise hizmetten sayılmayacaktır.


5510 sayılı Kanunun 41’inci maddesine göre yapılan borçlanmalarda aylık bağlanmamış olması şartıyla bir defaya mahsus borçlanma tutarının tamamı iade edilmekte iken 21.08.2013 tarihli ve 28742 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan S.S.İ.Y.’nin 66’ncı maddesinin on birinci fıkrasında yapılan değişiklikle bir defaya mahsus iade kaldırılmış olup, aylık bağlanmamış olması şartıyla borçlanma tutarının tamamı sigortalının talebi halinde faiz uygulanmaksızın her zaman iade edilebilecek, ancak kısmi iade yapılmayacaktır.” Sigortalı tarafından ödenmiş olan borçlanma tutarının vefatından sonra hak sahiplerince iadesinin talep edilmesi halinde borçlanma tutarının hak sahiplerine iadesi yapılmayacaktır.


Konu içerik itibariyle çok hassas bir konu olup, 1 gün askerlik borçlanması ile emeklilik hakkını iki yıl önce kazanan vatandaşlar olduğu da göz önüne alındığında mutlaka konu ile ilgili uzman görüşleri alınmasını ısrarla tavsiye eder, saygı ve sevgilerimi sunarak mutlu günler dilerim.

Bu yazi toplam 1462 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR