Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Emeklilikte Yaşa Takılanlar Kimlerdir?
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Kimlerdir?

Bu hafta, çok büyük bir kitlenin mağdur olduğu ama bilincinde olmadığı ya da umursamadığı EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR üzerine yazmaya kara verdim.
20.03.2015 / 08:45

Enerjimagazin-Bildiğiniz üzere Sosyal Güvenlik Kurumu ülkemizin en geniş kapsamlı hizmet ağına sahip bir kurumu olup, bu sebeple bünyesindeki sorunlarda diğer kurumlara göre daha bir fazlalık göstermektedir. Bu sorunları bazen ülkemizin sosyal güvenlik gündemlerine göre değerlendirebileceğimiz gibi bazen de sizlerin belirleyeceği konular üzerinden de bilgilendirmeler yapacağım. Bu hafta, Emeklilikte Yaşa Takılan biri olarak hem sizlerle tanışmak hem de çok büyük bir kitlenin mağdur olduğu ama bilincinde olmadığı ya da umursamadığı EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR üzerine yazmaya yüksek müsaadelerinizle karar verdim.


Evet efendim; Emeklilikte Yaşa Takılanlar kimlerdir?Bu yaşa takılma da neyin nesi diye soran sevgili okuyucular bundan sonrasını DİKKATLE okuduğunuz takdirde siz de yaşa takılıp takılmadığınız anlayabileceksiniz.


08 EYLÜL 1999 Tarihi sizlere bir şey ifade ediyor mu?


Bana çok şey ifade ediyor. Sıcak yaz günleri yeni yeni bitiyor. Ama çok büyük can kayıplarının yaşandığı 17 Ağustos depremi yeni atlatılmış. Hala enkaz altında yüzlerce belki binlerce ceset var. Bir ümit hala kurtarma ekipleri sesleniyor (SESİMİ DUYAN VAR MI ?) diye. Ama Ankara TBMM’de vekillerimiz enkaz altında olanlara odaklanmak yerine, dış güçlerden olan IMF’nin baskısı sonucu günü nasıl kurtarırız derdine düşmüşler. Hazırda herkes bu yaşanan büyük felakete odaklanmışken EMEKLİLİK YAŞINDA oynama yapılsa kimse fark etmez diye düşünülmüş ve bu oynama KADEMELİ EMEKLİLİK SİSTEMİ getirilerek gerçekleştirilmiştir.


08 Eylül 1999 Tarihinden getirilen halk arasında KADEMELİ EMEKLİLİK YASASI diye bilinen bu yasaya o zamanın muhalefeti, o tarihten sonra iktidarda bulunmuş bazı vekiller itiraz etse de maalesef ANAYASA MAHKEMESİ tarafından KAZANILAN değil BEKLENEN HAK denilerek 08.Eylül tarihinden önce iş başı yapmış, zamanın SSK’lısı, BAĞ-KUR’lusu, EMEKLİ SANDIĞI mensubu bütün çalışanların emekliliği 2-12 yıl arasında ötelenmiştir.


Şöyle ki 08.Eylül.1999 tarihinden önce iş başı yapmış bir erkek 25 yıl ve 5000 gün, bir kadın 20 yıl ve 5000 gün şartıyla emekli olacak iken, birden emeklilik için YAŞ BEKLEME şartı getirilmiştir. Yani DEVLET ile imzalanan sözleşmeye yeni bir şart sonradan eklenmiş oldu. Tabir-i caizse <<DERE GEÇERKEN AT DEĞİŞTİRİLDİ>>, <<MAÇ OYNANIRKEN KURAL DEĞİŞTİRİLMİŞTİR>> .


Yukarıda da bahsettiğimiz gibi o tarihler de herkes can derdine düşmüşken bu yasanın çıkarılması kimsenin umurunda olmamıştır. Hele hele de emekliliğine 3-5 yılı kalanları fazla bir yıl etkilemediği içinde çok büyük bir mağduriyetler yaşanmamıştır. Amma yıllar geçtikçe mağduriyetin ne kadar büyük olduğu emekliliği daha fazla ertelenen vatandaşlar tarafından fark edilmiştir. 5 yıl kadar önce sosyal medyada organize olarak mücadele etmeye başlandı. Bu mücadele de neler yapıldı bunu da bir başka yazımızın konusu olarak ilerleyen haftalarda işleriz. Artık sizlerde işe giriş tarihinize bakarak EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILAN kısaca (EYT) olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

Bu yazi toplam 2177 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR