Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - EÜAŞ MYO Mezunu TEKNİKERLER Kadro İstiyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

EÜAŞ MYO Mezunu TEKNİKERLER Kadro İstiyor

Remzi CİĞERLİ
EÜAŞ Meslek Yüksekokulu Mezunları hak ettikleri TEKNİKERLİK kadrosunu istiyor.
01.03.2015 / 00:00

Enerjimagazin-Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) Meslek Yüksekokulu Mezunları hak ettikleri TEKNİKERLİK kadrosunu istiyor.


Meslek Yüksekokulu Mezunu TEKNİKERLER, EÜAŞ’ta eğitimlerinin karşılığı olan TEKNİKERLİK kadrosu ihdas edilmediği için Teknisyen kadrolarında çalıştırılıyorlar. EÜAŞ MYO mezunu TEKNİKERLER yaşadıkları mağduriyetleri gündeme getirmem için beni mesaj yağmuruna tuttular.


Tarafıma ulaşan mesajlarda “EÜAŞ'ta daimi işçi kadrosuyla çalışmakta olup aynı zamanda Meslek Yüksekokulu Mezunu olan fakat EÜAŞ İşletme Toplu İş Sözleşmesi (İTİS)'inde mezun oldukları 2 yıllık MYO diplomasının karşılığı olan TEKNİKERLİK Kadrosu olmadığından kendilerine TEKNİKERLİK değil Teknisyenlik yaptırıldığını, bu haksızlığa bir an önce son verilmesi ve hak ettikleri kadro ve derecelerinin verilmesinin gerektiğini” belirtiyorlar.


Üstelik üyesi oldukları TES-İŞ sendikasının yetkili olduğu ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI, AYDEM, TEİAŞ ve TEDAŞ'ın İTİS'lerinde TEKNİKERLİK kadrosu bulunuyor. Yani ortada kurumlar arası bir eşitsizlik mevcut.


EÜAŞ Biz Uygulayıcıyız


EÜAŞ MYO mezunu TEKNİKERLER’in konuya ilişkin EÜAŞ Genel Müdürlüğüne Yaptıkları başvurulara Genel Müdürlük; “15.Dönem İşletme Toplu İş Sözleşmesi(İTİS)’ndeki İşçi Klasifikasyon Cetveline göre Şirketimizde 4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak çalışan personel için tekniker kadrosu bulunmamakta olup, 15 Dönem İTİS’in yürürlülük süresi 28.02.2015 tarihinde dolacaktır. Bilgilerinizi rica ederiz.” şeklinde cevap vererek, sizleri olmayan bir kadroya alamayız, biz İşletme Toplu İş Sözleşmesi (İTİS)’in hükümlerinin uygulayıcısıyız diyor.


EÜAŞ MYO mezunu TEKNİKERLER, 15 Dönem İTİS’in yürürlülük süresinin 28.02.2015 tarihinde sona ermesi nedeniyle TES-İŞ ve KAMU-İŞ sendikaları arasında 01 MART itibari ile başlayacak olan 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde derecelerinin ve görev unvanlarının ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI İTİS’ deki gibi düzenlenmesini talep ediyorlar.


EÜAŞ MYO mezunu TEKNİKERLER, taleplerini TES-İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANLIĞINA yazdıkları aşağıdaki dilekçe ile de ilettiler.


TES-İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANLIĞINA/ANKARA


EÜAŞ İTİS:MADDE 82 ÜST DERECELİ TAHSİL BELGESİ: İşe girdikten sonra hak kazanmaları ve münhal kadro bulunması kaydıyla endüstri meslek lisesi diploması ibraz edenler bölümlerine göre 4. derecedeki teknisyen pozisyonuna getirilirler. Şeklinde geçmektedir.


TES-İŞ DİĞER SÖZLEŞMELERİ; TEKNİKERLİK KADROSU ÖRNEKLERİ:


ENERJİ BAKANLIĞI İTİS: İşdeğer Derecesi Görev Unvanı 

I. 1 Tekniker Torna, Motor, Oto Elektrik, Oto Teknik, Telefon, Elektrik, Marangoz, İnşaat, Sıhhi Tesisat, v.s. 

2 Şef Teknisyen Torna, Motor, Oto Elektrik, Oto Teknik, Telefon, Elektrik, Marangoz, İnşaat, Sıhhi Tesisat, v.s.


II. 1 Teknisyen Torna, Motor, Oto Elektrik, Oto Teknik, Telefon, Elektrik, Marangoz, İnşaat, Sıhhi Tesisat, Teknik Ressam, v.s.

2 Ustabaşı Torna, Motor, Oto Elektrik, Oto Teknik, Telefon, Elektrik, Marangoz, İnşaat, Sıhhi Tesisat, v.s.


AYDEM İTİS: MADDE 74 - ÜST DERECELİ TAHSİL BELGESİ

İşe girdikten sonra hak kazanmaları ve münhal kadro bulunması kaydıyla Endüstri Meslek Lisesi diploması ibraz edenler, bölümlerine göre 4. derecedeki Teknisyen, Meslek Yüksek Okulu diploması ibraz edenler ise, bölümlerine göre 3. derecedeki Tekniker pozisyonuna getirilirler.


TEDAŞ İTİS: MADDE 81 - ÜST DERECELİ TAHSİL BELGESİ

İşe girdikten sonra hak kazanmaları ve münhal kadro bulunması kaydıyla Endüstri Meslek Lisesi diploması ibraz edenler, bölümlerine göre 4. derecedeki Teknisyen, Meslek Yüksek Okulu diploması ibraz edenler ise, bölümlerine göre 3. derecedeki Tekniker pozisyonuna getirilirler.


TEİAŞ İTİS: MADDE 82- ÜST DERECELİ TAHSİL BELGESİ

İşe girdikten sonra hak kazanmaları ve münhal kadro bulunması kaydıyla Endüstri Meslek Lisesi diploması ibraz edenler, bölümlerine göre 4. derecedeki Teknisyen pozisyonuna, Meslek Yüksek Okulu diploması ibraz edenler ise bölümlerine ve derecelerine göre Tekniker (Elektrik, Elektronik, İnşaat, Harita) pozisyonuna getirilirler.


EÜAŞ'ta işçi teknikerlik kadrosu yok tüm bölüm mezunlarına ENERJİ BAKANLIĞI TİS'teki gibi diğer TEDAŞ, AYDEM ve TEİAŞ taki gibi altı boş ve derecesi teknisyen altında olmayacak şekilde işdeğer derece ve görev ünvanının verilmesiyle kurumlar arası eşitsizlik ve 2 yıllık MYO mezunu işçilerin eğitimlerine göre kadrosuzluklarının giderilmesi için görüş ve önerimin gereğini sendikamdan talep ederim.


EÜAŞ MYO mezunu TEKNİKERLER’in kurumlar arası eşitsizlikten kaynaklanan mağduriyetlerinin giderilmesi için Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ, EÜAŞ Genel Müdürü Halil ALIŞ, TES-İŞ Genel Başkanı Mustafa Şahin ve sorumlu tüm kesimleri EÜAŞ MYO mezunu TEKNİKERLER’in sorunlarına karşı duyarlı olmaya davet ediyorum.


Umarım EÜAŞ MYO mezunu TEKNİKERLER’in yanı sıra tüm emekçiler (Taşeron İşçiler, 4/C’liler, v.s) yaşanılabilir bir ücret, unvan ve kadro gibi haklarına bir an önce kavuşurlar...Bu yazi toplam 5930 defa okundu
YORUMLAR
Osman osmanoğlu: 
"Eüaş hizmet alımına değer vermez ama 4 4 lük işçilik bekler"
26.12.2017 / 08:46
ahmet: 
""
güreşçi serdar bey; aynı düşüncenizi işin ehli olmayan yeni işe başlamış memur tekniker ve mühendis içinde düşünüyorsanız ne mutlu ama eğitimde şart unvanı kurumlar vermez diploma ile alınır.
04.03.2016 / 08:38
guresci serdar: 
"mağduriyet başka mağduriyetler yaratarak çözülmez"
elektrik santralında çalışmaktayım.bu sene yeni işe alınan tekniker santrala geldiğinde 25 yıldan beridir orada çalışmakta olan teknisyen bir vardiya amirinin amiri olabilmesi için işi en az vardiya amiri kadar bilmesi gerekir.santralcılık üniversitede öğrenilmez.iş başında uzun yıllar süren bir süreçten sonra öğrenilebilir.işin şekli böyle keşke bir okulu olup herkes oradan gelse ama yok.tekniker işi bilmeden amir olursa ne duruma düşeceğini hesap etmeli bence.istemek güzel şey ama ya sonrası.ne demiş atalarımız işi ehline vermeli.
19.02.2016 / 19:26
ahmet: 
"ünvan değişikliği"
tekniker unvanını verselerde iş değer derecesine göre çalıştırıp teknikeri teknisyenin emrinde çalıştırmaya devam ediyorlar
02.06.2015 / 16:55
mehmet ateş: 
"biz nerden geldik"
dünyada ve türkiye nin bazı kurumlarında ünüverste diplomaları sayılırken hatta muz cumhuriyetlerinde bile sayılırken neden EÜAŞ ta sayılmıyor bu kurumun teknikerleri ermenistan da mı yetişti
28.04.2015 / 19:23
Muharrem DEMİRYOL: 
"sendikadan destek geldi."
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=872507139452815&set=a.591587997544732.1073741826.100000806105853&type=1&theater&notif_t=like
06.03.2015 / 17:21
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR