Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - BağKur GSS ve Vergi Yapılandırmaları
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BağKur GSS ve Vergi Yapılandırmaları

Bu haftaki köşe yazımda "Bağ-Kur, GSS ve Vergi Yapılandırmaları"nı ele aldım.
25.02.2015 / 00:00

Enerjimagazin-Merhabalar değerli okuyucularım umarım mutlu bir hafta geçirmişsinizdir demek isterdim fakat gündem maalesef çok üzücü haberlerle geçtiği için diyemiyorum.


Bu haftaki konumuzu sizlerinde son güncellemeler hakkında bilgilenebilmeniz için SGK güncel haberleri hakkında yapmayı düşündüm. Kısa ve öz bilgilerle sizlere tanınan fırsatları kaçırmamanızı sağlayabilmek için direk konulara geçiyorum.


1-BAĞ-KUR YAPILANDIRMALARINDAKİ GELİŞMELER


Hepinizin bildiği gibi 2014 yılının son aylarında çıkarılan Torba Yasa ile Bağ-kur borçluları için AF niteliğinde bir yapılandırma hakkı tanınmıştır. Bu yasa kapsamında borçlarını taksitlendiren esnaflarımız sağlıktan faydalanmaya ve borç yükünü aylara böldükleri için rahatlamışlardır. Ama hükümet tarafından yapılan bir açıklamada yeni gündeme gelen torba yasa ile daha önce çıkarılan torba yasada yapılandırmadan faydalanamayan borçluların borçlarının isterlerse dondurularak istedikleri tarihte borcun ait olduğu aylara dair primlerle ödeme imkânı tanınacağı açıklaması yapılmıştır. Bunun üzerine bu yeni tanınacak imkâna daha önceden borcunu yapılandıran esnaf tepki göstermiştir. Bu tepkiler üzerin Salı günü haber ajansların düşen haberlere göre yapılandırmadan faydalananlarında yeni torba yürürlüğe girmesi halinde Bağ-kur borçlarını dondurma imkânı geleceği açıklamaları gündeme gelmiştir.


2-GSS BORÇLULARININ SON DURUMU


Sevgili okuyucularım daha önceki yazılarımda GSS üzerinde durmuş ve herkesin mutlaka GSS borcunu sorgulatmasını tavsiye etmiştim. Hiç haberiniz olmadan devlete GSS primi borcunuz yükselmektedir. Sizin bu borçtan ancak hastaneye düştüğünüzde ya da hesabınıza e-haciz geldiğinde haberiniz oluyor. Hükümetin yine geçtiğimiz yıl çıkardığı Torba Yasada GSS borçluları içinde bir yapılandırma söz konusudur. Bu yapılandırma başvurma tarihi 30 NİSAN 2015’te sona ermektedir Sizlerde bu durumda olanlarınızın bu fırsatı değerlendirmelerini tavsiye ederim. Konu hakkında geniş kapsamlı bilgi için linke tıklayınız. http://www.sgk.gen.tr/genel/gss-borc-yapilandirma.html


3-VERGİ BORÇLARI YAPILANDIRMASINDA İKİNCİ FIRSAT


Fırsat derken yanlış anlaşılmasın bu fırsatı şu an için sadece 31.ARALIK.2014 tarihine kadar yapılandırma yapmış fakat borçlu olunan her vergi dairesine ayrı ayrı başvuruda bulunması gerekirken tek vergi dairesine ya da borcunun bulunmadığı vergi dairesine başvuranlar ile yanlışlıkla internet üzerinden başvuru yapanlara yeni bir hak tanındı. 30 Nisan 2015 tarihine kadar başvuruda bulunmaları halinde bu kişilerin borçları yeniden yapılandırılabilecek. Maliye Bakanlığı, konuyla ilgili olarak vergi dairesi başkanlıklarına ve defterdarlıklara bir iç genelge yayımladı.


Sizlere mutlu, huzurlu bir hafta sonu dileklerimle yazıma son verirken aklınıza takılanlar hakkında mail atabileceğiniz hatırlatmak isterim.


Saygı ve Sevgilerimle

Bu yazi toplam 1565 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR