TEİAŞ 20 Yaşında
Haber
01 Ekim 2021 - Cuma 13:19 Bu haber 9966 kez okundu
 
TEİAŞ 20 Yaşında
ELEKTRİK Haberi
TEİAŞ 20 Yaşında

Enerjimagazin-01 Ekim 2001 tarihinde faaliyetlerine başlayan Türkiye Elektrik İletim A.Ş (TEİAŞ) 20'nci kuruluş yıldönümünü kutluyor. 

Şirketin resmi Twitter hesabından TEİAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Orhan Kaldırım imzasıyla yapılan açıklamada “Kuruluşumuzun 20'nci yılı kutlu olsun.” denildi.

Türkiye elektrik enerjisi sektörü Cumhuriyetin ilan edildiği 1923 yılından günümüze kadar çok önemli fiziksel gelişim ve yapısal değişimlere uğradı. 3 Mart 2001 tarih ve 4628 sayılı elektrik piyasası kanunuyla rekabete dayalı serbest piyasa yapısına geçilmiş, TEAŞ; iletim, üretim ve ticaret faaliyetlerinin birbirinden ayrıştırılmasıyla söz konusu faaliyetlerden sorumlu olacak şekilde sırasıyla “Türkiye Elektrik iletim A.Ş.” (TEİAŞ), “Elektrik Üretim A.Ş.” (EÜAŞ) ve “Türkiye Elektrik Ticaret Taahhüt Anonim Şirketi” (TETAŞ) olarak üç ayrı iktisadi Devlet Teşekkülüne ayrılarak yeniden yapılandırıldı. TEİAŞ, 01 Ekim 2001 tarihinde faaliyetlerine başladı. Türkiye Elektrik İletim A.Ş (TEİAŞ) 2003 yılında Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) dan aldığı iletim lisansı çerçevesinde yeni piyasa yapısına uygun olarak merkez birimleri ve yurt sathına yayılmış bölge müdürlükleri ve yük tevzi merkezleri ile faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. 

Kaynak: (Enerjimagazin) - Enerjimagazin Editör: Şenol Ciğerli
Etiketler: Teiaş, elektrik, enerji, Orhan kaldırım, teaş
Yorumlar
Haber Yazılımı