Kesintilerin Sebebi TEiAŞ iletim Hatlarındaki Frekans Dengesizliği
Haber
31 Mart 2015 - Salı 18:13 Bu haber 228 kez okundu
 
Kesintilerin Sebebi TEiAŞ iletim Hatlarındaki Frekans Dengesizliği
- Haberi
Kesintilerin Sebebi TEiAŞ iletim Hatlarındaki Frekans Dengesizliği

Enerjimagazin-Türkiye Elektrik Üretim A.Ş. (TEiAŞ)a ait olan ve 'otoyol' olarak tabir edilen büyük elektrik hatlarındaki 50 Hertz (Hz) olması gereken frekansta birden yüzde 10'luk düşüş olduğu ve kesintilerin bundan kaynaklandığı ortaya atıldı. Enterkonnetke sistemde santrallerden herhangi bir arıza ya da bakım nedeniyle devre dışı kalırken, bir diğeri devreye alınıyor. Bu dönüşümde anlık da olsa üretimde düşüş ya da talepteki artış frekans düşüklüğüne neden oluyor.
DHA'nın haberine göre, Bugün de enterkonnekte sistemde yüzde 10'luk frekans düşüklüğünün, sistemin çökmesine ve tüm enerji santrallerinin otomatik olarak devre dışı kalmasına neden olduğu ileri sürüldü.
Sistemi düzeltmek için Elektrik Üretim Anonim Şirketi ( EÜAŞ), ilk etapta üretime hazır hidroelektrik santrallerini kontrollü olarak devreye almaya başladı ve saat 13.30 sıralarında Türkiye genelindeki üretilen enerji miktarı 1900 Megawatt'a kadar çıktı. Sistemdeki enerji miktarının artmasıyla birlikte frekans değeri de 50 Hz'e geldi. Bunun üzerine bazı illere kontrollü olarak elektrik verilmeye başlandı. Ayrıca, termik santraller ile doğalgaz santrallerinin hidroelektrik santralleri gibi hemen enerji üretimine başlayamadığı ve bu nedenle de onların ilerleyen saatlerde üretime geçmesinin ardından kontrollü olarak sisteme dahil edileceği bildirildi. Yetkililer ayrıca, ani üretim kaybının nedeninin de araştırıldığını kaydetti.
Alış: Toparlamaya Çalışıyoruz
Öte yandan EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alış, Türkiye'de sistemin çöktüğünü belirterek, 'Türkiye'de sistem oturdu (çöktü). Oturunca da santraller servis dışı kalır. Şu anda Türkiye'nin genelinde sistem oturdu, toparlamaya çalışıyoruz. Santrallerde arıza yok, sistem oturduğu için de santraller mecburen açık kalıyor' diye konuştu.
izmir'de Deneme Amaçlı Elektrik Verilmeye Başlandı
Türkiye genelinde olduğu gibi izmir'de de hayatı felç eden elektrik kesintisinde sevindiren gelişme yaşandı. Kentin bazı bölgelerine deneme amaçlı da olsa elektrikler verilmeye başlandı.
Akımın yavaş yavaş verileceği, denemelerin tamamlanmasıyla da kentin tamamının elektriğe kavuşacağı açıklandı.
Bu arada, kent genelindeki hastanelerde ise önemli bir sorunun yaşanmadığı öğrenildi. Hastanelerde ameliyatların durdurulması, sağlık hizmetlerinin sadece acil hastalara verilmesinden dolayı jeneratör enerjisinin ekonomik kullanıldığı bunun içende, önemli bir sorunla karşılaşılmadığı ifade edildi.
Sular Da Kesildi
izmir'de elektrik kesintisi su kesintisine de neden oldu. Güç kaynağı olan arıtma tesisleri çalışmasına karşın pompa istasyonları ve kuyulardaki sistemlerin devre dışı kalması bazı ilçelerde su kesintisi yaşandı. iZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri arıza kaynakla elektrik kesintisi nedeniyle Buca, Hatay'ın üst kesimleri, Kadifekale, Yeşilyurt, Gaziemir, Görece Mahallesi, Karabağlar'ın üst kesimleri, Bornova'nın üst kesimleri, Bayraklı, Karşıyaka, Çiğli'nin üst kesimleri, Güzelbahçe, Narlıdere ve Balçova'nın üst kesimlerinde zorunlu olarak su kesintisi yapıldığını açıkladı. Pompalar elektrik kesintisi nedeniyle çalışmadığı için Tahtalı Barajı'ndan ve kuyulardan su verilemedi. Arıtma tesislerinin ise yedek güç kaynakları olması nedeniyle sorun yaşamadı.
Afyonkarahisar'da 'Doğalgaz' Uyarısı
Afyonkarahisar'da elektrik kesintisi yaşamı olumsuz etkiledi. Birçok esnaf karanlıkta iş yapamaz hale geldi. Doğalgaz kullanımının yaygın olduğu kent merkezinde doğalgaz kaçağı alarmları nedeniyle Doğalgaz Acil Çağrı Hattı 187'ye çok sayıda şikayet telefonu ulaştı.
Doğalgaz yetkilileri elektrik gelene kadar doğalgaz vanalarının kapalı tutulmasını istedi. Trafik sinyalizasyon sisteminin çalışmaması ise araç yoğunluğunun olduğu kavşaklarda zaman zaman aksaklıklara neden oldu.
Afyonkarahisar'da jeneratör satışı yapan Ethem Öncül, son 3 gündür elektrik kesintileri yaşanan kentte bugünle birlikte jeneratörlere ilginin arttığını belirtti. Öncül, 'Daha önce ayda yılda bir jeneratör için gelen olurdu. Son 3 gündür yoğun talep var. Ama yine de elektrik kesintisi hayatımızı olumsuz etkilediği için bir an önce sıkıntının giderilmesini istiyoruz' dedi.
Afyonkarahisar'da gıda sektörü de elektrik kesintisinden nasibini aldı. Bazı esnaf işyerlerini masalara koyduğu mumlarla aydınlattı.forex
Kaynak: Editör:
Etiketler: Kesintilerin, Sebebi, TEiAŞ, iletim, Hatlarındaki, Frekans, Dengesizliği,
Yorumlar
Haber Yazılımı