imzalar Afşin-Elbistan için Atıldı!
Haber
27 Şubat 2015 - Cuma 00:11 Bu haber 5721 kez okundu
 
imzalar Afşin-Elbistan için Atıldı!
PETROL Haberi
imzalar Afşin-Elbistan için Atıldı!

Enerjimagazin-Katar'ın uluslararası yatırımlarda ön plana çıkan şirketi Katar Holding ile enerji şirketi Nebras Power'ın Japon şirketleri ile oluşturdukları konsorsiyum, Türkiye'nin Afşin Elbistan bölgesinde proje geliştirme olasılıkları üzerinde çalışılması için bir anlaşma imzaladılar.
Konsorsiyumda Japonya'dan Mitsubisni Corporation, Marubeni ve Chubu Electric Power yer alıyor.
Konsorsiyum, Afşin-Elbistan bölgesindeki linyit yakıtlı termik santral geliştirilmesini de içeren bir dizi projeyi değerlendirecek. Türkiye'nin en büyük termik santrali projelerinden biri olacak Afşin-Elbistan'a yatırım yapmaya hazırlanan Katar Hükümeti, Japonlarla işbirliği kararı aldı. 14 milyar dolara planlanan yatırım için kolları sıvayan Katarlı şirket Nebras, Japon firmalarla ön mutabakat anlaşması (MoU) imzaladı. Yeni ortaklıkla Katar Hükümeti'ne ait Nebras şirketi ile Japon devleri Mitsubishi Corp, Marubeni ve Chubu Electric Power firmalarıyla konsorsiyum kurulmasına karar verildi. Cuma günü Tokyo'da düzenlenen Katar-Japonya Ekonomi Forumu'na katılan Ekonomi ve Ticaret Bakanı Şeyh Ahmed bin Jassim bin Mohammed al Thani ile Japon firmalarının üst yönetimiyle ortaklık anlaşmasını imzaladı. Bölgedeki kömür madenlerinin geliştirilmesini hedefleyen santralin inşaatının 10 yıl süreceği, tamamlandığında 4 bin 500 MW'lık bir güce sahip olacağı kaydediliyor.
Afşin-Elbistan Termik Santrali için yoğun ilgi gösteren Nebras, Katar Borsası'nda işlem gören KAHRAMAA (Katar Elektrik ve Su idaresi) adlı firmanın yüzde 60, Katar Uluslararası Petrol ve Qatar Holding'in yüzde 20'şerlik hissesiyle 2013'te kuruldu.
QatarTribune Business gazetesinin manşetten duyurduğu, Ekonomi Bakanı al Thani'nin Tokyo'da imzaladığı ön mutabakat anlaşmasındaki Japon firmaları kendi alanlarında en önemli şirketler. Mitsubishi Corp'un 60 bin, Marubeni'nin 39 bin, Chubu'nun 17 bin çalışanı var. ajanslar
Kaynak: Editör:
Etiketler: imzalar, Afşin-Elbistan, için, Atıldı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı