Elektrik Borcu Olan Çiftçiler için Flaş Karar
Haber
27 Mayıs 2016 - Cuma 11:38 Bu haber 327 kez okundu
 
Elektrik Borcu Olan Çiftçiler için Flaş Karar
- Haberi
Elektrik Borcu Olan Çiftçiler için Flaş Karar

Enerjimagazin-Tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan çiftçilere bu borçları ödeninceye kadar 2016 yılında destekleme ödemesi yapılmayacak. Tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan çiftçilere bu borçları ödeninceye kadar 2016 yılında destekleme ödemesi yapılmamasına ilişkin kararın uygulamasına dair usul ve esaslar belirlendi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın “Tarımsal Sulamaya ilişkin Elektrik Borcu Bulunan Çiftçilere Bu Borçları Ödeninceye Kadar 2016 Yılında Destekleme Ödemesi Yapılmamasına ilişkin Kararın Uygulama Tebliği” Resmi Gazete'de yayımlandı.
Buna göre, Elektrik dağıtım şirketi ve/veya elektrik perakende satış Şirketi elektrik tüketimine ait kayıtlar ile ÇKS kayıtlarını eşleştirerek alacaklı olduğu çiftçilere ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası veya vergi kimlik numarası ile beraber alacak tutarını Bankaya iletecek.
Banka, Genel Müdürlük tarafından kendilerine iletilen, ödemeye esas icmallerdeki çiftçilere veya tüzel kişilere ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası veya vergi kimlik numarası ile Şirket tarafından iletilen elektrik borcu bulunan tüketiciye ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası veya vergi kimlik numarası eşleşenlerin destekleme bedellerini ilgililerine ödemeyecek.
Şirket borçlularına ödemenin yapılabilmesi için çiftçinin veya tüzel kişinin destekleme hak edişlerini almak üzere Bankaya müracaat tarihinden önceki son bir ay içinde Şirketten alınan belgenin Bankaya ibraz edilmesi gerekecek.
Borca ilişkin itiraz Şirkete yapılacak. Anlaşmazlık durumunda özel hukuk hükümleri uygulanacak. Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, destekleme ödemesinin yapılacağını, planlama aşamasında, Elektrik dağıtım şirketi ve/veya elektrik perakende satış şirketi tarafından bildirilen adrese elektronik olarak gönderecek. Elektrik dağıtım şirketi ve/veya elektrik perakende satış şirketi, borçlulara ait bilgileri ve borç miktarlarını gösteren listeleri ödeme yapılmadan en geç üç iş günü önceden Bankaya iletecek. Çiftçinin Bankaya yazılı müracaatı halinde hak ettiği destekleme tutarından, bankaya bildirilen borç miktarına kadar olan kısım Elektrik dağıtım şirketi ve/veya elektrik perakende satış şirketinin hesabına aktarılabilecek. Mahsup işleminden sonra, çiftçilerin bakiye alacağı kaldığı takdirde, bu bakiye tutar çiftçilere ödenecek. Bu haberin tüm hakları www.enerjimagazin.com'a aittir.
Aktif Link verilerek veya açık kaynak gösterilerek kullanılabilir.
Kaynak: Editör:
Etiketler: Elektrik, Borcu, Olan, Çiftçiler, için, Flaş, Karar,
Yorumlar
Haber Yazılımı