Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Çelik: Bu Yanlışı Bir Daha Yapamayız
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Çelik: Bu Yanlışı Bir Daha Yapamayız

Çelik: Bu Yanlışı Bir Daha Yapamayız
Bakan Çelik, Emeklilikte Yaşa Takılanlara ilişkin açıklamalarda bulundu.
06.10.2013 / 15:25

Enerjimagazin-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa'nın yerel kanalı Güneydoğu Tv’de yayınlanan “Objektifte Şanlıurfa” programında soruları yanıtladı ve gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.


Çelik Emeklilikte Yaşa Takılanlara ilişkin soruya verdiği yanıtta “Bahse konu 5 milyon vatandaş var. 2000 yılından önce işe giren. 5 milyon vatandaşın 600-700 bini şu anda hemen erken emekli olmaya hazır. Bunların maliyet hesaplarını filan biz çıkardık. Bu sürdürülebilir bir durum değil.” diye konuştu.


Bakan Çelik, ayrıca Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili aşağıdaki açıklamalarda bulundu.


“Emeklilikte yaşa takılanlar konusu çok uzun bir olay. Samimi olarak tüm kesimlerle diyalog halindeyiz. Onların da temsilcileriyle ben oturdum görüştüm konuştum. Haklı tarafları var. Ama anayasa ve yargının kararları var. Nedir haklı tarafları? Devlet yanlış bir sosyal güvenlik uygulaması ile erken emeklilik sistemini 91 yılında hayata geçirmiş.


İşte bakın politikacılığın kötü yanı bu. Vatandaşa oy avcılığına çevirirseniz bu meseleyi. Hizmet değil de oy olarak görürseniz. Böyle bir felaket yaşarsınız. 91 yılında rahmetli Özal'la Süleyman Demirel beyin mücadelesi, ben iktidar olacağım, sen iktidar olacaksın derken olmadık vaatler yapıldı millete. Emeklilikte yaş sınırını kaldırdılar.


Dediler ki; istediğiniz yaşta emekli olabilirsiniz. Ve insanları 35 yaşında emekli ettiler. Şimdi o sistem devam ederken, 6-7 yıl devam etti. 1999’a gelindi sistem bitti artık. Hani 2000 krizi varya. 2000 krizinin nedenlerinden bir tanesi de bu sistem. Bitti. Niye? Çalışan kimse yok ki. Herkes emekli oluyor. Genç yaşta emekli oluyor. Genç nüfus geliyor, onlara iş bulamıyorsun. Emekli olanlarda 38-40 yaşında. Tıkandı sistem.


Tıkanınca Anasol-M dediğimiz yani DSP MHP ve Anavatan Partisinin koalisyonunda bir kanun çıktı. Denildi ki; artık bu Süleyman Demirel Beyin Özal'a karşı çıkardığı erken emeklilik var ya, bunu kademelendiriyoruz dediler.
Ne demek? Sen 2010 yılında emekli olacaksan Faruk Bey, sana 5 yıl getirdik diyor. Didem hanım 2015’te emekli olacaksınız 2022’de emekli olacaksınız diye bir kademe geldi. Ferhat bey siz de 2020’de emekli olacaksınız size de 8 yıl geldi diyorlar. Yani emeklilik yaşını kademeli olarak yükseltme. Tekrar bozukları 60 yıla çıkarmak için 30 yıllık bir süre. Bozmasaydınız. Bozdular.


Şimdi bunlar diyor ki; (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) ya bize isabet etti diyorlar. Bizden öncekiler emekli oldular genç yaşta. Fakat bize isabet etti. Bize de bir çıkış yolu bulun diyorlar. Biz de 8 yılı 7 yılı 6 yılı beklemeyelim. Beklemeyelim de sistem tıkanmış, açmaza girmiş.


Bahse konu 5 milyon vatandaş var. 2000 yılından önce işe giren. 5 milyon vatandaşın 600-700 bini şu anda hemen erken emekli olmaya hazır. Bunların maliyet hesaplarını filan biz çıkardık. Bu sürdürülebilir bir durum değil.


Fakat bu vatandaşlar eğer işten çıkmışlarsa, yaşta bekliyorlarsa, aradaki sürede sağlık gibi sorunları var mesela. Bu ve benzer sorunlar çalışabilir sorunlar. Diğerleri mali boyutu son derece sıkıntılı bir tablo arz ediyor. Bu bir. İkincisi, hiçbir ülkede yaş kriterinin olmadığı hiçbir ülke yok. Şu Balkan ülkelerine gidin. Makedonya bakanı geldi geçenlerde. 65 yaşında emekli ediyorlar.  15 yıllık ülke daha. Erkekler 65 yaşında, kadınlar 63 yaşında emekli oluyorlar. Almanya 67’ye çıkarıyor. Bizde emeklilik yaşı şu anda 50. 50 yaşındaki insanlar şu anda emekli oluyorlar. Dünyanın hiçbir yerinde böyle birşey yok. Bakın ben size söyleyeyim. Bizde diyoruz ki; 45 yaşında emekli olalım diyoruz. Bu yanlışı bir kere yaptık. Bir daha yaparsak çok yanlış olur.


Ha biz farkı formüller üzerinde çalıştık. Dedik ki; acaba hazineye bir yük getirmeden bir geçiş olabilir mi? O, 1999’a denk gelen emeklilikte yaşa takılan diyenlerden. Fakat onlardan da sağlıklı bir netice ulaşma imkanımız olmadı. Çünkü: İster istemez maliyet getiriyor. O maliyet ise anayasa mahkemesine götürülmüş. Anayasa mahkemesi de, mevcut şu andaki kademeli yaş şeyini iptal etmemiş. Öyle bir durumla karşı karşıyayız.”


Bu haber toplam 4870 defa okundu
YORUMLAR
Funda: 
"adalet bunun neresinde ...."
Sayın Çelik, sizler 2 senede emekli oluyorken vatandaş bu kadar sene bekliyor. O zaman bu kanunları kendinize de uygulayın ki halkınıza örnek olun. Ayrıca hangi özel sektör insanları 50-60 yasına kadar çalıştırır ki? Sonra da halk aç bilaç emekki olmayı bekleyecek. Bunun neresinde adalet sorarım size.....
06.10.2013 / 18:30


YAZARLAR