Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Elektrik Üretimi Özelleştirilemez
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Elektrik Üretimi Özelleştirilemez

Elektrik Üretimi Özelleştirilemez
SGBP: Enerji üretimi özel sektöre terk edilemez, Termik Santraller ve Madenler Özelleştirilemez.
03.10.2013 / 23:50

Sendikal Güç Birliği Platformu (SGBP), Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinin özelleştirme kapsam ve programına alınmasına karşı bir basın duyurusu yayımlayarak özelleştirme kararına tepki gösterdi.


Petrol-İş Genel Başkanı ve Sendikal Güç Birliği Platformu (SGBP) Dönem sözcüsü Mustafa Öztaşkın imzasını taşıyan Basın duyurusunda; “ÖYK kararının derhal iptal edilmesinin gerektiğine” vurgu yapılarak,  “Santraller ve maden sahası halkındır, halkın kalacaktır” denildi.


Sendikal Güç Birliği Platformu (SGBP)’den yapılan basın açıklamasında  ayrıca, “4 Ekim 2013 Cuma günü saat 16.00 da Muğla’daki Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santralleri ile kömür ocaklarının özelleştirme kapsamına alınmasına karşı direnen enerji ve maden işçilerini ziyaret ederek mücadelelerine destek verecekleri de” ifade edildi.


Sendikal Güç Birliği Platformu (SGBP)’den yapılan basın açıklamasında aşağıdaki bilgilere yer verildi;


Özelleştirme Yüksek Kurulu geçtiğimiz Ağustos'ta aldığı kararla; Kemerköy, Yeniköy ve Yatağan Termik santralleri ile bu santrallerin kömür tedarik ettikleri maden sahalarının ve maden işletmelerinin özelleştirilmesine ilişkin ihale çalışmalarını başlattı. Satışa karşı maden ve enerji işçilerinin mücadelesini selamlıyor ve dayanışma duygularımızı iletiyoruz.


Hükümetin “Durmak yok yola devam” şiarı, özelleştirme politikalarında karşılığını bulmuştur. Türkiye'nin gözbebeği olan kamuya ait fabrikaları, işletmeleri ve madenleri bir bir satılmış, özelleştirmelere tam gaz devam edilmiştir.


Bugün sıra enerji üretim santrallerine ve bağlantılı maden sahalarının özelleştirmesine gelmiştir. Geçtiğimiz dönemde elektrik dağıtım şirketlerini özelleştiren hükümet, şimdi elektrik üretimini özel sektöre devretmeye hazırlanmaktadır. Bu kapsamda termik santraller satış listesine konulmaktadır.

Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) 26.08.2013 tarihinde aldığı kararla; Kemerköy, Yeniköy ve Yatağan Termik santralleri ile bu santrallerin kömür tedarik ettikleri maden sahalarının ve bu sahalarda üretim gerçekleştiren maden işletmelerinin özelleştirilmesine ilişkin ihale çalışmalarını başlatmıştır.

Yıllardır bölgenin elektrik ihtiyacının önemli bir kısmını üreten bu üç termik santral, ülkemizde linyit kömürüne dayalı elektrik üretiminin %20'sini karşılamaktadır. Santrallerle birlikte özel sektöre devredilmesi planlanan linyit kömürü sahaları ise 500 milyon tonluk rezerve sahiptir. Rezervlerin 35 yıllık ömrü bulunmaktadır. Ayrıca, üç santral 2012 yılında toplam 70 milyon TL kâr etmiş, TKİ'ye bağlı Güney Ege Linyit Kömür Ocağı'nın kârı 244 milyon TL'ye ulaşmıştır.


Bu özelleştirmenin hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Üç santralin ve bağlı maden sahalarının özelleştirilmesi, stratejik bir sektör olan enerjide ülkemize yeni prangalar takacaktır. Özelleştirmeyle enerji üretiminde ve termik santrallerde odağına, kamu yararını değil daha fazla kâr etme hedefini koyan bir anlayış yerleşecektir. Aynı anlayış, bu kuruluşların yarattığı bölgesel istihdama darbe vuracak, çevresel tahribata yol açacaktır. Özelleştirme, sanayimizin lokomotifi olan elektrik üretiminde yeni krizlere neden olacaktır.

Ülkemiz enerjide dışa bağımlıdır. Enerji üretiminde yerli kaynaklar, halkımızın ve sanayinin güvenilir, sürekli ve ucuz enerji ihtiyacının karşılanması açısından son derece önemlidir. Kamuya ait santrallerin özelleştirilmesi ise enerji üretiminin sekteye uğraması riskini arttıracaktır.

Bu gerçeklerden hareketle bölge halkıyla birlikte mücadele eden sendikalar ve demokratik kitle örgütlerinin sesi her geçen gün daha da yükselmektedir. Özelleştirme karşıtı mücadele, Muğla'da artık aşımız, geleceğimiz ve çocuklarımız için verilen bir mücadele olmuştur.


Yatağan, Kemerköy ve Yeniköy termik santralleri ile bağlı maden sahalarının satışına karşı maden ve enerji işçilerinin mücadelesini selamlıyor ve dayanışma duygularımızı iletiyoruz. Özelleştirmeye karşı direnen enerji ve maden işçilerinin sonuna kadar yanındayız.

İlgili ÖYK kararı derhal iptal edilmelidir. Hükümetin enerji tekellerine yarayacak hesapları, daha önce olduğu gibi bu haksız ve gayrı meşru özelleştirme girişiminde de bozulacaktır. Santraller ve maden sahası halkındır, halkın kalacaktır.


Mustafa Öztaşkın

Petrol-İş Genel Başkanı SGBP Dönem sözcüsü


Bu haber toplam 6189 defa okundu
YORUMLAR
Engin GÜNBAY: 
"Satın satabildiğiniz kadar."
Öyle bir özelleştirilirki kimsenin dur demeye gücü yetmez. 25 yıllığına özelleştiriliyormuş sözde. 25 yıl sonra süre bitiminde tekrar aynı firma devam etsin denilecek böyle gidecek. Bu ülkede Devlet yok artık 'devletcik' var.
06.10.2013 / 20:46


YAZARLAR