Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Eti Maden Yolsuzluk Batağında
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Eti Maden Yolsuzluk Batağında

Eti Maden Yolsuzluk Batağında
Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün bor tesisleri ihalelerinde usulsüzlük yapıldığı, kurumu zarara uğratmasına karşın ihalelerin aynı şirkete verildiği belirlendi.
12.12.2013 / 22:14

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün bor tesisleri ihalelerinde usulsüzlük yapıldığı, kurumu zarara uğratmasına karşın ihalelerin aynı şirkete verildiği belirlendi.


Bir ihaleden sonra fazla ödeme yapılırken, şirketin taktığı, arızalı çıkan kazanların onarım bedelinin devlete ödetildiği saptandı. Kurum yöneticileri usulsüzlük ve yolsuzlukların gereğini yapmayınca kurum müfettişi yöneticiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Aydınlık Gazetesinin haberine göre, Eti Maden başmüfettişi M.D.’nin, kuruluşun ihaleye verdiği üç yapım işine ilişkin yaptığı incelemede kamunun zarara uğratıldığı saptandı. Hazırlanan raporlarda, “Emet Yeni Borik Asit Tesisi ve Yardımcı Üniteleri İşi”ni alan yüklenici firma Öztaş İnşaat Malzemeleri Ticaret Anonim Şirketi’ne 3 milyon 139 bin fazla ödeme yapıldığı belirlenirken, yaklaşık maliyeti 230 milyon lira olan bir işin akıl almaz bir kırımla 91,5 milyon liraya aynı şirkete verildi.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan bir suç duyurusu, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde yapıldığı iddia edilen “yolsuzlukları” gün yüzüne çıkardı.

Başmüfetiş M.D, Ankara Başsavcılığı’na verdiği suç duyurusunda, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü ile yönetim ve disiplin kurulu üyeleri, Teftiş Kurulu Başkanı H.K.’yi “edimin ifasına fesat karıştırma, kamuya gerekli şeylerin yokluğuna neden olmak, irtikap, denetim görevinin ihmali, görevi kötüye kullanma, kamu görevlisinin suçu bildirmeme” ile suçladı.

M.D’nin avukatları Orhan Şimşek ve Doğan Erkan tarafından savcılığa verilen suç duyurusu dilekçesinde, kurumda yapıldığı iddia edilen yolsuzluklar ve müfettişin başına gelenler anlatıldı. Dilekçenin ekinde yolsuzluğun tespit edildiği 3 ayrı rapor da savcılığa sunuldu. Savcılık soruşturma başlattı.

Dilekçede, BOTAŞ'ın büyük ihalelerindeki, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na kadar uzanan yolsuzluk iddiaları nedeniyle 2008 yılında yapılan “Mavi Hat” operasyonuna ilişkin davanın sanıklarından olan eski ANAP’lı Fethi Vehbi Özkoç’un sahibi olduğu Öztaş İnşaat’a verilen ihalelerde yapılan usulsüzlükler şöyle anlatıldı:

FAZLADAN 3 MİLYON ÖDENDİ

Emet Yeni Borik Asit ve Yardımcı Üniteleri yapım işi ihalesini 1998 yılında yine Öztaş İnşaat firması aldı. Sözleşmeye göre 2001 yılında tamamlanması gereken iş, zamanında bitirilemeyince, firmaya yaklaşık 3 yılı bulan süre uzatımları verildi. Kesin kabulü 2005 yılında yapılan işin, bu tarihte yapılması gereken kesin hesabı ise yaklaşık 4.5 yıl sonra 2010’da kesildi. Hesaplama sonucunda Eti Maden İşletmeleri’nin, firmaya fazladan 3 milyon 139 bin TL ödediği ve kurumun zarara uğratıldığı belirlendi.


Öztaş’ın Eti Maden’i zarara uğratmasına karşın, Kırka 4. Boraks Pentahidrat Tesisi Projesi kapsamındaki kazan-turbo jeneratör üniteleri yapım işi için de aynı şirketle 2 Ekim 2007’de, 10 milyon 947 bin 398 dolar + 912 bin 460 Avro + 6 milyon 590 bin 760 TL bedelli sözleşme imzalandı. Sözleşmeye göre, yapım işinin 720 günde tamamlanması gerekiyordu. Ancak, 6 Ekim 2009’da tamamlanması gereken iş zamanında bitirilmedi. Kurum, talebi üzerine firmaya 3 kez cezasız süre uzatımı verdi. Verilen ek sürelerin ardından, performans testine tutulan jeneratör ve kazanlar arızalı çıktı. Planlanan üretimin yapılması için mobil kazan temin edilmesi istenen firma, kendi kusurundan kaynaklanan kazan arızalarının giderilmesi için 41 bin TL masraf yaptı. Arıza giderim ücretini ise Eti Maden İşletmeleri ödedi. Raporun hazırlandığı 7 Haziran 2012 tarihi itibarıyla, yapım işi halen tamamlanmamış olması ve kazanların kapasitesinin çok altında çalıştırılması nedeniyle üretim kaybına neden olunmasına karşın, kurum zarara uğratılarak, yapılan kesintiler firmaya iade edildi.

2011 yılı yatırım programında yer alan 500 bin ton/yıl kapasiteli, 91 milyon 524 bin TL + 20 milyon Avro + 15 milyon dolar bedelli, “Kırka 5. Boraks Pentahidrat Tesisi yapım işi” ihalesi, Kamu İhale Kanunu’ndaki, “yapım işlerinde uygulama projeleri yapılmadan ihaleye çıkılmaz” hükmüne aykırı olarak gerçekleştirildi. Projelendirilerek yapılması gereken ihale, kurumun Tesis Mühendislik Hizmetleri Dairesi Başkanı D.Ö.İ’nin talimatı ve genel müdürlüğün oluruyla, kanuna aykırı olarak bir tür pazarlık yöntemi olan “belli istekliler arasında ihale” yöntemine göre yapıldı. Yaklaşık maliyeti 230 milyon TL olan işin ihalesini Öztaş İnşaat firması aldı.

TADİLAT KURUMA ÖDETTİRİLDİ

Emet I. Borik Asit Tesisi’nin kojenerasyon yapım işi sürecinde yüklenici firma Öztaş A.Ş.’nin o zaman da sözleşmenin gereklerini yerin getirmeyerek kurumla mahkemelik olmasına rağmen, bu kez “Kırka 4. Boraks Üniteleri yapım işi” bu firmaya verildi. Bu ihale konusu da yüklenici firma tarafından şartnameye uygun olarak gerçekleştirilmedi.

Bu haber toplam 3863 defa okundu


YAZARLAR