Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Birincilik Ödülleri ENERJİSA'nın
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Birincilik Ödülleri ENERJİSA'nın

Birincilik Ödülleri ENERJİSA'nın
İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği tarafından düzenlenen sürdürülebilirlik ve inovasyon ödüllerinde Enerjisa, iki birincilik aldı.
14.09.2013 / 10:52

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği tarafından düzenlenen sürdürülebilirlik ve inovasyon ödüllerinde Enerjisa, iki birincilik aldı.


Sabancı Holding ve E.ON ortaklığında, elektrik enerjisi sektöründe bütünleşik bir yapıda büyüyerek bölgesel bir güç olmayı hedefleyen Enerjisa, geliştirdiği öncü ve yenilikçi projelerle sektörde ön sıralarda olmaya devam ediyor.


İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin en başarılı kurumlarının sürdürülebilirlik ve inovasyon kategorilerindeki projelerinin değerlendirildiği yarışmada Enerjisa’nin üç projesi finale kalmıştı.


Elektrik dağıtım şebekesindeki riskleri minimize etmeyi amaçlayan ‘Hata İkaz Sistemi’ ile Sosyal İnovatif Uygulamaödülü, kullanılmayan elektrik dağıtım ekipmanlarının yeniden kullanılabilir hale gelmesini sağlayan ‘Geri Dönüşüm ve Test Merkezi’ projesi ile de “Ekonomik İnovatif Uygulama” ödülünün sahibi Enerjisa oldu.


İstanbul'daki İngiltere Konsolosluğu binasında düzenlenen törene iş dünyası, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve medya temsilcilerinin yanı sıra İngiltere Başkonsolosu Leigh Turner da katıldı.


Enerjisa ekiplerinin kazandığı bu ödüller ile ilgili değerlendirmede bulunan Enerjisa CEO’su Yetik K. Mert, “Enerjisa, yenilikçi uygulamalarıyla Türkiye elektrik ve doğal gaz sektörlerinin her anlamda sürdürülebilirliğine katkıda bulunmaya öncelik vermektedir ve bu kapsamda önemli yatırımlar yapmaktadır. Ödül alan iki projemiz de bu alanda öncü yaklaşımımızın ve sürdürülebilir çalışmalara verdiğimiz değerin çok önemli göstergeleridir. Türkiye’nin yenilikçi lider enerji şirketi olma hedefimize giden bu yolda, Enerjisa olarak çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz” dedi.
İşte Enerjisa’ya Birincilikleri Getiren Projeler


Ekonomik İnovatif Uygulama: Enerjisa Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş

Proje: Geri dönüşüm ve test merkezi projesi

Proje özeti: Geri Dönüşüm ve Test Merkezi ile sahadan gelen malzemelerin

test ve bakımlarının yapılması, geri dönüşümlerinin sağlanması, garanti süresi içerisinde arızalanan malzemelerin garanti takibinin yapılması ve çevreye zararlı etkilere sahip maddelerin doğaya salınımının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Elektrik malzemelerinin yapılan test ve bakım işlemleri ile tekrar kullanılması sağlanarak çevreye zararlı etkiye sahip maddelerin doğaya salınımının önüne geçildi.

2012'de sahada arızalanarak veya yenileme yatırımı kapsamında sökülerek ana ambarlara (demonte) gelen 202 bin 476 adet malzemeden, 67 bin 492 adedi yapılan tasnif, test ve bakım işlemleri ile kullanılabilir hale getirilerek 4 milyon 49 bin TL'lik kazanım elde edildi. 2012'de işletmede garanti kapsamında arızalanan 1376 adet malzeme Garanti Yönetimi Sistemi ile üreticisine değiştirtilerek 569 bin TL'lik kazanım elde edildi.

Sosyal İnovatif Uygulama: Enerjisa Enerji Hizmetleri

Proje: Hata İkaz Sistemi (HİS)

Proje özeti: Alçak Gerilim (AG) dağıtım şebekelerinde çeşitli arıza nedenleriyle demir direklerde elektrik kaçağı oluşması ya da iletken kopması durumlarında can ve mal emniyetini güvence altına alacak yeni ve özgün bir sistem tasarlandı ve pilot uygulaması yapıldı. Yılda yaklaşık 4 bin adet iletken kopması meydana geldiği düşünüldüğünde can ve mal güvenliği için konunun ne derece elzem olduğu gözleniyor. Bu uygulama ile sorunun önüne geçilmesi ve elektrik kayıplarından kaynaklanan ekonomik zararın giderilmesi amaçlanıyor. Proje, Türkiye ve Dünya genelinde, elektrik dağıtım sektöründe öncü bir uygulama özelliğini taşıyor.

Yapılan araştırmalarda bu gibi arıza durumlarında can kayıplarını önlemek amacıyla çeşitli çalışmalar yapıldığı ancak sistemsel olarak bir sonuca ulaşılamadığı tespit edilmiştir. Hata İkaz Sistemi Elektrik Dağıtım sektöründe ilk olma özelliği taşıyor. Hata İkaz Sisteminin parçası olan demir direklerde elektrik kaçağını tespit eden cihaz için 1 Mart 2013 tarih ve 2013-G-72849 sayı ile Türk Patent Enstitüsü'ne faydalı model başvurusu yapıldı.
Bu haber toplam 3936 defa okundu


YAZARLAR