Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - İktidar Olunca Ne Değişti?
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İktidar Olunca Ne Değişti?

İktidar Olunca Ne Değişti?
Emeklilikte Yaşa Takılanlar Platformu üyeleri eş zamanlı olarak İstanbul ve İzmir’de basın açıklaması ve imza kampanyası başlattılar.
18.08.2013 / 23:18

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Platformu üyeleri eş zamanlı olarak İstanbul ve İzmir’de basın açıklaması ve imza kampanyası başlattılar.


İstanbul’daki eylem Pendik Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi önünde İzmir’deki eylem ise  Buca Şirinyer Tansaş önünde gerçekleştirildi.
İstanbul’da gerçekleştirilen basın açıklaması ve imza kampanyası etkinliğine çok sayıda Emeklilikte Yaşa Takılanlar Platformu üyesi katılırken, pek çok siyasi parti ve sivil toplum örgütü de etkinliğe destek verdiler. “Hepar İstanbul İl Başkan Yardımcısı Abdullah Eraslan, Hepar Pendik İlçe Başkanı Erdal Gültekin, Hepar Kadıköy İlçe Başkanı Hakan Semerci, İşçi Partisi Pendik İlçe Başkanı Şuhup Suluiman” etkinliğe katılarak Emeklilikte Yaşa Takılanlar Platformu üyelerine destek verdiler.
Etkinliğe vatandaşların yoğun ilgisi vardı. İmza kampanyası kısa sürede binler seviyesine ulaştı. Etkinliğin sürpriz misafirleri de vardı. Pendik’te bulunan Beşiktaş’ın taraftar grubu da imza kampanyasının olduğu alana gelerek imza kampanyasına destek verdiler. İstanbul dışından Facebook Emeklilikte Yaşa Takılanlar Kocaeli Grubu üyeleri de imza kampanyasına destek için oradaydılar.
Hollanda’da yaşayan Zeynep Tümer imza kampanyasına katılmak için Hollanda’nın Rotterdam şehrinden İstanbul’a geldi. Tümer yaptığı açıklamada “Ben çok uzaklardan sırf bu etkinliğe destek vermek için geliyorum. Benimle birlikte aynı mağduriyeti yaşayan insanların davamıza destek vermesi gerekiyor. Onlara örnek olması açısından Hollanda’dan kalkıp arkadaşlarıma destek vermek için buraya geldim.” Dedi.


Birkaç gün önce kalp ameliyatı geçiren Emeklilikte Yaş Mağduru Kemal Dede’de hasta yatağından kalkıp etkinliğe katılarak arkadaşlarına destek verdi.
Emeklilikte Yaşa Takılanlar Platformu üyeleri adına yapılan basın açıklaması, Emeklilikte Yaşa Takılanlar Platformu İstanbul yöneticisi Bahattin Kartal tarafından okundu.
Kartal yaptığı açıklamada; “İktidar olduktan sonra 65 yaşında emekliliği getiren Ak Partililer daha önce ne demişlerdi? Bugün ne diyorlar? Ak Parti Hükümeti tarafından çıkartılan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 01 Mayıs 2008 günü ve sonrasında işe girenler 65 yaşında emekli olacaklar. Ancak, 1999 yılında ANAP-DSP-MHP koalisyon hükümeti zamanında kadınlar için 58 ve erkekler için 60 yaşına çıkarılan ve bugünkü mağduriyetimize neden olan 4447 sayılı Kanuna o zaman Refah Parti Kayseri Milletvekili olan bugünkü Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül ve çok sayıdaki milletvekili karşı çıkmışlardı. Daha sonra iktidar oldunuz ve İktidar olduktan sonra 65 yaşında emekliliği getirdiniz.
Emeklilikte Yaşa Takılanlar Platformu üyeleri olarak soruyoruz İktidar Olunca Ne Değişti?” dedi. 


İşte İzmir ve İstanbul'da okunan ortak basın açıklamasının tamamı:
“65 yaşında emeklilik getiren Akparti’liler daha önce ne demişler Akparti Hükümeti tarafından çıkartılan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile, 1 Mayıs 2008 günü ve sonrasında işe girenler 65 yaşında emekli olacaklar. Ancak, 1999 yılından ANAP-DSP-MHP koalisyon hükümeti zamanında kadınlar için 58 ve erkekler için 60 yaşına çıkartılan 4447 sayılı Kanun’a karşı o tarihlerde muhalefette olan Akpartili vekiller bakın neler demiş?


13 Ağustos 1999 tarihli TBMM TUTANAĞI “SALİH KAPUSUZ (Kayseri)- Teşekkür ediyorum Sayın Başkan. Sayın Bakana aşağıdaki sualleri tevcih etmek istiyorum: 6 ncı maddenin ihtiva etmiş olduğu kadının 58, erkeğin 60 yaşını doldurmuş olması, en az 7 000 bin gün prim ödeme hükmünden hareketle, yılı, 365 gün olarak değil 360 gün kabul ederek, çalışıyor kabul etsek, varsayım olarak böyle kabul etsek, 20 yıl aralıksız çalışan erkek bir vatandaşımız 20 yaşında işe başlamış olsa, 40 yaşında emeklilik hakkını elde edecek ve 40 ncı yaşından sonra da işsiz kalsa, bu insanın 20 yıl beklemesi halinde, işsiz kalmasının bedelini ve geçimini nasıl temin edeceği konusu Sayın Bakan tarafından açıklanmalı. Bir. İkincisi, 10 aylık İşsizlik Sigorta Fonundan ödeme yapacaksınız. Türkiye'de her geçen gün işsizler ordusu büyüdüğüne göre, başından beri yakındığınız kaynak yetersizliği ve sıkıntılardan dolayı, acaba, bu ilave yükü, bu kurum nasıl taşıyabilecek? Üçüncü sual olarak da şunu sormak istiyorum. İktidar partisi mensubu arkadaşımız "bugün için bir sorun yoktur; ancak, belki, 20 veya 25 yıl sonrasında sorun olabilir " diyor.


O halde, bugün sokaklardaki kavganın, huzursuzluğun, her türlü sıkıntının zirveye çıktığı bir anda, mezarda emeklilik getiren bu tasarıyı,acaba, beş yıl tehir etmek, Vergi Yasasında olduğu gibi, mümkün değil mi? Şurada, şu Mecliste bu sayıları 50-55 olarak değiştirerek, hep birlikte, gönül huzuru içerisinde uzlaşarak bu yasayı tadil edip çıkarmak, acaba, sizin şu anda verebileceğiniz bir karar mıdır; yoksa, bir yerlerden talimat mı bekliyorsunuz? Teşekkür ediyorum.”


Bu önergenin sahipleri 2008’de 65 olarak Kanun çıkardılarTürkiye Büyük Millet Meclisi BaşkanlığınaGörüşmekte olduğumuz 114 sıra sayılı Kanun Tasarısının 6 ncı maddesiyle değiştirilen 506 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin aşağıdaki şekilde değiştirilmesini arz ve teklif ederiz. Akif Gülle - Amasya ; Cemil Çicek -Ankara ;Mehmet Ali Şahin-İstanbul 73 Abdullah Gül,Salih Kapusuz ;Kayseri Kayseri Osman Pepe Kocaeli ;Veysel Candan Konya ; Bülent Arınç- ManisaÖnerilen Metin: Bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başlayanların yaşlılık aylığından yararlanabilmesi için, a) Kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olması ve en az 5 000 gün veya b) Kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olması, 25 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 3 600 günmalullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olması şarttır." Cumhurbaşkanımız ABDULLAH GÜL o günkü Bakana soruyorABDULLAH GÜL (Kayseri) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.Sayın Bakana sormak istediğim soru şudur: Sayın Bakan, benim de içinde üyesi olduğum Refahyol dönemindeki hükümetimiz de, Türkiye'de bir sosyal güvenlik yasası çıkarma, bir reform yapma ihtiyacını duymuştu ve o zaman, ekonomiden sorumlu olan bürokratlarımız -Hazineden, Devlet Planlama Teşkilatından, Çalışma Bakanlığından- hesaplar yaptılar, ekonominin dengesini ortaya koydular ve, hanımlarda 50 yaş, erkeklerde de 55 yaşı uygun buldular. Dolayısıyla, 50-55 yaş, ek aktuaryel dengeler açısından yeterli görülmüştü o zaman. Şimdi, geçen bu iki sene içerisinde neler değişti, neler oldu ki Türk ekonomisinde -ki, Türk ekonomisinden sorumlu olan ekip de, şu anda sizsiniz- bu bürokratlarımız, şimdi, 58 ve 60 yaşların ancak ek aktuaryel dengeyi sağlayacağını söylüyorlar? Sorum bu efendim.Teşekkür ederim.


EYT SORUYOR İKTİDAR OLUNCA NEDEĞİŞTİ?”

Bu haber toplam 5181 defa okundu
YORUMLAR
Bahattin yılmaz: 
"Arkadaşlar,teşekkürler."
Bahattin Yılmaz: Arkadaşlar,teşekkürler. Emeğinize,yüreğinize sağlık..Allah razı olsun. Ve , yolladığım son twitlerden örnekler. @cml_cck Syn Tbm meclis başkanım sahi ne değişti. #EYT liler. http://www.enerjimagazin.com/haber-845-Iktidar-Olunca-Ne-Degisti.html … … … @csgbfarukcelik @memetsimsek @FatmaSahin_ASPB @NumanKurtulmus Syn bakanım sahi ne değişti. #EYT liler. http://www.enerjimagazin.com/haber-845-Iktidar-Olunca-Ne-Degisti.html … … … @cbabdullahgul Syn Cumhurbaşkanım sahi ne değişti. #EYT liler. http://www.enerjimagazin.com/haber-845-Iktidar-Olunca-Ne-Degisti.html … … … @bulent_arinc Syn Bakanım sahi ne değişti. #EYT liler. http://www.enerjimagazin.com/haber-845-Iktidar-Olunca-Ne-Degisti.html … … @RT_Erdogan Syn Başkanım sahi ne değişti. #EYT liler. http://www.enerjimagazin.com/haber-845-Iktidar-Olunca-Ne-Degisti.html … @Salih_Kapusuz http://www.enerjimagazin.com/haber-845-Iktidar-Olunca-Ne-Degisti.html … Syn mvekilim sahi ne değişti. #EYT liler. Tabii ; Enerjimagazin site yönetiminede çok teşekkürler...
19.08.2013 / 20:31
mehmet kandemir: 
"haklıyız hakkımızı alana kadar mücadeleye devam edeceğiz"
asla yılmayacağız anayasa mahkemesinin haksızca verdiği kararı için vijdanları ile başbaşa bırakıyoruz kazanılmış haklar vatandaşın aleyhine geriye doğru işlemez bunu hükümet bakanı faruk çelikte söylüyor vekili salim usluda söylüyor ama neyazıkki uygulamaya gelince haklısınız ama aktüeryal dengeler buna müsait değil diyorlar artık bu söze inanmıyoruz 100 bin sözleşmeliyi kadroya alırken dengeler den bahsedilmiyor 500 bin dula yakın maaş bağlanırken suriyelilere maaş verilirken 3 milyon yardım kartı verilirken dengeler nedense unutulur haklıyız mağduruz
19.08.2013 / 10:22


YAZARLAR