Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Kangal Termik Santralinin Devri Gerçekleşti
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Kangal Termik Santralinin Devri Gerçekleşti

Kangal Termik Santralinin Devri Gerçekleşti
Kangal Termik Santral Elektrik Üretim A.Ş. gerçekleştirilen törenle Elektrik Üretim A.Ş.ye (EÜAŞ) ait Kangal Termik Santralini resmen devraldı.
19.08.2013 / 12:06


Kangal Termik Santral Elektrik Üretim A.Ş. gerçekleştirilen törenle Elektrik Üretim A.Ş.ye (EÜAŞ) ait Kangal Termik Santralini resmen devraldı.


Elektrik Üretim A.Ş.ye (EÜAŞ) ait Kangal Termik Santrali ile Santral tarafından kullanılan Elektrik Üretim A.Ş. ve Hazinenin mülkiyetindeki taşınmazların “Satış”, 53318 ve 72760 no’lu ruhsatlar ile bu ruhsatların kapsadığı maden sahalarının “İşletme Hakkının Verilmesi” yöntemiyle bir bütün halinde; özelleştirme ihalesine 985.000.000 (Dokuzyüzseksenbeşmilyon) ABD Doları bedelle en yüksek teklifi veren Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş.-Siyahkalem Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti. Ortak Girişim Grubu tarafından İhale Şartnamesi çerçevesinde kurulan Kangal Termik Santral Elektrik Üretim A.Ş. ye hisse devir ve imza töreni yapıldı.


Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve Elektrik Üretim A.Ş. ile Kangal Termik Santral Elektrik Üretim A.Ş. arasındaki imza törenine; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ, Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK, Dış İşleri Bakanı Ahmet DAVUTOĞLU, Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, EPDK Başkanı Hasan Köktaş, Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı İbrahim Halil Kırşan ve Kangal Termik Santral Elektrik Üretim A.Ş. yetkilileri katıldılar.


Törende konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Enerji Santrallerinin özelleştirmesinden 13 Milyar Dolar beklediklerini” söyledi.


Törende konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise, "Tabana Yayılmış Bir Yapının Kangal Termik Santralini devralmasının mutluluk verici olduğunu" söyledi.
Çalışanların Durumu


Özelleştirme idaresinden edindiğimiz bilgilere göre çalışanların önündeki alternatifler şöyle:


“Bu süreçte işçilerin hukuki durumları ise, emeklilik aylığını almaya hak kazananlar, yaş ve prim ödeme gün sayısını birlikte dolduranlar, devir tarihinden önce emeklilik talebinde bulunmaları halinde kıdem tazminatları EÜAŞ tarafından ödenecek. Devir tarihi itibariyle emeklilik aylığı veya toptan ödeme hakkını elde etmeyenler iş kanunu uyarınca aynı işyerinin işçisi olarak görev yapmaya devam edecekler.


Devir tarihinden sonra 6 ay içinde kıdem tazminatlarını hak edecek şekilde sözleşmeleri sona erenler işletme veya kendilerinin özelleştirme idaresine başvurmaları halinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı devlet memuru kanununun 4. Maddesinin C fıkrası kapsamında, 4-C'li geçici personel olarak il tercihleri de dikkate alınarak istihdam edilebilecekler. Özel sektör tarafından iş sözleşmesi 6 ay içinde sona erdirilen personelin 4-C'ye başvurmaması halinde kendi imkanlarıyla iş buluncaya kadar ya da emekliliği hak edinceye kadar geçecek sürede prim gün sayısı ödemesi dikkate alınarak 3 ay ile 8 ay arasında net asgari ücretin 2 katı kadar 'İş Kaybı Tazminatı' ödeniyor. Devir tarihinden sonra 6 ay içinde sözleşmeleri feshedilmeyen ancak daha sonra feshedilenler 4/C uygulanması hakkı ise bulunmamakta.


Özelleştirme tarihinden sonra işletmede çalışmaya devam eden işçilere özelleştirilen işletmede veya başka bir yerde çalışıp çalışmadıklarına bakılmaksızın talepleri halinde EÜAŞ tarafından kamuda daimi işçi olarak çalışmış olmaları kaydıyla "Kamu Daimi İşçi" belgesi verilecektir. İşçiler bu belgeyle kamuya ilk defa alınacak işçi personelin yönetmeliğindeki sınav şartı aranmaksızın İŞ-KUR tarafından belirlenen kıstaslar dahilinde kamu kurumlarının işçi alımlarına başvuru hakları bulunmaktadır.


Devir sözleşmesinin imzalanmasına kadar kurumda çalışan mevcut personelin kurumun farklı bir ünitesine nakillerinin hukuken mümkün olmadığı da belirtiliyor.”

Bu haber toplam 8333 defa okundu


YAZARLAR