Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Osmangazi EDAŞ'a Operasyon
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Osmangazi EDAŞ'a Operasyon

Osmangazi EDAŞ'a Operasyon
EPDK, Osmangazi Elektrik Dağıtım şirketinin mevcut yönetim kurulu başkan ve üyelerine görevden el çektirerek ve yerlerine yeni atamalar yaptı.
24.08.2013 / 09:58

Geçtiğimiz aylarda yasalaşan Elektrik Piyasası Kanunu kapsamında EPDK’ya enerji şirketlerinin yönetimine el koyma yetkisi verilmişti. EPDK, almış olduğu bu yetki kapsamında ilk operasyonu Osmangazi Elektrik Dağıtım şirketine yaptı.


Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) 2010’da özelleştirilen, ancak yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyen Osmangazi Elektrik Dağıtım şirketinin mevcut yönetim kurulu başkan ve üyelerine görevden el çektirerek ve yerlerine yeni atamalar yaptı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığına Ayedaş eski Genel Müdürü Mükremin Çepni getirildi. Şirketin TETAŞ’a toplam 145 milyon lira borcu olduğunun öğrenildi

Yüzde 100 hissesi Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ’ye (TEDAŞ) ait Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ, Haziran 2010’da 485 milyon lira bedelle ETİ Gümüş AŞ’ye (Yıldızlar SSS Holding) devredilmişti.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’dan konuya ilişkin açıklama geldi.


Bayburt’un Demirözü ilçesi Kaymakamlığı’nı ziyareti sırasında yaptığı açıklamada:“Bu bir el koyma değildir. Bu, şirketin hisseleri yine özel sektörde kalmak kaydıyla yönetiminin değişmesidir.” Dedi.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bayburt’un Demirözü ilçesi Kaymakamlığı’nı ziyaret etti. Burada basın mensuplarının “Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye EPDK’nın el koyduğu” yönündeki haberin sorulması üzerine Bakan Yıldız, şunları söyledi:


“Özelleştirme süreci devam ediyor. Bir yandan kamu adına vatandaş adına denetimler de sürüyor. Biz kamu olarak edinimlerini yerine getirmeyen özel sektör temsilcilerimiz varsa, biz oraya müdahaleyi yapmak ve denetimlerini yapmak durumundayız. Bu bir el koyma değildir. Bu, şirketin hisseleri yine özel sektörde kalmak kaydıyla yönetiminin değişmesidir. Ne zamana kadar bu değişiklik devam eder? Şirketin bilançosu uygun hale geldikten, TETAŞ’a ve PMUM’a ödemelerini yaptıktan sonra yönetimi tekrar eski hissedarlarına geçer. Hisse yapısı değişmiş değildir. O yüzden bu bir el koyma değildir. Hisse yapısı yine özel sektörde kalmaktadır. Bu aynı zamanda özelleştirmeyle alakalı bize eleştiri koyanlara bir cevaptır. Biz bu şirketlerin yatırımlarını vatandaşımız adına denetlemek zorundayız, eksiklik varsa onları ikaz etmek durumundayız. Bu şirketlerin varlık satışı yapılmadı. Bu şirketlere trafolar, direkler ve elektrik tellerinin 2036’a kadar kullanım hakkı verildi. Vatandaşa giden hizmette bir kesinti veya geri duruş yoktur. Buralarda yatırımlar devam edecektir ve etmelidir. Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin daha iyi yönetilmesi için 5 yönetim kurulu üyesinden 4’ünü değiştirdik. Bunlar daha iyi ve kontrolü elinde bulundurabilecek arkadaşları seçtik. Bu bizim özeleştirmeyle alakalı politikalarımızı etkilemez. Tam tersi denetimle alakalı irademizi daha güçlü kılar.
Yıldız Holding'in Halkbank'ın 450 milyon dolarlık batık kredi haberlerinde sıkça adı anıldı. Bu söylentilerin ardından EPDK'nın Osmangazi Elektrik'e el koyması kafalarda soru işaretleri uyandırdı. Halkbank bu batık kredi iddalarını yalanlarken sıkça adı geçen Yıldızlar SSS Holding ise bir açıklama yaparak 'Halkbank'a olan ödemelerini zamanında ve düzenli ödediklerini' belirtmişti.

Linans İptali Söz Konusu

Enerji Bakanlığı ve EPDK kaynaklarından alınan bilgiye göre, Osmangazi Elektrik Dağıtım’a el koyma sonrası şirketin yönetimine Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ’den (TEDAŞ) 3, TETAŞ’tan 2 ve dışarıdan 1 olmak üzere 6 üye atandı. Osmangazi, 21 elektrik dağıtım bölgesinin özelleştirilmesinden sonra el konulan ilk şirket oldu. Aynı kaynaklar, şirketin TETAŞ’a toplam 145 milyon lira borcu olduğu bilgisini verdi. Yeni çıkarılan Elektrik Piyasası Kanunu (EPK), elektrik dağıtım şirketlerinin elektrik parası dahil yasal yükümlülüklerini zamanında yerine getirmesini emrediyor. Aksi halde kanun gereği, ilgili şirketin yönetimine atama yapmaktan lisans iptaline kadar cezai müeyyide söz konusu.

Mevcut Yönetim Görevden Alındı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Osmangazi Elektrik Perakende Satış A.Ş şirketlerinin 6446 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nun 16. Maddesi’nin 4.fıkrası gereğince faaliyetlerini yerine getiremediği belirlenerek, yatırımların devamlılığını sağlamak, tüketicilere nitelikli ve kesintisiz hizmet verilmesini sürekli kılmak gibi amaçlarla, tedbiren şirketlerin mevcut yönetim kurulu başkan ve üyeleri görevden el çektirildiğini ve yerlerine yeni atamalar yapıldığını bildirdi.

EPDK'dan Konu İle İlgili Yapılan Açıklamada Şu Bilgiler Verildi:

"Özel sektör tarafından işletilen elektrik dağıtım şirketleri, ilgili tüm taraflara karşı üstlendiği yükümlülüklerini yerine getirerek, tüketicilere daha nitelikli ve kaliteli hizmet vermesi esasına göre faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu hükümler aykırı davranışlar halinde, dağıtım ve perakende satış faaliyetleri ile piyasa mekanizmasının işleyişinin sağlıklı olarak sürdürülebilmesi için ne tür tedbirler alınacağı 6446 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ve mevzuatımızla belirlenmiştir.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun dün yapılan toplantısında alınan kararla Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Osmangazi Elektrik Perakende Satış A.Ş şirketlerinin 6446 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nun 16. Maddesi’nin 4.fıkrası gereğince faaliyetlerini yerine getiremediği belirlenerek, yatırımların devamlılığını sağlamak, tüketicilere nitelikli ve kesintisiz hizmet verilmesini sürekli kılmak gibi amaçlarla tedbiren şirketlerin mevcut yönetim kurulu başkan ve üyeleri görevden el çektirilmiş ve yerlerine yeni atamalar yapılmıştır.

Bu haber toplam 9848 defa okundu
YORUMLAR
Vatandaş tedaş: 
"Zam"
Çalışanlara 2 yıldır zam verilmiyor. Ama yapılan toplantı başına kayyum dünya paralar kazanıyor . Yazık.
01.07.2016 / 14:02
Yusuf Kaya: 
"Osmangazi"
Bu iyileştirme sürecinden sonra,şirketin çok daha iyi günler göreceğini ve bu holdingin ülke ekonomisine tekrar büyük katkı sağlayacağını düşünmekteyim.
03.08.2013 / 02:03


YAZARLAR