Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Hamitabat'ın Devri Gerçekleşti
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Hamitabat'ın Devri Gerçekleşti

Hamitabat'ın Devri Gerçekleşti
Elektrik Üretim A.Ş.ye (EÜAŞ) ait Hamitabat Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.nin, Limak Doğalgaz Elektrik Üretim A.Ş.ye devri gerçekleşti.
01.08.2013 / 23:59

Elektrik Üretim A.Ş.ye (EÜAŞ) ait Hamitabat Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.nin, Limak Doğalgaz Elektrik Üretim A.Ş.ye devri gerçekleşti.


Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) ile Limak Doğalgaz Elektrik Üretim A.Ş. arasında Hisse Satış Sözleşmesinin imzalandığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı resmi internet sayfasından duyuruldu.


ÖİB İnternet sayfasından yapılan açıklamada:


“Elektrik Üretim A.Ş.ye (EÜAŞ) ait Hamitabat Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.nin %100 oranındaki hissesinin devrine ilişkin Hisse Satış Sözleşmesi 01.08.2013 tarihinde imzalanmıştır.

Özelleştirme Yüksek Kurulunun 27.05.2013 tarih ve 2013/94 sayılı kararı çerçevesinde, Hamitabat Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.nin %100 oranındaki hissesinin 105.000.000- ABD Doları bedelle Limak Doğalgaz Elektrik Üretim A.Ş.ye devrine ilişkin Hisse Satış Sözleşmesi 01.08.2013 tarihinde imzalanmıştır.” Denilmektedir.


Çalışanların Durumu


Özelleştirme idaresinden edindiğimiz bilgilere göre çalışanların önündeki alternatifler şöyle:


“Bu süreçte işçilerin hukuki durumları ise, emeklilik aylığını almaya hak kazananlar, yaş ve prim ödeme gün sayısını birlikte dolduranlar, devir tarihinden önce emeklilik talebinde bulunmaları halinde kıdem tazminatları EÜAŞ tarafından ödenecek. Devir tarihi itibariyle emeklilik aylığı veya toptan ödeme hakkını elde etmeyenler iş kanunu uyarınca aynı işyerinin işçisi olarak görev yapmaya devam edecekler.


Devir tarihinden sonra 6 ay içinde kıdem tazminatlarını hak edecek şekilde sözleşmeleri sona erenler işletme veya kendilerinin özelleştirme idaresine başvurmaları halinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı devlet memuru kanununun 4. Maddesinin C fıkrası kapsamında, 4-C'li geçici personel olarak il tercihleri de dikkate alınarak istihdam edilebilecekler. Özel sektör tarafından iş sözleşmesi 6 ay içinde sona erdirilen personelin 4-C'ye başvurmaması halinde kendi imkanlarıyla iş buluncaya kadar ya da emekliliği hak edinceye kadar geçecek sürede prim gün sayısı ödemesi dikkate alınarak 3 ay ile 8 ay arasında net asgari ücretin 2 katı kadar 'İş Kaybı Tazminatı' ödeniyor. Devir tarihinden sonra 6 ay içinde sözleşmeleri feshedilmeyen ancak daha sonra feshedilenler 4/C uygulanması hakkı ise bulunmamakta.


Özelleştirme tarihinden sonra işletmede çalışmaya devam eden işçilere özelleştirilen işletmede veya başka bir yerde çalışıp çalışmadıklarına bakılmaksızın talepleri halinde EÜAŞ tarafından kamuda daimi işçi olarak çalışmış olmaları kaydıyla "Kamu Daimi İşçi" belgesi verilecektir. İşçiler bu belgeyle kamuya ilk defa alınacak işçi personelin yönetmeliğindeki sınav şartı aranmaksızın İŞ-KUR tarafından belirlenen kıstaslar dahilinde kamu kurumlarının işçi alımlarına başvuru hakları bulunmaktadır.


Devir sözleşmesinin imzalanmasına kadar kurumda çalışan mevcut personelin kurumun farklı bir ünitesine nakillerinin hukuken mümkün olmadığı da belirtiliyor.”Bu haber toplam 4240 defa okundu
YORUMLAR
hasan: 
"özelleştirme"
sata sata memlekette bir şey kalmayacak...............
14.08.2013 / 06:44


YAZARLAR