Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Ayedaş Resmen Enerjisa'nın
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Ayedaş Resmen Enerjisa'nın

Ayedaş Resmen Enerjisa'nın
EnerjiSA, ihale bedelinin yüzde 40'ını Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’napeşin ödeyerek Ayedaş’ı resmen devraldı.
01.08.2013 / 00:40

EnerjiSA, ihale bedelinin yüzde 40'ını Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na peşin ödeyerek Ayedaş’ı resmen devraldı.


Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) ın bağlı şirketi olan İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş.deki TEDAŞ’a ait %100 oranındaki hissenin özelleştirme ihalesinde 1 milyar 227 milyon dolar bedelle en yüksek teklifi veren Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş. İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. yi (AYEDAŞ) resmen devraldı.


Sabancı Holding'in Alman E.ON ile yüzde 50-50 ortak olduğu EnerjiSA, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan (ÖİB) İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. AYEDAŞ'ı devralmak için ihalede teklif ettiği 1.227 milyar dolarlık fiyatın yüzde 40'ı olan 490.8 milyon doları peşin ödedi.Sabancı Holding'ten Kamuoyunu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklamaya göre, kalan miktar üç yılda üç eşit taksitle ödenecek.


Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) işletme hakkı devri yöntemiyle gerçekleştirdiği özelleştirme ihalesinde İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. (AYEDAŞ) ihalesinde en yüksek bedeli EnerjiSA teklif etmişti.
Ayedaş Çalışanları Eylem Yaptılar


Ayedaş çalışanları bugün saat:12.30 da Maltepe'de bulunan Genel Müdürlük binası önünde "Elektrik dağıtım şirketlerini denetlemek üzere Ayedaş personellerinden oluşturulan ekip üyelerinin seçimininde torpil yapıldığı ve daha önce Ayedaş personellerinin TEDAŞ'a nakillerinin mümkün olmadığının açıklandığı halde bazı Ayedaş çalışanlarının TEDAŞ'a nakillerine izin verildiği gerekçesi" ile Ayedaş yönetimini çeşitli sloganlar eşliğinde protesto ettiler.


Peki devir sonrası çalışanları durumu ne olacak ? Özelleştirme İdaresi Başkanlığına sorduk.


Çalışanların Durumu


AYEDAŞ çalışanları ise gelişmeleri heyecanla takip ediyorlar. Özelleştirme idaresinden edindiğimiz bilgilere göre çalışanların önündeki alternatifler şöyle:


“Bu süreçte işçilerin hukuki durumları ise, emeklilik aylığını almaya hak kazananlar, yaş ve prim ödeme gün sayısını birlikte dolduranlar, devir tarihinden önce emeklilik talebinde bulunmaları halinde kıdem tazminatları TEDAŞ tarafından ödenecek. Devir tarihi itibariyle emeklilik aylığı veya toptan ödeme hakkını elde etmeyenler iş kanunu uyarınca aynı işyerinin işçisi olarak görev yapmaya devam edecekler.


Devir tarihinden sonra 6 ay içinde kıdem tazminatlarını hak edecek şekilde sözleşmeleri sona erenler işletme veya kendilerinin özelleştirme idaresine başvurmaları halinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı devlet memuru kanununun 4. Maddesinin C fıkrası kapsamında, 4-C'li geçici personel olarak il tercihleri de dikkate alınarak istihdam edilebilecekler. Özel sektör tarafından iş sözleşmesi 6 ay içinde sona erdirilen personelin 4-C'ye başvurmaması halinde kendi imkanlarıyla iş buluncaya kadar ya da emekliliği hak edinceye kadar geçecek sürede prim gün sayısı ödemesi dikkate alınarak 3 ay ile 8 ay arasında net asgari ücretin 2 katı kadar 'İş Kaybı Tazminatı' ödeniyor. Devir tarihinden sonra 6 ay içinde sözleşmeleri feshedilmeyen ancak daha sonra feshedilenler 4/C uygulanması hakkı ise bulunmamakta.


Özelleştirme tarihinden sonra işletmede çalışmaya devam eden işçilere özelleştirilen işletmede veya başka bir yerde çalışıp çalışmadıklarına bakılmaksızın talepleri halinde TEDAŞ tarafından kamuda daimi işçi olarak çalışmış olmaları kaydıyla "Kamu Daimi İşçi" belgesi verilecektir. İşçiler bu belgeyle kamuya ilk defa alınacak işçi personelin yönetmeliğindeki sınav şartı aranmaksızın İŞ-KUR tarafından belirlenen kıstaslar dahilinde kamu kurumlarının işçi alımlarına başvuru hakları bulunmaktadır.


Devir sözleşmesinin imzalanmasına kadar kurumda çalışan mevcut personelin kurumun farklı bir ünitesine nakillerinin hukuken mümkün olmadığı da belirtiliyor.”


Bu haber toplam 7779 defa okundu
YORUMLAR
mehmet yüksek: 
"torosları ne zaman devralacak"
enerjisa toroslar edaşı ne zaman devralacak. bu konuda bir bilgisi olan varmı acaba
06.08.2013 / 11:26


YAZARLAR