Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Hamitabat'ta İmzalar Atılıyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Hamitabat'ta İmzalar Atılıyor

Hamitabat'ta İmzalar Atılıyor
Elektrik Üretim A.Ş.ye (EÜAŞ) ait Hamitabat Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.nin Limak Doğalgaz Elektrik Üretim A.Ş.ye devri 1 Ağustos Perşembe günü gerçekleşecek.
02.08.2013 / 00:26

Elektrik Üretim A.Ş.ye (EÜAŞ) ait Hamitabat Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.nin  Limak Doğalgaz Elektrik Üretim A.Ş.ye devri 1 Ağustos Perşembe günü gerçekleşecek.


Elektrik Üretim A.Ş.ye (EÜAŞ) aitHamitabat Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.nin %100 oranındaki hissesinin blok satış yöntemi ile özelleştirilmesine ilişkin 6/3/2013 tarihinde yapılan ihalede  105.000.000 (Yüzbeşmilyon) ABD Doları bedelle en yüksek teklifi veren Limak Doğalgaz Elektrik Üretim A.Ş.ye devri 1 Ağustos Perşembe günü gerçekleşecek.


Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) ile Limak Doğalgaz Elektrik Üretim A.Ş.arasındakiHisse Satış Sözleşmesi” imzalanarak Elektrik Üretim A.Ş.ye (EÜAŞ) ait Hamitabat Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.nin devir işlemleri resmen tamamlanmış olacak.


Peki devir sonrası çalışanları durumu ne olacak ? Özelleştirme İdaresi Başkanlığına sorduk.


Çalışanların Durumu


Hamitabat çalışanları ise gelişmeleri heyecanla takip ediyorlar. Özelleştirme idaresinden edindiğimiz bilgilere göre çalışanların önündeki alternatifler şöyle:


“Bu süreçte işçilerin hukuki durumları ise, emeklilik aylığını almaya hak kazananlar, yaş ve prim ödeme gün sayısını birlikte dolduranlar, devir tarihinden önce emeklilik talebinde bulunmaları halinde kıdem tazminatları EÜAŞ tarafından ödenecek. Devir tarihi itibariyle emeklilik aylığı veya toptan ödeme hakkını elde etmeyenler iş kanunu uyarınca aynı işyerinin işçisi olarak görev yapmaya devam edecekler.


Devir tarihinden sonra 6 ay içinde kıdem tazminatlarını hak edecek şekilde sözleşmeleri sona erenler işletme veya kendilerinin özelleştirme idaresine başvurmaları halinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı devlet memuru kanununun 4. Maddesinin C fıkrası kapsamında, 4-C'li geçici personel olarak il tercihleri de dikkate alınarak istihdam edilebilecekler. Özel sektör tarafından iş sözleşmesi 6 ay içinde sona erdirilen personelin 4-C'ye başvurmaması halinde kendi imkanlarıyla iş buluncaya kadar ya da emekliliği hak edinceye kadar geçecek sürede prim gün sayısı ödemesi dikkate alınarak 3 ay ile 8 ay arasında net asgari ücretin 2 katı kadar 'İş Kaybı Tazminatı' ödeniyor. Devir tarihinden sonra 6 ay içinde sözleşmeleri feshedilmeyen ancak daha sonra feshedilenler 4/C uygulanması hakkı ise bulunmamakta.


Özelleştirme tarihinden sonra işletmede çalışmaya devam eden işçilere özelleştirilen işletmede veya başka bir yerde çalışıp çalışmadıklarına bakılmaksızın talepleri halinde EÜAŞ tarafından kamuda daimi işçi olarak çalışmış olmaları kaydıyla "Kamu Daimi İşçi" belgesi verilecektir. İşçiler bu belgeyle kamuya ilk defa alınacak işçi personelin yönetmeliğindeki sınav şartı aranmaksızın İŞ-KUR tarafından belirlenen kıstaslar dahilinde kamu kurumlarının işçi alımlarına başvuru hakları bulunmaktadır.


Devir sözleşmesinin imzalanmasına kadar kurumda çalışan mevcut personelin kurumun farklı bir ünitesine nakillerinin hukuken mümkün olmadığı da belirtiliyor.”


Bu haber toplam 2858 defa okundu


YAZARLAR