Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerjisa Ayedaş'ı Devralıyor
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerjisa Ayedaş'ı Devralıyor

Enerjisa Ayedaş'ı Devralıyor
Enerjisa, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. (AYEDAŞ) bölgesini 01 Ağustos itibariyle devralıyor.
31.07.2013 / 17:19

Enerjisa, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. (AYEDAŞ) bölgesini 1 Ağustos itibariyle devralıyor. 


Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) ın bağlı şirketi olan İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş.deki TEDAŞ’a ait %100 oranındaki hissenin özelleştirme ihalesinde 1 milyar 227 milyon dolar bedelle en yüksek teklifi veren Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş. İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. yi (AYEDAŞ) 01 Ağustos 2013 tarihi itibariyle devralacak.


Ayedaş’ta Herşey Sil Baştan


Enerjisa yetkilileri uzun zamandır devir hazırlıkları için Ayedaş’ta çalışıyorlardı. Ayedaş’ın kullanmış olduğu yazılımdan, şirketin organigramına kadar hemen her şey değişiyor.


Ayedaş Genel Müdürlük olmaktan çıkıyor ve Enerjisa Genel Müdürlüğüne bağlı koordinatörlük oluyor.


Şu ana kadar 15 hizmet noktasında hizmet veren Ayedaş’ta 15 hizmet bölgesi 3’e bölünecek ve bölge müdürlüklerinin yerini bölge koordinatörleri alacak. Bu kapsamda bir çok bölge müdürünün görevlerinden alındığı da öğrenildi.
Ayedaş Çalışanları Eylem YaptılarAyedaş çalışanları bugün saat:12.30 da Maltepe'de bulunan Genel Müdürlük binası önünde "Elektrik dağıtım şirketlerini denetlemek üzere Ayedaş personellerinden oluşturulan ekip üyelerinin seçimininde torpil yapıldığı ve bazı Ayedaş personellerinin TEDAŞ'a nakillerine izin verildiği gerekçesi" ile Ayedaş yönetimini çeşitli sloganlar eşliğinde protesto ettiler.Peki devir sonrası çalışanları durumu ne olacak ? Özelleştirme İdaresi Başkanlığına sorduk.


Çalışanların Durumu


AYEDAŞ çalışanları ise gelişmeleri heyecanla takip ediyorlar. Özelleştirme idaresinden edindiğimiz bilgilere göre çalışanların önündeki alternatifler şöyle:


“Bu süreçte işçilerin hukuki durumları ise, emeklilik aylığını almaya hak kazananlar, yaş ve prim ödeme gün sayısını birlikte dolduranlar, devir tarihinden önce emeklilik talebinde bulunmaları halinde kıdem tazminatları TEDAŞ tarafından ödenecek. Devir tarihi itibariyle emeklilik aylığı veya toptan ödeme hakkını elde etmeyenler iş kanunu uyarınca aynı işyerinin işçisi olarak görev yapmaya devam edecekler.


Devir tarihinden sonra 6 ay içinde kıdem tazminatlarını hak edecek şekilde sözleşmeleri sona erenler işletme veya kendilerinin özelleştirme idaresine başvurmaları halinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı devlet memuru kanununun 4. Maddesinin C fıkrası kapsamında, 4-C'li geçici personel olarak il tercihleri de dikkate alınarak istihdam edilebilecekler. Özel sektör tarafından iş sözleşmesi 6 ay içinde sona erdirilen personelin 4-C'ye başvurmaması halinde kendi imkanlarıyla iş buluncaya kadar ya da emekliliği hak edinceye kadar geçecek sürede prim gün sayısı ödemesi dikkate alınarak 3 ay ile 8 ay arasında net asgari ücretin 2 katı kadar 'İş Kaybı Tazminatı' ödeniyor. Devir tarihinden sonra 6 ay içinde sözleşmeleri feshedilmeyen ancak daha sonra feshedilenler 4/C uygulanması hakkı ise bulunmamakta.


Özelleştirme tarihinden sonra işletmede çalışmaya devam eden işçilere özelleştirilen işletmede veya başka bir yerde çalışıp çalışmadıklarına bakılmaksızın talepleri halinde TEDAŞ tarafından kamuda daimi işçi olarak çalışmış olmaları kaydıyla "Kamu Daimi İşçi" belgesi verilecektir. İşçiler bu belgeyle kamuya ilk defa alınacak işçi personelin yönetmeliğindeki sınav şartı aranmaksızın İŞ-KUR tarafından belirlenen kıstaslar dahilinde kamu kurumlarının işçi alımlarına başvuru hakları bulunmaktadır.


Devir sözleşmesinin imzalanmasına kadar kurumda çalışan mevcut personelin kurumun farklı bir ünitesine nakillerinin hukuken mümkün olmadığı da belirtiliyor.”Bu haber toplam 8249 defa okundu


YAZARLAR