Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Dicle Elektrik'in Parası Kendi Bankasından
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Dicle Elektrik'in Parası Kendi Bankasından

Dicle Elektrik'in Parası Kendi Bankasından
Dicle Elektrik Dağıtım'da Kuveyt Türk'ten alınan kredi tartışma yarattı.
29.07.2013 / 12:15

Güneydoğu'nun en büyük elektrik dağıtım şirketlerinden biri olan Dicle Elektrik Dağıtım Eksim Yatırım'a devredildi. Kredi verenlerden Kuveyt Türk'ün yönetim kurulu başkan yardımcısı Abdullah Tivnikli'nin aynı zamanda ihaleyi kazanan Dicle Enerji yatırımın da yüzde 30'a yakın ortağı olması nedeniyle verilen kredinin bankacılık kanununa aykırı olduğu iddia edildi.


Dicle Elektrik Dağıtım ihalesini Haziran ayında İş Kaya-Doğu Hattı Enerji Yatırım girişim grubu 387 milyon dolar ile kazandı. Grup daha sonra Dicle Enerji Yatırım AŞ kurarak şirketi devraldı. Devralma işlemi 24 Temmuz'daki törenle tamamlandı. Özelleştirmeyi kazanan şirkete 4 banka kredi verdi. Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Halkbank HALKB.IS -1.04% ve Ziraat Bankası kredi veren bankalar arasında yer aldı.


İşte tartışma bu noktada başladı. Çünkü özelleştirmeyi kazanan Dicle Enerji Yatırım'ın ortağı olan Abdullah Tivnikli, aynı zamanda gayrinakdi kredi aldığı Kuveyt Türk'ün de yönetim kurulu başkan yardımcısı.


Bazı bankacılık uzmanlarına göre yapılan işlem Bankacılık Kanunu'na aykırı. Uzmanlara göre bir bankanın, yönetim kurulu üyesinin yüzde 25'inden fazlasına sahip olduğu şirketlere kredi vermesi kanuna aykırı. Bankacılık Kanunu'n 50. Maddesi, konuya ilişkin sınırlamaları düzenliyor.  


“Bankacılık Kanunu Madde 50:Bankalar; Yönetim kurulu üyelerine, genel müdüre, genel müdür yardımcılarına ve kredi açmaya yetkili mensuplarına; bunların eş ve velâyet altındaki çocuklarına; tek başlarına ya da birlikte sermayesinin yüzde yirmibeş veya fazlasına sahip oldukları ortaklıklara, her ne şekilde olursa olsun nakdi ve gayrinakdi kredi veremez.”


Başkent Üniversitesi Üniversitesi Öğretim Üyesi Şenol Babuşçu, yapılan işlemin Kanun'un 50. maddesine aykırı olduğunu ve BDDK'nın inceleme yapıp, gerekeni yapması gerektiğini belirtti.


The Wall Street Journal'a konuya ilişkin olarak Kuveyt Türk yorum yapmazken, Tivnikli'nin yönetim kurulu başkanı olduğu Eksim Holding'den bir yanıt gelmedi.


[image]


Tivnikli'nin Dicle Enerji'deki hissesinin payı ise yüzde 30'un üzerinde yer alıyor. Oldukça karmaşık bir ortaklık yapısı bulunan şirketin 3 ana ortağı bulunuyor. Şirketin ortaklık yapısı şöyle: Doğu Hattı yüzde 40,8, İş Kaya yüzde 10,2, Kök Makine yüzde 49. Tivnikli'nin hem Doğu Hattı'nda hem de Kök Makine'de ortaklıkları bulunuyor. Ancak ortaklık yapısını tam olarak hesaplayabilmek için Doğu Hattı'nın karışık ortaklık yapısının da ortaya konması gerekiyor.


Doğu Hattı Enerji Yatırım'ın yüzde 100 sahibi İltek Enerji olarak görülüyor. İltek Enerji'nin 150 milyon liralık sermayesinin 104 milyon lirası Tivnikli'ye ait bulunuyor. Kısacası Tivnikli, İlter Enerji'nin yüzde 69'unun sahibi durumunda. Böylece dolaylı olarak çatı kuruluş olan Dicle Enerji Yatırım'ın yüzde 27'sinin ortağı Tivnikli olarak hesaplanıyor.


Kök Makine'de de Sinpaş ile küçük otaklığı olan Tivnikli'nin çatı Dicle Yatırım'daki payı yüzde 30'u aşıyor. Bu da bankacılık kanuna göre yönetim kurulu üyesi olduğu Kuveyt Türk'ten kredi almasının kanuna aykırı olduğu anlamına geliyor.


Abdullah Tivnikli'nin Kuveyt Türk ile birlikte Türk Telekom'da da yönetim kurulu üyeliği bulunuyor.


Dicle Elektrik Dağıtım, Diyarbakır, Şanlıurfa, Siirt, Mardin, Batman ve Şırnak illerine hizmet sunuyor.


The Wall Street Journal/ Kerim Karakaya

Bu haber toplam 5604 defa okundu
YORUMLAR
mehmet: 
"dedas"
Dedad bitik bir kurumdu zaten , devredilmesi hatta bu fiyata devredilmesi bile en hayirlisidir. Devlette kurtuldu , dedasta calisanlarda. Allah razi olsun eksim holdingden.birde kacagi dusururlerse insallah duzelecek kaliteli hizmet verecek.
03.08.2013 / 22:24
Aslan can: 
"Yazık çok yazık"
bu nasıl iş anlamıyoruz bir türlü anlam veremedik yanii dedaşı sattınız ve kim aldı banka sahipleri aldı zaten bankada devletten para alıyor nasıl oldu şimdi devletin parasıyla devletin kurumunu alıyorlar :((((
30.07.2013 / 13:58


YAZARLAR