Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Türk-iş'e Sert Eleştiri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Türk-iş'e Sert Eleştiri

Türk-iş'e Sert Eleştiri
Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, sert bir açıklama yaparak bağlı bulunduğu Türk İş Konfederasyonu'nu eleştirdi.
25.07.2013 / 23:09

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, sert bir açıklama yaparak bağlı bulunduğu Türk İş Konfederasyonu'nu eleştirdi.


Türk-İş'in imzaladığı kamu toplu iş sözleşmelerine ilişkin açıklamada bulunan Akçul, "Maden işçileri açısından yıllardır süren ücret adaletsizliği nedeniyle, bıçak kemiğe çok önceden dayanmıştır. Ancak, maden işçisi bugüne kadar, iş yerlerindeki barış ve huzurun sürmesi, üretimin kesintiye uğramaması ve Türk-İş çatısı altında toplu hak arayışın bütünlüğünü zedelememek için bu haksızlığı sineye çekmiş, hep bu adaletsizliğin düzeltilmesini sabırla beklemiştir" diye konuştu.

Maden işçisinin sabrının tükendiğini vurgulayan Akçul:

"Sendika olarak artık bu adaletsizliğe izin vermeyeceğiz. Bu gidişata dur demenin zamanı gelmiştir. Maden işçisini bu ülkede herkes biliyor. Maden işçisinin sessizliğinin arkasındaki direnci, kararlılığı, mücadele gücünü de anlatmaya gerek yoktur dedi ve şöyle devam etti: "Dünyanın hemen her yerinde, madencilik gibi ağır, tehlikeli ve çok zor işlerde çalışan işçiler, işlerinin bu durumuna bağlı olarak diğer iş kollarındaki işçilerden daha yüksek ücret alırlar. Kaza ve meslek hastalığı istatistiklerinde dünya sıralamasının en üstlerinde yer alan ülkemizde maden işçilerinin taban ücretleri büroda çalışan işçi kardeşlerinden bile daha düşük düzeydedir.


Maden ve enerji sektörümüzün can damarları Eti Maden, TKİ ve EÜAŞ ülkemizin en karlı kuruluşları listesinin ilk sıralarında yer almaktadır. Kamu kesimi toplu iş sözleşmeleri sürecinde bunları dile getirerek, ücrette hakkaniyet talep ettik. Ne yazık ki koordinasyon kurulu düzeyinde bu hakkaniyetsizlik dikkate alınmazken, hükümet düzeyinde de koordinasyon kurulu tarafından bu talep etkili biçimde gündeme getirilmedi.


Sonuçta, Türk-İş yönetimi ve koordinasyon kurulu tarafından yürütülen müzakerelerde, sendikal dayanışmanın ruhuna aykırı biçimde "her koyun kendi bacağından asılır" anlayışı sergilendi ve gemisini kurtaran kaptan oldu. O zaman sormak gerekiyor. Sözleşmeleri koordinasyon kurulu ve Türk-İş çatısı altında yürütmenin, örgütlü güç olmanın ne anlamı kalıyor?"

Bu haber toplam 3394 defa okundu
YORUMLAR
ALAATTİN ŞAKŞAK: 
"UYANDIK ÇOK ŞÜKÜR"
SAYIN BAŞKANIM;2011 SÖZLEŞMESİNDE BİZE YAPACAĞINI YAPTI ZATEN BU YÖNETİM.KOORDİNASYON KURULUNA İMZA ATARKEN BU DİKKATE ALINMALIYDI.ZARARIN NERESİNDEN DÖNÜLSE KARDIR.SONUNA KADAR TAM DESTEK.
30.07.2013 / 00:50
MESTAN OTÇU: 
"madencilerin ayak sesleri"
sayın başkanım bu dik duruşunuzdan dolayı size ve yönetim kurulunuza teşekkür eder,bu eşitsizliğin adaletsizliğin giderilmesi adına ne yapılması gerekiyorsa yanınızda olduğumuzu bildiririz.
26.07.2013 / 18:05
hüseyin tüysüz: 
""
sn başkanıma göstermiş olduğu cesaretten dolayı tebrik eder yanında olduğumuzu bildirir alacakları kararlara uymaya hazırız.
26.07.2013 / 10:29


YAZARLAR