Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Dicle EDAŞ'ın Devir Töreni
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Dicle EDAŞ'ın Devir Töreni

Dicle EDAŞ'ın Devir Töreni
Dicle EDAŞ'ın Devir Töreni yarin gerçekleştirilecek.
23.07.2013 / 21:57


Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş ile Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş'nin Hisse devir sözleşmesi imza toreni yarin saat 18.00 da Diyarbakir Ronesans Kongre Merkezinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakani Taner YILDIZ`in katilimiyla gerceklestirilecek.Hatırlanacağı üzere; Özelleştirme Yüksek Kurulunun (ÖYK) 10 Mayıs 2013 tarih ve 2013/82 sayılı kararı çerçevesinde, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş ile Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş'nin yüzde 100 oranındaki hissesinin 387 milyon dolar bedelle şartnamesine uygun olarak kurulan, Dicle Enerji Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye devrine ilişkin hisse satış sözleşmesi 28.06.2013 tarihinde imzalanmisti.Özelleştirme idaresinden edindiğimiz bilgilere göre çalışanların önündeki alternatifler şöyle:“Bu süreçte işçilerin hukuki durumları ise, emeklilik aylığını almaya hak kazananlar, yaş ve prim ödeme gün sayısını birlikte dolduranlar, devir tarihinden önce emeklilik talebinde bulunmaları halinde kıdem tazminatları TEDAŞtarafından ödenecek. Devir tarihi itibariyle emeklilik aylığı veya toptan ödeme hakkını elde etmeyenler iş kanunu uyarınca aynı işyerinin işçisi olarak görev yapmaya devam edecekler.Devir tarihinden sonra 6 ay içinde kıdem tazminatlarını hak edecek şekilde sözleşmeleri sona erenler işletme veya kendilerinin özelleştirme idaresine başvurmaları halinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı devlet memuru kanununun 4. Maddesinin C fıkrası kapsamında, 4-C'li geçici personel olarak il tercihleri de dikkate alınarak istihdam edilebilecekler. Özel sektör tarafından iş sözleşmesi 6 ay içinde sona erdirilen personelin 4-C'ye başvurmaması halinde kendi imkanlarıyla iş buluncaya kadar ya da emekliliği hak edinceye kadar geçecek sürede prim gün sayısı ödemesi dikkate alınarak 3 ay ile 8 ay arasında net asgari ücretin 2 katı kadar 'İş Kaybı Tazminatı' ödeniyor. Devir tarihinden sonra 6 ay içinde sözleşmeleri feshedilmeyen ancak daha sonra feshedilenler 4/Cuygulanması hakkı ise bulunmamakta.


Özelleştirme tarihinden sonra işletmede çalışmaya devam eden işçilere özelleştirilen işletmede veya başka bir yerde çalışıp çalışmadıklarına bakılmaksızın talepleri halinde TEDAŞ tarafından kamuda daimi işçi olarak çalışmış olmaları kaydıyla "Kamu Daimi İşçi" belgesi verilecektir. İşçiler bu belgeyle kamuya ilk defa alınacak işçi personelin yönetmeliğindeki sınav şartı aranmaksızın İŞ-KUR tarafından belirlenen kıstaslar dahilinde kamu kurumlarının işçi alımlarına başvuru hakları bulunmaktadır.


Devir sözleşmesinin imzalanmasına kadar kurumda çalışan mevcut personelin kurumun farklı bir ünitesine nakillerinin hukuken mümkün olmadığı da belirtiliyor.

Etiketler: dicle ozellestirme
Bu haber toplam 3094 defa okundu


YAZARLAR