Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Türkiye'de Bazı Tersanelerde Elektrikli ve Hibrit Gemiler Üretilmeye Başladı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Türkiye'de Bazı Tersanelerde Elektrikli ve Hibrit Gemiler Üretilmeye Başladı

Türkiye'de Bazı Tersanelerde Elektrikli ve Hibrit Gemiler Üretilmeye Başladı
Türkiye'de bazı tersanelerde, Kuzey Avrupa ülkelerine ihraç edilmek üzere elektrikli ve hibrit gemiler üretilmeye başladı.
21.02.2021 / 08:38

Enerjimagazin- Türkiye 2022'de banttan inecek seri üretim ilk yerli elektrikli otomobillerin heyecanını yaşarken, sera gazı emisyonlarını azaltarak iklim değişikliklerinin etkilerini düşürecek önemli bir proje de denizlerde hayata geçiriliyor. Dünyanın sayılı gemi üreticileri arasında yer alan Türkiye, yeni nesil gemilerin yapımı için de tersanelerini dönüştürmeye başladı.


Türkiye'de bazı tersanelerde özellikle Norveç, İzlanda ve Danimarka gibi Kuzey Avrupa ülkelerine ihraç edilmek üzere elektrikli ve hibrit gemiler üretilmeye başladı.


Elektrikli gemi üretiminin tüm tersanelere yaygınlaşmaya başladığı öğrenilirken, bu kapsamda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesinde kurulacak "Araştırma ve Teknik Kural Geliştirme Komisyonu" ile de elektrikli gemi alanında yapılacak çalışmaların tek çatıda toplanması kararlaştırıldı.


Gemilerde elektriği depolayacak batarya sistemi için de özel güvenlikli alanlar belirlenecek. Bataryaların yer aldığı bölümler yangın ve su baskını gibi dış etkenlere karşı sızdırmaz hale dönüştürülecek.


Gemilerdeki elektrik enerjisi depolama sisteminin minimum kullanılabilir enerjisi ise geminin seyir sırasında ana güç kaynaklarından birini kaybetmesi durumunda dahi en yakın güvenli limana ulaşabilmesini sağlayacak şekilde hesaplanacak. Aydınlık

Bu haber toplam 488 defa okundu


YAZARLAR