Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Siemens Türkiye Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası’nı Almaya Hak Kazandı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Siemens Türkiye Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası’nı Almaya Hak Kazandı

Siemens Türkiye Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası’nı Almaya Hak Kazandı
Siemens Türkiye, ’I-REC Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası’nı almaya hak kazandı.
21.02.2021 / 11:40


Enerjimagazin-Siemens Türkiye, International Renewable Energy Certificate Standard (IRECS) tarafından tükettiği elektriği yenilenebilir  kaynaklardan sağlayan şirketlere verilen, ’I-REC Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası’nı almaya hak kazandı.

Siemens Türkiye, Hollanda merkezli IRECS tarafından geliştirilen,  yenilenebilir enerji yatırımı ve kullanımını şirketler ile tüketici  nezdinde yaygınlaştırmak amacıyla verilen uluslararası yenilenebilir  enerji sertifikası ’I-REC Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası’nı aldı. Şirket, Kartal ve Gebze kampüslerinde tükettiği  elektriğin yüzde 100 oranında yenilenebilir kaynaklardan geldiğini  kanıtlayan I-REC sıfır karbonlu yeşil elektrik sertifikasını, üretim  portföyünde yüzde 100 yenilenebilir enerji kaynakları bulunan çözüm  ortağı Tektuğ Elektrik Üretim A.Ş. firmasından aldı. Son beş yılda  attığı adımlarla yüzde 20 enerji tasarrufu elde ederken, müşterilerine  sunduğu ürün ve hizmetlerle de her yıl ortalama 360 milyon TL’lik  enerji tasarrufu sağlayan şirket, kampüslerinde gerçekleştirdiği  enerji verimliliği ve yeşil enerji üretim projeleri kapsamında 7946 MWh yeşil enerji satın alımı yaparak elektrik ihtiyacından kaynaklanan  karbon ayak izini yüzde 39 oranında azalttı ve karbon salınımı  tasarrufunu 7 bin 307 tona çıkarttı. 2021 yılı için bu oranı yüzde 63’e çıkarmayı hedefleyen şirket, Kartal ve Gebze kampüslerinde  tükettiği elektriğin tamamını yeşil enerji kaynaklarından sağlamaya  devam ederek, 2023 yılında karbon ayak izini sıfıra indirmeyi  hedefliyor.

I-REC sertifikası Siemens Türkiye’nin çevre alanında  gerçekleştirdiği sürdürülebilirlik çalışmaları açısından da büyük önem  taşıyor. Enerji verimliliği sağlayan çözümleri ve sahip olduğu bilgi  birikimi ile enerji tasarrufuna önemli bir katkı sağlayan ve modern  bina teknolojisi ile dijital hizmetler aracılığıyla binaların enerji  verimliliğini artırmak için müşterilerine özel uyarlanmış programları  uzun yıllardır geliştirip uygulayan şirket, 2020 sonuna kadar 386  kişiye enerji yöneticisi ve verimlilik eğitimleri verdi. Kurulan 17 ISO 50001 enerji yönetim sisteminin yanı sıra 140 denetimin  tamamlandığı, 124 detaylı enerji etüdünün gerçekleştirildiği ve 142  adet teşvik danışmanlığının verildiği bu programlar kapsamında yılda 360 milyon TL’lik enerji tasarrufu sağlandı.

Şirketin gerçekleştirdiği enerji verimliliği çalışmaları sayesinde  almaya hak kazandığı I-REC sertifikası ile, yeşil enerji kullanımının  yaygınlaştırılması ve tüketicilerin bilinçli ve güvenilir bir seçim  yapmasına katkı sağlanıyor. Oluşturulan sistem sayesinde üretilen her  birim elektrik kaynağından başlayarak takip edilebiliyor ve bu  kapsamda yenilenebilir enerji tesislerinden üretilen her 1 MWh  elektrik için, bir sertifika oluşturuluyor. Üretimlerinde yüzde 100  yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanmak da dahil olmak üzere  belirli kriterleri yerine getirebilen tesisler, oluşturulan veri  tabanına kaydolarak yenilenebilir enerji sertifikalarını almaya hak  kazanıyor. I-REC sertifikaları, CDP (Karbon Saydamlık projesi), GHG Protokolü veya diğer sera gazı standartlarında yer alan ’Kapsam II’  emisyonlarını azaltma amaçlı olarak da kullanılabiliyor.


Bu haber toplam 685 defa okundu


YAZARLAR