Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Rüzgar Türbinlerinin Kanat İncelemeleri Türklere Emanet
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Rüzgar Türbinlerinin Kanat İncelemeleri Türklere Emanet

Rüzgar Türbinlerinin Kanat İncelemeleri Türklere Emanet
Globaldeki rüzgar türbinlerinin kanat incelemeleri Türklere emanet ediliyor.
21.02.2021 / 08:59

Enerjimagazin-Rüzgar enerjisi sektöründe geçen yıl dünya çapında 3.800  türbin kanadı drone inceleme raporunu hazırladıklarını belirten Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, 2021 yılında da Türkiye ve birçok  ülkedeki 6.000 türbin kanadı inceleme raporlarının Ülke Enerji  tarafından hazırlanacağını belirterek, global arenada bayrağı taşımaya  devam edeceklerini aktarıyor.

Rüzgar türbinlerinin verimli çalışmasında türbin kanatlarındaki  kontrol, bakım ve onarımlar büyük rol oynuyor. Geleneksel yöntem olan  iple erişimde sadece günde 1 türbinin kanadı incelenebiliyorken,  otonom drone uçuşlarının gerçekleştiği son teknolojik incelemelerde  ise yarım saatte 1 türbin kanadı incelenebiliyor. Drone teknolojisini  kullandığı 3DX™ platformu sayesinde rüzgar türbini kanatlarına hızlı  ve güvenli denetimi otonom şekilde uyguladıklarını belirten Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, bu yıl içerisinde yaklaşık 6 bin türbin  kanadının inceleme raporlarının Türkiye’de, Ülke Enerji çalışanları  tarafından hazırlanacağını ve global arenada kanat inceleme, bakım ve  onarımları alanında önemli bir konuma ulaştıklarının altını çiziyor.


Türkiye ve Globalde 6 Bin Türbin Kanadı

Yıllar içerisinde yapılan yatırımlar ve temiz, yenilenebilir  rüzgar enerjisine duyulan ihtiyaç ile sayıları artan rüzgar  türbinlerinin geleceğini düzenli ve düzensiz bakımlar belirliyor.

Özellikle bu alanda yapılan inceleme, bakım ve onarım işlemlerinin son  teknolojik araçlarla gerçekleştirilmesi santral işletmecilerine büyük  kazanımlar sağlıyor. İşletme ve bakım alanında sahip oldukları son  teknolojik araçlarla çözümlerinde yüksek verimlilik elde ettiklerini  dile getiren Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, İsviçreli Sulzer Schmid Laboratuvarları iş ortaklığı ile bu yıl Türkiye ve global  arenadaki farklı türbin üreticilerine ait 6 bin türbinin kanat  inceleme raporlarını hazırlayacaklarını vurguluyor. Rüzgar enerjisi  sektöründe tamamen yerli bir markanın global arenada böylesine önemli  bir süreci üstlenmesinin hem kendileri hem de ülkenin sektördeki  konumu için gurur verici olduğunu ifade eden Aydın, rüzgar enerjisinde  bayrak taşımaya emin adımlarla devam edeceklerini de belirtiyor.

Dronelarla İnceleme Yarım Saat Sürüyor

Planlamadan uygulamaya, raporlamadan iyileştirmeye kadar her  aşamasında oldukça zahmetli geçen rüzgar türbini bakım süreçlerinde  uygulanan geleneksel yöntemler, oluşturdukları zaman ve maliyet  kaybına rağmen hata oranı oldukça yüksek sonuçlar veriyor. Türbinlerin  kanatlarındaki gözle görülen ya da görülmeyen birçok hasarın türbinin  ömrünü, duruş sürelerini ve dolayısıyla enerji üretimini etkilediğini  belirten Ali Aydın, sundukları 3DX™ inceleme platformu sayesinde zorlu  şartlarda bile rüzgar türbinlerinde eksiksiz çalışma yapabildiklerini  aktarıyor. Özellikle geleneksel yöntem olan iple erişimde günde 1  türbin kanadının incelenebildiğini ve raporlama konusunda da bu  yöntemin sürecin devamlılığı açısından eksik kaldığını dile getiren Aydın, otonom uçuşlar gerçekleştirdikleri dronelarla yarım saatte 1  kanat incelediklerini, elde edilen verileri de global arenadaki önemli  iş ortağı olan Sulzer Schmid’in 3DX™ platformu aracılığı ile analiz  ederek hızlıca raporladıklarına dikkat çekiyor.


Bu haber toplam 849 defa okundu


YAZARLAR