Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bakanlık Kampüsü TEDAŞ GES İle Aydınlanacak
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bakanlık Kampüsü TEDAŞ GES İle Aydınlanacak

Bakanlık Kampüsü TEDAŞ GES İle Aydınlanacak
Toplam 999 kWe’lik kurulu güce sahip TEDAŞ GES Projesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih DÖNMEZ’in de katıldığı törenle açıldı.
25.12.2020 / 18:06

Enerjimagazin-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının da yer aldığı kampüsün enerji ihtiyacının bir bölümünü karşılayacak olan, toplam 999 kWe’lik kurulu güce sahip TEDAŞ GES Projesi,  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih DÖNMEZ’in de katıldığı törenle açıldı.


Açılış töreninde konuşan DÖNMEZ, başta TEDAŞ Genel Müdürü Halil İbrahim LEVENTOĞLU olmak üzere, tesisin kurulmasında emeği geçen çalışanlar ile katkı sağlayan tüm kurumlara teşekkür etti. Lisanssız elektrik üretimi için Türkiye'de bütün şartların oluşturulduğunu da sözlerine ekleyen DÖNMEZ, vatandaşlara “Kendi elektriğini, kendin üret” çağrısı yaptı. DÖNMEZ, "Güneş enerjisinde lisanssız elektrik kurulu gücümüz 6 bin 184 megavatı geçti. Türkiye genelinde güneş enerjisine dayalı lisanssız üretim yapan toplam 7 bin 370 santralimiz mevcut. Bir kez daha bütün vatandaşlarımıza 'Kendi elektriğini, kendin üret' çağrısı yapıyoruz." dedi.Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş (TEDAŞ) Genel Müdürlüğü, içerisinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının da bulunduğu kampüste GES Projesi inşa etti. Tesisin açılış töreni, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih DÖNMEZ’in katılımıyla gerçekleştirildi.


2 Bin 872 Adet Güneş Paneli Kullanıldı


Toplam 999 kWe’lik kurulu güce sahip olan proje kapsamında, kampüste yer alan 7 binanın çatısı, 2 binanın ön cephesi ve açık otopark üstü olmak üzere toplam 5 bin 547 m2 alana tesis edildi. Çatı alanlarında çerçeveli tip mono kristal yapıdaki yerli üretim güneş paneli, otopark ve cephe alanlarında ise cam cama çift yüzeyli (bifacial) tip yerli üretim güneş paneli olmak üzere toplamda 2 bin 872 adet güneş paneli kullanıldı. Tesis, şu ana kadar ürettiği elektrikle, kampüsün toplam elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 12’sini karşıladı.


3 Adet Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kuruldu


Proje kapsamında; kampüsün açık otopark alanına da 3 adet elektrikli araç şarj istasyonu kuruldu. Şarj İstasyonunun yer aldığı otoparkta, dünyada üretilen tüm araçların kullanımına uygun olan ve aynı anda kullanılabilen 2 adet 50 kW DC hızlı şarj, 1 adet 22 kW AC şarj istasyonu bulunuyor.


Proje Diğer Kurumlara Örnek Niteliğinde


Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren TEDAŞ Genel Müdürü Halil İbrahim LEVENTOĞLU, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının enerji politikalarında; enerji üretiminde yerli ve temiz enerji kaynaklarından faydalanılması ve enerji kullanımında verimliliği teşvik etmenin yer aldığına vurgu yaparak, GES projesinin Bakanlığın enerji politikalarının hayata geçirilmesi adına bir örnek olduğunu belirtti. Projenin, topluma ve diğer kurumlara bir rol model görevini üstlendiğini de sözlerine ekledi.


LEVENTOĞLU sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu bakış açısıyla oluşturduğumuz GES projemizin yapımına Ocak ayında başlanmış ve Kasım ayı itibariyle devreye alınmıştır. Toplam 1 MW Kurulu güce sahip olan Proje;    Kampüsümüzde yer alan 7 binamızda 5 bin 029 metrekare çatı, 2 binamızda 165 metrekare cephe ve 353 metrekare otopark üstü olmak üzeretoplam 5 bin 547 metrekare alana kurulmuştur.


Çatı alanlarında çerçeveli tip mono kristal yapıdaki yerli üretim güneş paneli, Otopark ve cephe alanlarında ise cam cama çift yüzeyli tip yerli üretim güneş panelleri tercih edilmiştir. Çatı, cephe ve otopark alanında toplamda 2 bin872 adet güneş paneli kullanılmıştır.


GES Projemiz, kampüsümüzün aylık elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 12’sini karşılayacaktır.


Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kuruldu


GES projesi kapsamında; açık otopark alanına 3 adet elektrikli araç şarj cihazı kurulmuştur. Şarj İstasyonunun yer aldığı otoparkta, dünyada üretilen tüm araçların kullanımına uygun olan ve aynı anda kullanılabilen 2 adet 50 kW DC hızlı şarj, 1 adet 22 kW AC şarj istasyonu bulunmaktadır.”


Konuşmasında kampüste, TEDAŞ tarafından kampüs içerisinde yapılan diğer çalışmalara da değinen LEVENTOĞLU, “Kampüsün işletmesinin TEDAŞ’ın idare ve sorumluluğunda bulunduğun ifade ederek, “Sorumluluklarımız çerçevesinde, kampüs alanında ve binalarımızda son dönemde yapmış olduğumuz bir dizi yenileme ve düzenleme çalışmaları oldu.” dedi.


Yemekhaneler ISO 22000 standartlarına Uygun Hale Getirildi


LEVENTOĞLU, yemekhane hizmeti verdikleri tüm mutfakların, yiyeceklerin güvenli bir şekilde üretimini sağlayacak ve bunu garanti edebilecek uluslararası bir kalite sistemi olan ISO 22000 GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ belgesi aldığını belirterek, “Yaklaşık 25 yıldır yemek hizmeti vermekte olan merkez yemekhane, misafirhaneile kreş ve gölbaşı mutfaklarımız, ISO 22000 standartlarına uygun hale getirildi. Bu sayede, mutfaklarda daha sağlıklı ve güvenli yemek hizmeti verilmeye başlandı.” dedi.


35 Yıllık Asansörler Yenilendi


LEVENTOĞLU, Bakanlık kampüsünde 35 yıldır hizmet vermekte olan ve ekonomik ömrünü tamamlayan 30 adet asansörün, şu ana kadar 21 adedinin, frekans convertörlü tam otomatik motor ve pano grubu olan asansörlerle yenilenerek, daha güvenli ve konforlu hale getirildiğini de açıkladı


TEDAŞ’ın asansörlerin yenileme çalışmaları sırasında Engelli Personeli de unutmadığına vurgu yapan LEVENTOĞLU, asansörlerin Engelli Yönetmeliği’ne uygun bir şekilde dizayn edildiğini söyledi.


Yenileme çalışmaları devam eden asansörlerin, Mart ayının sonuna kadar hizmete sunulması amaçlanıyor.


Enerji Verimliliğinin sağlanabilmesi için gerekli dönüşüm ve revizyon çalışmalarının da tüm hızıyla sürdürüldüğünü ifade eden LEVENTOĞLU, Enerji verimliliğinin sağlanabilmesi için kampüs genelinde incelemelerin yapıldığını belirterek, bu kapsamda yapılan çalışmaları şu şekilde sıraladı: “Kampüsün sıcak su ve ısınma ihtiyacını karşılayan ısı merkezinde bulunan 4 adet eski ve verimsiz ısı kazanı, yeni nesil kızgın su kazanları ile değiştirilmiştir. Ayrıca; E blok ve F blok Mutfaklardaki klima ve havalandırma santrallari de yeni nesil klima santralleri ile değiştirilmiştir. Yine bu kapsamda ABCD blok ofis tavan armatürleri, LED panel armatürlerle değiştirilirmiştir.”


Trafo ve Jeneratörler De Yenilendi


LEVENTOĞLU, kampüs içerisinde yer alan mevcut trafo ve jeneratörlerde sürekli arızaların meydana gelmesi nedeniyle, yaşanan sorunları ortadan kaldırmak için 2 adet 1400 KVA, 2 adet 2000 KVA jeneratör ile 4 adet 1600 KVA trafo, 1 adet 1600 KVA kuru tip trafo tesis edilerek, kampüsün enerji ihtiyacının tamamının karşılandığını da sözlerine ekledi.


Ayrıca, bakanlığın merkez teşkilatı ile bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşlarının ortak kullanımı için F Blok alt zemin katta 250 metrekare beyaz alan üzerine yeni bir veri merkezi yapılandırıldığını da belirten LEVENTOĞLU, “Ortak veri merkezimiz yeni teknoloji sistem cihazları, siber güvenlik ekipmanları ve aktif iletişim altyapısı ile donatılmıştır.” dedi.


LEVENTOĞLU şunları kaydetti: “Veri merkezimiz;  yeni tedarik edilen trafo, jeneratör ve kesintisiz güç kaynağı ile yedekli olarak enerjilendirilmiş, iç tesisatlarda yanmaz kablolar kullanılmış, tavan montajlı ve yedekli BUSBAR teknolojisi ile her bir cihazın 2 ayrı besleme ünitesi ile yedekli bağlantıları sağlanmış, ayrıca bakır ve fiberoptik data kablolamaları da tavandan yapılandırılmıştır.


Sistemler 4 adet 120 KVA gücünde klima tarafından desteklenen kapalı soğuk hava koridorları ile maksimum enerji verimliliği sağlanacak şekilde soğutulmaktadır. Veri Merkezimizde bulunan her bir kabin içindeki tüketim, ısı ve nem durumları ortam izleme cihazları ile uzaktan izlenmekte ve olası kritik durumlar uyarı sistemleri ile takip edilebilmektedir. Veri Merkezimiz, aerosol yangın söndürme sistemi ile de koruma altına alınmıştır.”


Yapılan tüm çalışmaların kendileri için ayrı bir mutluluk kaynağı teşkil ettiğini ifade eden LEVENTOĞLU, “Yapılan tüm çalışmalarımızın temel amacı daha konforlu ve daha güvenli bir çalışma ortamının yaratılarak hizmet kalitesinin sürdürülebilir bir şekilde artırılmasına yöneliktir. Kampüsümüz ile ilgili çalışmalarımız, bundan sonra da aralıksız olarak sürdürülecektir.” dedi.


LEVENTOĞLU’ndan sonra kürsüye gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih DÖNMEZ, GES Projesi için yaklaşık bir yıldır çalıştıklarını ifade ederek, diğer kurumlara örnek ve rol model olacak işleri kendilerinden başlayarak hayata geçirdiklerini ve bunun ilk adımı olarak GES projesinin ve e-şarj istasyonlarının hizmete alındığını belirtti.
DÖNMEZ, GES'in 999 kilovat kurulu güce sahip olduğunu dile getirerek,  “Santralimiz, 7 binada 5 bin 29 metrekare çatı, 2 binada 165 metrekare cephe ve 353 metrekare  otopark üstü olmak üzere toplam 5 bin 547 metrekarelik bir alana kuruldu. Çatı, cephe ve otopark alanında toplamda 2 bin 872 adet güneş paneli kullandık." diye konuştu.


Yemekhane, otopark, K,L,M,N blokları, kreş, sağlık tesisi, misafirhane, ısı merkezi ve TEİAŞ binalarını artık güneş enerjisiyle aydınlatacaklarını söyleyen Bakan DÖNMEZ, şöyle devam etti:


"Yerli ve temiz enerji kaynağıyla elektriğimizi sağlayacağız. Yaklaşık 2 hafta önce kabulü yapılarak santralimizi devreye aldık. Bugüne kadar 118 bin kilovatsaat enerji ürettik. İnşallah kampüsümüzün yıllık elektrik ihtiyacının yüzde 17'sini buradan karşılayacağız. Tabii mevsim şartlarını da göz önüne alırsak bu oran bahar ve yaz aylarında yüzde 25'lere kadar çıkacak."


DÖNMEZ, TEDAŞ binasının önündeki park alanına yapılan e-şarj istasyonlarının da bugün açıldığını belirterek, "Açık otoparkımıza 2 adet 50 kilovat DC hızlı şarj ve 22 kilovat AC şarj istasyonu kurduk. Her iki şarj istasyonumuzun kablo çıkışları hem Avrupa ve ABD menşeli hem de Uzak Doğu menşeli araçları şarj edebilecek şekilde yapıldı. Böylece şarj istasyonumuz dünyada üretilen bütün elektrikli araçların kullanımına uygun olacak." dedi.


52 kilovatsaat bataryalı bir aracın 50 kilovat DC şarj istasyonunda yaklaşık 1,5 saatte, 22 kilovat AC şarj istasyonunda yaklaşık 2 saat 54 dakikada dolacağını anlatan DÖNMEZ, kampüste daha fazla enerji verimliliği sağlamak için gerekli dönüşüm ve revizyon çalışmalarının sürdürüldüğünü bildirdi.


Bakan DÖNMEZ, Bakanlık kampüsünde yer alan A, B, C, D, E, F ve R bloklarında incelemelerin tamamlandığını belirterek, "A, B, C, D bloktaki asansörlerle birlikte kampüsümüzün sıcak su ve ısınma ihtiyacını karşılayan ısı merkezimizde bulunan 4 adet eski ve verimsiz ısı kazanını yeni nesil kazanlarla değiştirdik. Böylece enerji verimliliğini kampüsümüzün her noktasına taşıdığımız bir altyapıyı inşa ediyoruz. A, B, C, D blok ofis tavan armatürleri, LED panel armatürlerle değiştirildi. A, B, C, D blokta tadilat yapılan ofislerde bulunan peteklerin ahşap kapamaları da ısı transferinin daha verimli olması için söküldü." diye konuştu.


Bakanlık ve bağlı kuruluşların veri merkezlerini de tek noktada topladıklarını dile getiren DÖNMEZ, şunları kaydetti:


"Buradan tüm kamu kurumlarımıza, özel sektörümüze, sanayicilerimize, üniversitelerimize, tarımsal faaliyette bulunan vatandaşlarımıza, kendi elektriğini kendi üretmek isteyen herkese buradan bir çağrı yapmak istiyorum; lisanssız elektrik üretimi için Türkiye'de bütün şartları oluşturduk. Lisanssız üretim yapmak isteyen işletmelerimizin ya da vatandaşlarımızın lisans alma ya da şirket kurma zorunluluğunu kaldırdık. Böylece yatırımcılarımıza hızlı, bürokratik süreçlere takılmayan ve vergiden muaf bir statü kazandırmış olduk. Lisanssız enerji üretimiyle birlikte enerji gibi dev bütçeli yatırımları tabana yaymaya başladık. Lisanssız elektrik kurulu gücünde bu adımlarımızla birlikte ciddi bir ilerleme sağladık. Güneş enerjisinde lisanssız elektrik kurulu gücümüz 6 bin 184 megavatı geçti. Türkiye genelinde güneş enerjisine dayalı lisanssız üretim yapan toplam 7 bin 370 santralimiz mevcut. Bir kez daha bütün vatandaşlarımıza 'Kendi elektriğini, kendin üret' çağrısı yapıyoruz. Güneş enerjisiyle birlikte hem siz hem de ülkemiz kazansın istiyoruz. Türkiye'nin güneşi, Türkiye'nin enerjisi olsun istiyoruz.


Sözlerime son verirken, daha konforlu ve daha güvenli bir çalışma ortamı için, tüm yenileme çalışmalarını yürüten TEDAŞ Genel Müdürümüze, yöneticilerine ve emeği geçen bütün çalışanlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.”


Bu haber toplam 4651 defa okundu


YAZARLAR