Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - ISOMER Kombinin Doğru Kullanımı Hakkında Uyardı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ISOMER Kombinin Doğru Kullanımı Hakkında Uyardı

ISOMER Kombinin Doğru Kullanımı Hakkında Uyardı
ISOMER Genel Koordinatörü İlgin Eray, yoğuşmalı kombinin doğru kullanımı hakkında önemli bilgiler paylaştı.
30.11.2020 / 08:08

Enerjimagazin-Değişen yönetmeliğe göre evlerde bundan sonra sadece yoğuşmalı  kombi kullanılacak. Yüzde 15 ila 30 arasında enerji tasarrufu sağlayan  yoğuşmalı kombilerden yüksek verim almak için kullanım sırasında bazı  noktalara dikkat etmek gerekiyor. Doğru şekilde kullanılmayan  yoğuşmalı kombilerin istenen tasarrufu sağlamadığına dikkat çeken ISOMER Isıtma Soğutma Merkezi Genel Koordinatörü İlgin Eray, yoğuşmalı  kombinin doğru kullanımı hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Enerjinin verimli kullanılması için kanun ile zorunlu hale  getirilen yoğuşmalı kombiler, yıllardır evlerde kullanılan  konvansiyonel kombilere göre yüzde 15 ila 30 arasında tasarruf  sağlıyor. Hava kirliliğinin önlenmesine de katkı sağlayacak yoğuşmalı  kombiler, kullanım sırasında eski nesil kombilere göre daha fazla  dikkat gerektiriyor. Doğru şekilde kullanılmayan yoğuşmalı kombilerin  verimi düşüyor ve istenen tasarruf sağlanamıyor.

YOĞUŞMALI KOMBİ BOĞUŞMALI KOMBİYE DÖNÜŞEBİLİR

Vatandaşların yoğuşmalı kombiler konusunda yeteri kadar  bilgilendirilmediğini ifade eden ISOMER Isıtma Soğutma Merkezi Genel Koordinatörü İlgin Eray, “Enerji verimliliğini artırmak için yoğuşmalı kombiler zorunlu tutuldu. Yüzde 15 ila 30 arasında tasarruf sağlayan yoğuşmalı kombileri kullanırken bazı hususlara dikkat etmek gerekiyor.

Bu hususlara dikkat edilmez ise yoğuşmalı kombi boğuşmalı kombiye  dönüşebilir.” dedi.

İlgin Eray, “Yoğuşmalı kombiler  gaz yandıktan sonra bacadan çıkan  atık gazın içindeki su buharının enerjisini de kullanan cihazlardır.

Bu sebeple kombideki sıcaklığın 55 derecenin üstüne çıkarılmaması  gerekir. Kombi yüksek sıcaklıkta kullanılır ise yoğuşma özelliği  devreye girmez ve tüketim artar. Kombiyi bahsi geçen derecelerde  çalıştırmak için yapıda mantolama olması gerekir. Isı kaybının fazla  olduğu evlerde yoğuşmalı kombi, özelliğini kaybeder ve gaz tüketimi  düşmez. Ayrıca yoğuşmalı kombiler yeterli sayıda ve geniş yüzeyli  radyatörler ile verimli çalışır. Radyatör sayısı mühendislik  hesaplarıyla hazırlanmalıdır. Yetersiz radyatör sayısı, kombinin  yüksek sıcaklıkta çalışmasına sebep olur ve kombi 55 derecenin üstüne  çıkar. Doğal olarak kombinin yoğuşma özelliği kaybolur. Tüm bunların  yanı sıra sistem bir de oda sıcaklığı kumandasına bağlanarak çok daha  verimli hale getirilir.” bilgilerini paylaştı.

YERDEN ISITMA YOĞUŞMALI KOMBİNİN VERİMİNİ YÜKSELTİYOR

Yoğuşmalı kombilerin yerden ısıtmalı sistemler ile çok daha  verimli çalıştığını belirten İlgin Eray, “Yerden ısıtmalı sistemler 45  derece sıcaklığa göre tasarlanır. Mantolama olan yapılardaki yerden  ısıtmalı sistemler, yoğuşmalı kombilerin verimini maksimuma yükseltir. Çok az doğalgaz tüketerek evlerin konforu yükseltilebilir.” dedi.


Bu haber toplam 3458 defa okundu


YAZARLAR