Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - TÜBA Jeotermal Enerji Teknolojileri Raporu’nu Yayımladı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TÜBA Jeotermal Enerji Teknolojileri Raporu’nu Yayımladı

TÜBA Jeotermal Enerji Teknolojileri Raporu’nu Yayımladı
TÜBA Enerji Çalışma Grubu Türkiye’nin enerji kaynaklarına sahip çıkmayı sürdürüyor.
28.11.2020 / 11:35

Enerjimagazin-Türkiye’nin ulusal önceliklerini dikkate alarak bilim politikalarının oluşturulması, bilim temelli danışmanlık hizmeti vermek misyonuyla program ve projelerini yürüten TÜBA, Jeotermal Enerji Teknolojileri Raporu’nu yayımladı.


Akademi’nin bilimsel konularda ve bilimsel önceliklerin saptanması amacıyla incelemeler ve danışmanlık yaptığını hatırlatan TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Akademi’nin son olarak kamuoyuyla paylaştığı Jeotermal Enerji Teknolojileri Raporu’nun Türkiye’nin konu hakkındaki gelecek planları için önemli bir rehber olacağını ifade etti.


“Türkiye’nin jeotermal enerji konusunda röntgenini çektik”

Dünyada kurulu güç kapasitesi bakımından dünyanın ilk dört ülkesinden biri olduğu bilgisini veren Prof. Şeker “Türkiye’de jeotermal enerji, uzun yıllardır başta evsel ısıtma ve elektrik güç üretimi olmak üzere farklı alanlarda enerji elde etmek amacıyla kullanılıyor.” dedi ve sözlerini şu şekilde sürdürdü:


“Türkiye jeotermal enerji alanındaki hedeflerini birer birer gerçekleştirmeye başladı; 1100 MW’lik bir elektrik üretim kapasitesini hayata geçirdik ve bölgesel ısıtma uygulamalarında göz ardı edilemeyecek bir deneyim kazandık. Tüm bu gelişmelerin beraberinde pek çok problemle de karşılaştık; özellikle bilimsel, teknik, teknolojik, çevresel, sosyal ve sürdürülebilirlik boyutunda yeniden bir öz değerlendirme gereksinimi de ortaya çıktı. Türkiye’nin enerji konularında yol göstericiliğini yapan TÜBA Enerji Çalışma Grubu, jeotermal enerjiyi öncelikli alanlar içine aldı ve bu doğrultuda sağlayacağı katkı üzerinde titizlikle durdu. Akademi olarak bu bağlamda 19-21 Şubat 2020 tarihleri arasında Afyon Kocatepe Üniversitesinde “Jeotermal Enerji Teknolojileri Çalıştayı ve Paneli”yle jeotermal enerji teknolojileri alanında Türkiye’deki deneyimli akademisyenler, kamu, özel sektör ve meslek odaları temsilcilerini, yatırımcılarını ve finansal destek sağlayan kuruluş temsilcilerini bir araya getirdik, sektörde yaşanan sıkıntıları ve tedavi yöntemlerini tartışarak bir ilke de imza attık. TÜBA Enerji Çalışma Grubu’nun grup uzmanları ve tüm katılımcılarla çalıştay kapsamında birçok konu değerlendirildi, tartışıldı ve yol haritaları oluşturuldu. Buna ek olarak, ülkemizde jeotermal enerji teknolojileri alanındaki araştırma ve geliştirme faaliyetleri hem akademik hem de sektörel boyutta ele alındı, ülkemizdeki teknolojik altyapının geliştirilmesi ve de yeni hedefler ile eğilimler belirlendi. Stratejik yol haritaları ve öncelikler tartışıldı. Panel kapsamında ise alanında yetkin katılımcılar tarafından jeotermal enerji mevzuatları, yeni stratejiler ve teknik boyutların yanı sıra, jeotermal yatırımlar ve finansal mekanizmalar ele alındı. Çalıştay ve panel oturumları sonucunda jeotermal enerji alanındaki teknolojik gelişmelerin değerlendirilmesinin yanı sıra mevzuatların iyileştirilmesi ve yatırımların planlanması konularındaki tavsiyeler derlendi, ülkemizin jeotermal enerji eylem planı oluşturuldu. Elde edilen tüm bu bilgilerin ışığında Prof. Dr. İbrahim Dinçer’in yürütücülüğüyle TÜBA Enerji Çalışma Grubumuz bir stratejik rapor hazırladı. Bu sayede Türkiye’nin jeotermal enerji konusunda bir röntgenini çektik, yapılması ve yapılmaması gerekenleri, jeotermal enerji sektörünü geliştirecek yöntemleri belirledik, bilimsel ve teknolojik öncelikleri ortaya çıkardık.”Bu haber toplam 3339 defa okundu


YAZARLAR