Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti Belgesi Yönetmeliği Resmi Gazete’de Yayımlandı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti Belgesi Yönetmeliği Resmi Gazete’de Yayımlandı

Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti Belgesi Yönetmeliği Resmi Gazete’de Yayımlandı
“Elektrik Piyasasında Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti Belgesi Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlandı.
18.11.2020 / 12:03

Enerjimagazin-Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından hazırlanan “Elektrik Piyasasında Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti Belgesi Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlandı.


Buna göre, tüketiciler tükettiği elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından olduğunu YEK-G belgesi ile ispat edebilecek. YEK-G sisteminde yenilenebilir enerjiden üretilen her 1 MWh enerji karşılığında 1 YEK-G belgesi ihraç edilebilecek. Bu Belge ikili anlaşma ve organize YEK-G piyasasında ticareti gerçekleştirilebilecektir. Tedarikçiler tüketicilere belgeyi itfa ederek tüketicilerin tüketimlerinin yenilenebilir kaynaklardan olduğunu ispat edebilecekler.


1 Haziran 2021 tarihinde yürürlüğe girecek olan yönetmelik; elektrik üretimi ve tüketiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırılması ve çevrenin korunması amaçlarıyla tüketicilere tedarik edilen elektrik enerjisinin belirli bir miktarının veya oranının, lisans sahibi tüzel kişiler tarafından yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğinin takip, ispat ve ifşa edilmesi ile tüketicilere yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektrik enerjisinin belgelendirilmek suretiyle tedarik edilmesine imkân sağlayan bir yenilenebilir enerji kaynak garanti sisteminin oluşturulması ve bu sistemin ayrım gözetmeyen, objektif, şeffaf bir şekilde işletilmesine ilişkin usul ve esasları düzenlemeyi amaçlıyor.


Yönetmelik; üretim ve tedarik lisansı sahibi tüzel kişilerin yenilenebilir enerji kaynak garanti sistemine katılımına ilişkin hükümleri, yenilenebilir enerji kaynak garanti sistemi ile organize yenilenebilir enerji kaynak garanti piyasasının oluşturulması ve işletilmesine ilişkin esasları, Piyasa İşletmecisinin görev ve yetkileri ile lisans sahibi tüzel kişilerin hak ve yükümlülüklerini kapsarken, 12 Mayıs 2019 tarihli ve 30772 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği kapsamındaki üreticileri kapsamıyor.Bu haber toplam 2089 defa okundu


YAZARLAR