Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Çayırhan-B Kömürlü Termik Santrali’nin İmar Planı İptal Edildi
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Çayırhan-B Kömürlü Termik Santrali’nin İmar Planı İptal Edildi

Çayırhan-B Kömürlü Termik Santrali’nin İmar Planı İptal Edildi
Mevcut ekosistem ile su varlıklarına zarar vereceği sebepleriyle imar planının iptaline karar verildi.
10.11.2020 / 10:57

Enerjimagazin-Ankara’nın Nallıhan İlçesi’nin Uluköy ve Karaköy Mahalleleri  sınırları içerisinde yaklaşık 740 hektar büyüklüğündeki sulak alanda  kurulması planlanan Çayırhan-B Kömürlü Termik Santrali’nin imar planı  iptal edildi.

TEMA Vakfı’nın gerekçelerinin haklı bulunduğu mahkemede hassas  bölgede kurulması planlanan santral için gerekli analizlerin  yapılmadığı, en uygun yerin belirlenmediği, çevresel risklerin yeteri  kadar değerlendirilmediği ve mevcut ekosistem ile su varlıklarına  zarar vereceği sebepleriyle imar planının iptaline karar verildi.

2014 yılında yürürlüğe giren Ankara ili 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı ile sulak alanların, tarım alanlarının, orman varlığının  ve biyolojik çeşitlilik bölgelerinin alt ölçekli plan çalışmalarında  korunması hükme bağlanmıştı. Ancak 2017 yılının başında  Ankara’nın Nallıhan İlçesi’nin Uluköy ve Karaköy Mahalleleri sınırlarının  içerisinde yaklaşık 740 hektar büyüklüğündeki hassas ekosisteme sahip  sulak alanda Çayırhan-B Kömürlü Termik Santrali kurulumu için 1/5.000  ölçekli Nazım İmar Planı ile 1/1.000 ölçekli Uygulama İmar Planları  hazırlandı.

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç  “Dünyayı etkisi  altına alan salgın nedeniyle ülkelerin ekonomilerinin sarsılabildiği,  yerleşme ve üretim düzeninde değişime gidildiği bir dönemden  geçiyoruz. Bu sebeple ülkece odaklanmamız gereken konuların başında,  iklim krizi ve gıda güvenliği gelmeli. Kentlerin iklim krizine karşı  direncinin artırılması dolayısıyla kentlerin kırılganlığının  azaltılması, tehlikede olan gıda erişiminin güvence altına alınması ve  erişilebilir temiz enerjinin desteklenmesi gerekmektedir. Dünya,  kömürlü termik santral yatırımlarından vazgeçiyor hatta önümüzdeki 10  yıl içinde santrallerin tamamen kapatılmaları için planlar  güncelleniyor. İçinde bulunduğumuz koşullar göz önünde  bulundurulduğunda ülkemizde yenilenebilir enerji kaynak yönetim  planlarının hızlıca oluşturulması gerekiyor. Artık akciğer ve solunum  yolu hastalıklarına sebep olduğu istatistiklerle sabitlenen,  çıkardıkları kül ve sahip oldukları depolama alanlarıyla yer altı  suları ve tarım alanlarında önü alınamayan şekilde kirliliğe sebep  olan kömürlü termik santrallere daha fazla yatırım yapılmamalı”  diyerek Türkiye’nin enerji tasarrufu ve verimlilik konusundaki  yatırımlara yönelmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bu haber toplam 1002 defa okundu


YAZARLAR